Coraz większą popularność zyskuje również gres szkliwiony, który zachęca nas swoim efektownym wyglądem. Bardzo często zdarza się, że tego typu gres decydujemy się położyć na nasz taras. Gres to oczywiście świetny wybór na taras, jednak czy w przypadku gresu szkliwionego jest tak samo? Poniżej postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości!

Gres szkliwiony – co to takiego?

Gres jest odmianą płytek ceramicznych tworzonych z kamionki szlachetnej, czyli mieszanki gliny, kaolinu, piasku kwarcowego, skalenia i szamotu. Płytki gresowe są materiałem bardzo trwałym i wytrzymałym, a ponadto nisko nasiąkliwym i wodoodpornym.

Gres szkliwiony to nic innego jak płytka gresowa pokryta barwnikiem oraz warstwą szkliwa, które odpowiedzialne jest za połysk wybranych płytek i ochronę powierzchni płytki. Gres szkliwiony jest całkowicie nienasiąkliwy, jednak musimy liczyć się z tym, że obróbka tego rodzaju gresu sprawia, iż jest on bardziej podatny na odpryskiwanie, np. w przypadku uderzenia czy upadku ciężkiego przedmiotu. Jednak gres szkliwiony nadal swoimi właściwościami przewyższa zwykłe płytki ceramiczne.

Tarasowy gres szkliwiony na szczycie budynku

Polecane jest zastosowanie gresu szkliwionego w miejscach o mniejszym stopniu intensywności użytkowania.

Niezawodne płytki z gresu szkliwionego – czyli dlaczego warto postawić na szkliwiony gres

Właściwości fizyczne gresu szkliwionego sprawiają, że najlepiej sprawdzi się on w pomieszczeniach o niewielkim i średnim natężeniu ruchu.

Gres szkliwiony przede wszystkim wyróżnia się niskim poziomem nasiąkliwości, a co za tym idzie – nie wchłania wody. Cecha ta sprawia, że z powodzeniem może być wykorzystywany w przestrzeniach zewnętrznych, takich jak balkon, taras czy wykończenie schodów wejściowych. Inne materiały bardzo często zatrzymują wodę wewnątrz, co często kończy się tak, że przy pierwszych mrozach woda zwiększa swoją objętość i uszkadza strukturę płytki. W przypadku gresu szkliwionego możemy być spokojni!

Kolejną ważną zaletą, jaką oferuje gres szkliwiony, jest odporność na plamy i zabrudzenia. Wierzchnia warstwa szkliwa zabezpiecza gres przed trwałym zabrudzeniem. A dokładniej mówiąc – brud nie wniknie w strukturę płytki, a jedynie osiądzie na jej powierzchni. Przekłada się to również na o wiele prostsze utrzymanie czystości tego typu płytek. Płytki z gresu szkliwionego wystarczy tak naprawdę regularnie odkurzać i myć, bez żadnych dodatków procesów pielęgnacyjnych. Jak widać utrzymanie gresu szkliwionego w nienagannym stanie jest banalnie proste!

Osadzanie gresu tarasowego w ogrodzie

Wyjątkiem będzie tu jednak gres szkliwiony matowy. Utrzymanie w czystości płytek wykończonych w ten sposób jest trochę bardziej skomplikowane, a to ze względu na porowatą strukturę, która zatrzymuje i pochłania brud.

Nie sposób również nie wspomnieć o wytrzymałości i trwałości, jaką gwarantuje gres szkliwiony. Tego typu płytki odporne są na zarysowania, są też o wiele mocniejsze niż klasyczna glazura.

Niewątpliwie ogromnym plusem gresu szkliwionego będzie też szeroka gama kolorów i wzorów dostępnych na rynku. Dzisiejsza technologia pozwala na stworzenie płytek gresowych, które swoim wyglądem będą doskonale imitować dowolny materiał: marmur, beton, piaskowiec, a nawet drewno. Gres drewnopodobny jest tu naprawdę fenomenem, gdyż świetnie naśladuje kolor i usłojenie prawdziwych desek. Płytki imitujące drewno czasami trudno odróżnić gołym okiem od pierwowzoru.

Gres w aranżacji tarasu

Czy gres szkliwiony ma jakieś wady?

Niestety, gres szkliwiony nie jest produktem idealnym i ma kilka małych wad. Przede wszystkim płytki z tego materiału narażone są na uszkodzenia mechaniczne. Sama płytka gresowa jest dość twarda, jednak warstwa szkliwa jest dosyć krucha. Szkliwo pokrywające powierzchnię płytek może ukruszyć się pod wpływem mocnego uderzenia, co często skutkuje odsłonięciem rdzenia płytki, który jest w innym kolorze. Tego typu ubytek nie tylko wpływa niekorzystnie na względy estetyczne płytki, ale również osłabia jej całą strukturę. W przypadku bardziej rozległego uszkodzenia często konieczna jest wymiana całej płytki.

Dodatkowo warstwa szkliwa jest bardzo cienka i mało odporna na ścieranie. Jednak istnieją również płytki szkliwione o wysokiej klasie ścieralności, które są mniej narażone na tego typu mankamenty.

Ciekawa aranżacja gresu z kamieniem

Z tego powodu płytki szkliwione nie nadają się do przestrzeni o dużym natężeniu ruchu oraz pomieszczeń gospodarczych, przemysłowych, a także wszędzie tam, gdzie istnieje większe ryzyko uszkodzeń.

W przypadku tarasu i zastosowania na nim płytek szkliwionych z gresu musimy sami zdecydować, czy w tym przypadku zalety przeważają nad wadami. Gres szkliwiony sprawdzi się w użytku zewnętrznym, jednak będzie wymagał od nas ostrożności.