- Znajdź sklep
- Zadaj pytanie
- Zamówienia internetowe: +48 695 880 104
Jak czyścić płytki granitowe?
Granit jest kamieniem naturalnym, który stał się niezwykle popularnym materiałem w aranżacji wnętrz. Dzięki swojej wytrzymałości i trwałości od wieków wykorzystywany jest do budowy domów, murów czy dróg. Granit charakteryzuje się również dużymi walorami dekoracyjnymi, dzięki czemu stosowany jest jako element wykończeniowy na elewacjach budynków, jak również w ich wnętrzach. Najpopularniejsze zastosowanie granitu to to w postaci płytek, które można spotkać głównie w kuchniach, łazienkach czy na tarasach. Płytki granitowe oferowane są w różnych kolorach i wzorach, tak aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
Płytki granitowe są odporne na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania. Wytrzymują również dość wysokie temperatury, więc można na nich śmiało stawiać gorące garnki bez obawy, że się odkształcą lub zarysują. Jednak pomimo tego, że granit jest materiałem niezwykle twardym, wymaga odpowiedniej pielęgnacji, która powinna obejmować nie tylko regularne czyszczenie, ale również ochronę przed różnego rodzaju zabrudzeniami i plamami. Jak jednak czyścić płytki granitowe? Czy jest coś, na co musimy uważać podczas ich czyszczenia?
Zalety płytek granitowych – czyli dlaczego warto postawić na niezawodne płytki kamienne?
Płytki granitowe należą do najpopularniejszych materiałów budowlanych. Wynika to z wielu czynników, m.in. szerokiej gamy kolorystycznej, wysokiej trwałości i odporności na uszkodzenia mechaniczne. Najważniejsze są jednak walory estetyczne granitu – naturalne wzory i bogata kolorystyka sprawiają, że jest to doskonały wybór do każdego wnętrza.
Granit to kamień, który już nasi przodkowie wykorzystywali do budowy swoich świątyń i pałaców. Dziś, dzięki nowym technologiom, możemy go produkować w różnych rozmiarach i grubościach. Płyty granitowe dostępne są w różnych wykończeniach – matowe, polerowane czy satynowe. Można je przycinać na kształt kwadratu lub prostokąta, a krawędzie kształtować na różne sposoby – zaokrąglone, proste lub fazowane. Granit to również doskonały materiał budowlany na blaty kuchenne.
Aby bezproblemowo położyć płytki granitowe, należy odpowiednio przygotować podłoże. Powinno być ono równe i na tyle stabilne, aby wytrzymało ciężar tego ciężkiego materiału. Jednak jeśli chcemy, aby płytki granitowe przez wiele lat wyglądały jak najatrakcyjniej, należy zadbać o ich regularne czyszczenie i konserwację odpowiednimi środkami.
Jak na co dzień dbać o granit? Jak pielęgnować płytki podłogowe?
Płytki granitowe są piękne. Doskonale prezentują się zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Są odporne na warunki atmosferyczne i zmiany temperatur. Jednak podobnie jak inne materiały wymagają również odpowiedniej konserwacji.
Bez względu na rodzaj płytek – czy będą to płytki polerowane, czy matowe– jeśli będziemy je czyścić we właściwy sposób, zachowamy ich piękny wygląd na długie lata. Codzienna pielęgnacja płytek granitowych to przede wszystkim:
- odkurzanie podłogi za pomocą szczotki z miękkim włosiem, dzięki czemu pozbędziemy się kurzu czy innych większych zabrudzeń,
- umycie płytek wodą z niewielką ilością delikatnego detergentu przy większych zabrudzeniach, które musimy ręcznie doczyścić,
- mycie powierzchni mopem z detergentem.
Czyszczenie płytek granitowych – o czym należy pamiętać? Jak dbać o płytki z kamienia naturalnego?
Pierwszą zasadą przy czyszczeniu płytek granitowych jest stosowanie odpowiednich środków. Można je kupić w każdym sklepie z detergentami do mycia podłóg. Zazwyczaj mają one neutralny odczyn pH i nie zawierają kwasów ani innych agresywnych substancji, które mogłyby uszkodzić strukturę powierzchni płytek. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że preparat do granitu może nie być odpowiedni, jeśli posiadamy np. płytki marmurowe. Warto też pamiętać, że usuwanie zabrudzeń powinno odbywać się regularnie – co najmniej raz w tygodniu, w zależności od natężenia ruchu na konkretnych powierzchniach, na których zamontowane są płytki.
Warto również wiedzieć, że jeśli nasza płytka granitowa ma powłokę woskową, to nie należy jej czyścić roztworem alkalicznym, ponieważ tego typu roztwór może usunąć warstwę ochronną. Z kolei roztwory kwasowe mogą powodować uszkodzenia takich płytek, a to często prowadzi do przebarwień. Jeśli chcemy samodzielnie wyczyścić zabrudzoną płytkę, możemy użyć do tego miękkiej szczotki lub gąbki.
Jeśli chcemy wyczyścić płytki granitowe przy użyciu domowych narzędzi, pamiętajmy, że nie powinny być one zbyt ścierne, a raczej neutralne i delikatne, aby uchronić powierzchnię przed zarysowaniami czy przebarwieniami.
Najprostszym sposobem na czyszczenie tego typu płytek jest po prostu woda z mydłem lub łagodnym detergentem przeznaczonym do powierzchni z kamienia naturalnego. Cały proces polega na umyciu płytek wodą, a następnie nałożeniu na nie łagodnego detergentu i ponownym umyciu czystą wodą na końcu.
Czyszczenie płytek granitowych w kuchni – główne kroki
Najbrudniejszym miejscem w każdym domu jest kuchnia. Tłuszcz, jedzenie i inne rodzaje zabrudzeń to prawdziwe wyzwanie dla każdego materiału podłogowego. Niestety, granit jest również podatny na zaplamienia, dlatego wymaga regularnego czyszczenia odpowiednimi środkami, które nie uszkodzą jego powierzchni i nie spowodują przebarwień. Jak zatem należy czyścić płytki granitowe w kuchni?
Najprostszą opcją jest zakup specjalnego preparatu przeznaczonego do czyszczenia powierzchni z kamienia naturalnego. Produkty te sprzedawane są zazwyczaj w sklepach z płytkami ceramicznymi lub chemią budowlaną. Środek zawiera specjalne substancje, które nie niszczą tego typu materiału, a jednocześnie skutecznie usuwają brud.
Jeśli nasze płytki granitowe pokryte są drobnymi rysami lub osadami brudu, których nie da się usunąć zwykłym detergentem, wtedy tym bardziej warto udać się do specjalistycznych sklepów, gdzie znajdziemy szeroką gamę środków czyszczących przeznaczonych specjalnie do płytek granitowych.
Po nałożeniu wybranego środka czyszczącego na kamienną płytkę powinniśmy ją energicznie, ale dokładnie pocierać, aby nie uszkodzić jej powierzchni. Następnie dokładnie spłukujemy wodą i osuszamy.
Warto pamiętać, że każdy rodzaj kamienia może mieć inne wymagania dotyczące czyszczenia, dlatego przed zakupem preparatu do mycia płytek granitowych należy zapoznać się z jego opakowaniem oraz instrukcją obsługi i postępować zgodnie z nią krok po kroku.