Płytki dekoracyjne to sposób na urozmaicenie tradycyjnych płytek i nudnych przestrzeni. Ciekawy wzór płytek ceramicznych doda niepowtarzalnego wyglądu każdej aranżacji. Taki element może być doskonałym akcentem kolorystycznym, a jednocześnie ozdobą samą w sobie. Duża dostępność i różnorodność dekoracyjnych płytek ceramicznych sprawia, że doskonale odnajdą się nowoczesnej łazience lub jako przyciągający wzrok element w kuchni, a nawet w klasycznych i spokojnych aranżacjach.

Jak i gdzie zastosować dekoracyjne płytki ceramiczne? Z czym je łączyć? Podpowiemy, jak dobrze je zainstalować, aby nasze wnętrze było modne i wyróżniające się na tle innych projektów.

Płytki ceramiczne we wzory

Oprócz klasycznych płytek w stonowanych kolorach coraz większą popularność zyskują wzorzyste płytki dekoracyjne. Wiele kolekcji stawia na neutralną i stonowaną bazę, która może być doskonałym tłem dla ciekawych i niepowtarzalnych wzorów. Wzory i kolory płytek tworzą niezapomniane kompozycje. W zależności od naszego gustu i upodobań możemy wybrać płytki wyraziste lub bardziej stonowane. Jednak kolorystyka to nie wszystko, ponieważ dużym zainteresowaniem cieszą się również płytki zdobione geometrycznymi figurami. Koła, kwadraty, prostokąty czy sześciany to zdecydowanie domena nowoczesnych pomieszczeń. Tego typu płytki to sposób na ciekawe przełamanie całej kompozycji.

Dzięki takiemu rozwiązaniu nasze wnętrza nie będą nudne, nabiorą niepowtarzalnego stylu i charakteru. W ubiegłych dziesięcioleciach podobne rozwiązania kojarzyły się z kiczem, jednak dzisiejsze propozycje płytek dekoracyjnych zachwycają kolorami, wzorami, a nawet formą. Doskonale sprawdzą się zarówno w nowoczesnych wnętrzach, jak i tych bardziej klasycznych – jako akcent wyróżniający się na tle całości. Najnowsze rozwiązania z użyciem tego rodzaju płytek sprawiają, że ich zastosowanie robi niesamowite wrażenie!

nowoczesna kolekcja płytek ceramicznych

Ciekawy element dekoracyjny z płytek ceramicznych w kuchni

Biorąc pod uwagę tak wymagającą przestrzeń, jaką jest kuchnia, płytki ceramiczne zdecydowanie mają przewagę nad innymi materiałami. Wysoka temperatura oraz ciągły kontakt wodą i innymi substancjami sprawiają, że płytki to jeden z najlepszych materiałów do kuchni. Jednak w dzisiejszych czasach zastosowanie płytek ceramicznych w kuchni nie musi być nudne – zastosowanie ciekawych elementów dekoracyjnych z płytek ceramicznych sprawi, że efekt końcowy przerośnie nasze oczekiwania! Oprócz funkcjonalności w kuchni warto postawić na ciekawy design i ozdobne rozwiązania. Zarówno przy kuchniach w stylu tradycyjnym, jak i tych nowoczesnych, dekoracyjne płytki ceramiczne sprawdzą się doskonale!

Możemy wybrać subtelniejsze płytki dekoracyjne (np. Glazura Metro White), które i tak urozmaicą jednolitą ceramikę oraz dodadzą charakteru naszej kuchni. Inną opcją będą mocno wyraziste płytki ceramiczne, które będą tak naprawdę głównym elementem ozdobnym całej aranżacji. Warto postawić na wyraziste rozwiązanie, jeśli dobieramy proste oraz jednolite meble. Delikatne nawiązanie płytek dekoracyjnych do mebli sprawi, że cała kompozycja będzie spójna i efektowna.

Jednak istotny nie jest tylko sam wzór, ale również odpowiednie miejsce na jego zastosowanie. Dobrze dobrane miejsce w kuchni sprawi, że dekoracyjne płytki ceramiczne będą się pięknie prezentować i zdobić całe pomieszczenie. Najczęściej tego typu ozdobny element układa się pomiędzy blatem roboczym a szafkami wiszącymi. Jest to bardzo estetyczne rozwiązanie, które przy dobrym wykonaniu da niesamowity efekt. Inną opcją jest jednolita ceramika w całej kuchni i pojedyncze płytki dekoracyjne w kilku miejscach. Możemy też podzielić ścianę za pomocą półki lub blatu – wtedy w jednej części stosujemy ceramiczne płytki dekoracyjne, a drugą pozostawiamy jednolitą.

drewnopodobne płytki dekoracyjne

Jeśli chodzi o samo ułożenie, to wszystko zależy od Twojego gustu i pomysłu. Możesz postawić na dowolnie położną mozaikę, ułożony regularny pasek lub rozmieszczenie płytek w ustalonych odstępach. Pamiętaj tylko, że płytki ułożone poziomo poszerzą przestrzeń, a pionowo wydłużą całe pomieszczenie. Przed ustalaniem w jakiej kompozycji ułożysz płytki, zwróć uwagę na ułożenie swojej kuchni.

Dekoracyjne płytki ceramiczne w łazience

Jeśli masz dosyć nudnych i pospolitych aranżacji łazienek i chcesz, aby to pomieszczenie nabrało stylu i charakteru, postaw na dekoracyjne płytki ceramiczne. Zastosowanie tego typu płytek urozmaici każdą przestrzeń! Aby podkreślić wystrój łazienki, płytki dekoracyjne możemy umieścić na ścianie lub podłodze. Fantazyjne, ale utrzymane w odpowiednim tonie płytki ceramiczne, to przepis na niecodzienną i zaskakującą aranżację. Może to być temat przewodni naszej łazienki, ale również tego typu płytki możemy zastosować jako niewielki dodatek, który uatrakcyjni jednolite ściany i będzie dekoracją łazienki. Oryginalne wzory i kolory będą przyciągać uwagę i wyróżniać całe pomieszczenie.

stylowe płytki dekoracyjne

Jeśli podobają Ci się łazienki w klasycznych i stonowanych kolorach (np. beż, biel), ale z drugiej strony nie chcesz, aby aranżacja była powszechna i bez charakteru, warto zdecydować się na ciekawy element w formie dekoracyjnych płytek ceramicznych. Nawet płytki dekoracyjne ze żłobieniami przypominającymi fale (np. glazura Gotland Brown Lithos) to sposób na urozmaicenie jednolitych ścian. Dobrze rozmieszczone płytki dekoracyjne mogą wydzielić nam część przestrzeni w łazience. Stosując płytki dekoracyjne pod prysznicem, wyróżnimy część tej przestrzeni od reszty pomieszczenia. Możemy również uatrakcyjnić ciekawym wzorem płytek ceramicznych ścianę, na której znajduje się lustro i umywalka. Jednak nie musimy ograniczać się tylko do tych dwóch sposobów zastosowania tego typu płytek. Możemy trochę poeksperymentować i udekorować np. zabudowę geberitu, półki ścienne czy przestrzeń wokół drzwi.