Czy odpowiednia aranżacja elewacji z kamienia może zamienić Twój dom w dzieło sztuki?

Tak! Elewacje z kamienia wprost rewelacyjnie prezentują się pod względem wizualnym, jednak przed podjęciem decyzji o wykorzystaniu tego rodzaju wykończenia należy oczywiście wziąć pod uwagę sam styl architektoniczny budynku. Nie wszystkie rodzaje konstrukcji budynków współgrają z klasycznym sznytem kamiennych materiałów, co jest widoczne szczególnie w przypadku stylu wiejskiego lub śródziemnomorskiego. Lekkość wyglądu konstrukcji tego typu staje bowiem w opozycji do klasycznej struktury granitów i trawertynów. Zupełnie inaczej jest w przypadku domów zaprojektowanych w stylu minimalistycznym, skandynawskim lub eklektycznym, gdzie kamienna elewacja domu parterowego rewelacyjnie podkreśli jego największe atuty. Kluczem do sukcesu jest zatem odpowiednia aranżacja i spójność projektu na absolutnie każdym etapie budowy.

Dom z elewacją z czarnego kamienia

Trwałość i długa żywotność – czy kamień to najlepszy wybór na elewacje domu parterowego?

Nowoczesna elewacja domu parterowego z wykorzystaniem tego materiału posiada szereg zalet, jednak to właśnie żywotność kamieni naturalnych w dużej mierze decyduje o popularności wykończenia. Odporność na czynniki mechaniczne i niski stopień pochłaniania wilgoci sprawia, że elewacja domu z dodatkiem kamienia gwarantuje utrzymanie pożądanego wyglądu przez wiele lat. Kwestia ta jest bowiem problematyczna w przypadku innych materiałów, takich jak na przykład tynki, gdzie proces niszczenia i stopniowej utraty koloru zachodzi w stosunkowo szybkim tempie. To z kolei wiąże się z koniecznością regularnego odświeżania elewacji, co w oczywisty sposób wpływa na zwiększające się koszty. Stosując kamień na elewacje domu, można mieć natomiast pewność, że czynniki, takie jak opady atmosferyczne lub promienie słoneczne, nie naznaczą w widocznym stopniu prezencji samego materiału.

Od czego zacząć? Piękna i funkcjonalna elewacja domu z dodatkiem kamienia w kilku prostych krokach

Wbrew powszechnemu przekonaniu, układanie kamienia naturalnego nie stanowi większych problemów, a cały proces przebiega z reguły w sprawny sposób. Po wyborze konkretnego rodzaju kamienia dekoracyjnego można przejść do etapu montażu, który polega na ułożeniu materiału bezpośrednio na izolacji budynku. Do umocowania wykończenia elewacyjnego zaleca się wykorzystywać zaprawy murarskie z trasem lub cement biały, natomiast całość powinna zostać dodatkowo wzmocniona siatką zbrojącą. Różnorodność dostępnych materiałów sprawia jednak, że wybrana elewacja domu z kamienia może wymagać zastosowania dodatkowych rozwiązań lub konkretnej metody mocowania. Dlatego należy zwrócić uwagę na sam sposób układania wykończenia zalecany przez producenta.

Tradycja, nowoczesność i minimalizm. Jak kamień zmienia oblicze współczesnych domów?

Kamień naturalny nie bez powodu cieszy się ogromną popularnością, a dużą rolę w tym aspekcie odgrywa możliwość przeprowadzenia gruntownej metamorfozy budynku w stosunkowo łatwy sposób. Materiały tego typu łączą bowiem w sobie cechy minimalizmu i naturalizmu, dzięki którym dom zyskuje ponadczasowy wygląd. Inne nowoczesne wykończenia elewacyjne już po kilku latach prezentują się mało atrakcyjnie, natomiast kamień zewnętrzny zachowuje charakterystyczną dla siebie elegancję przez dekady. Z tego właśnie powodu granity, marmury i łupki są ulubionym wyborem tradycjonalistów i miłośników unikalnych stylów architektonicznych, dla których estetyka stanowi równie ważną rolę, jak funkcjonalność konkretnego budynku.

Nowoczesny dom na wsi z elewacją z czarnego kamienia

Oświetlenie elewacji z kamienia domu parterowego. Jak podkreślić piękno naturalnych materiałów?

Elewacja domu z dodatkiem kamienia wymaga jednak zwrócenia uwagi na dodatkowe aspekty, które w przypadku innych typów wykończeń odgrywają mniejszą rolę. Dotyczy to w głównej mierze doboru odpowiedniego źródła światła zewnętrznego – pozwala ono bowiem na uwydatnienie największych zalet samego materiału, który nawet po zmroku będzie wówczas wywierał piorunujące wrażenie. Oświetlenie elewacji domu parterowego wykończonego kamieniem najlepiej zapewnić poprzez emitujące pionowe wiązki halogeny. Kąt padania światła podkreśla estetykę samej faktury kamienia, która w przeciwieństwie do klasycznych tynków, bardzo często posiada nieregularną budowę. Alternatywą są również listwy świetlne – wraz z rozmieszczonymi w odpowiedni sposób lampami wolnostojącymi zagwarantują rozproszenie samego blasku i uwydatnienie struktury domu. Tego typu rozwiązania sprawdzają się doskonale w takich rozwiązaniach, jak na przykład elewacja z kamienia i drewna lub w budynkach zaprojektowanych z myślą o stylu eklektycznym. Jednak tutaj również cechy indywidualnego projektu będą odgrywać decydującą rolę w odbiorze końcowego efektu wizualnego.