Kolejną kwestią jest elegancki i efektowny wygląd płytek podłogowych. Jednak wokół tego rozwiązania narodziło się wiele mitów, które bardzo często mają mało wspólnego z prawdą. Dziś postaramy się je obalić!

Co z tym układaniem płytek, czyli obalamy mity związane z montażem płytek podłogowych

Płytki podłogowe nie nadają się na ogrzewanie podłogowe – to jeden z mitów, który powielany jest najczęściej przez zwolenników paneli czy drewnianych desek. Jednak prawda jest zupełnie inna. To właśnie płytki podłogowe są o wiele lepszym rozwiązaniem w przypadku ogrzewania podłogowego. Dobierając odpowiedni materiał na płytki, możemy być pewni, że ogrzewanie podłogowe będzie działało bez zarzutu. Płytki podłogowe doskonale przewodzą ciepło, a przy tym o wiele dłużej utrzymują je po wyłączeniu ogrzewania – co jest ogromnym plusem, jeśli pod uwagę weźmiemy względy ekonomiczne. Przy ogrzewaniu podłogowym sprawdzi się gres, terakota, a także niektóre płytki z kamienia naturalnego.

Łączenie płytek

Pękanie płytek oznacza kafle kiepskiej jakości – to chyba słyszał każdy, komu popękały płytki. Jednak nie jest to prawdą. To, że płytki pękają, najczęściej spowodowane jest błędami popełnionymi przy ich montażu. Najczęściej winna jest tu źle dobrana zaprawa klejąca lub nieodpowiednia jej warstwa nałożona przez fachowca. Dlatego wybierając zaprawę klejową, koniecznie należy uwzględnić rodzaj płytek, rodzaj podłoża, a także dokładnie sprawdzić zalecaną przez producenta grubość warstwy sklejenia.

Ćwiczenia na posadzce 4 młodych kobiet

Kolejną niedopuszczalną rzeczą w przypadku płytek podłogowych jest ich układanie na tzw. placki. Tego typu montaż wiąże się z nałożeniem zaprawy klejącej wyłącznie w centralnej części płytki. Często wykonawcy chcą w ten sposób zaoszczędzić czas, jednak jest to ogromny błąd. Klejenie płytek w ten sposób sprawia, że bardzo często są pod nimi miejsca bez kleju, co w połączeniu z obciążeniem płytek podłogowych powoduje pękanie płytek. Kafle należy przyklejać na grzebień. W niektórych sytuacjach konieczne jest nałożenie zaprawy klejowej na grzebień na podłoże, a dodatkowo cienko na spód płytki – jednak koniecznie na całej jej powierzchni!

Które płytki są trudne w utrzymaniu w czystości, a które płytki są ciągle brudne? Płytki podłogowe a sprzątanie

Kolejnym mitem jest ten, który przyplątał się do płytek matowych. A mianowicie chodzi tu o twierdzenie, że płytki o matowej powierzchni są trudne w utrzymaniu ich w czystości. Płytki matowe mają naturalnie uformowaną powierzchnię, dzięki czemu ich porowatość oraz chłonność są minimalne, co przekłada się na wchłanianie brudu. Co za tym idzie – wszelkie zanieczyszczenia nie są pochłaniane przez płytkę, dzięki czemu ich pielęgnacja jest bardzo łatwa. Regularne mycie płytek matowych wystarczy, aby zachować ich piękny i efektowny wygląd. Dodatkowo takie płytki możemy zabezpieczyć odpowiednim impregnatem, dzięki czemu unikniemy powstawania rys i wycierania, jednak jest to bardziej konieczne w przypadku miejsc o małym natężeniu ruchu. Impregnacja w przypadku matowych płytek to możliwość, a nie konieczność.

Ciemne płytki będą wydawać się ciągle brudne – to mit, który ma w sobie zarówno trochę prawdy, jak i kłamstwa. Na polerowanych czarnych płytkach, owszem, będzie widać kurz, jednak wszelkie inne zabrudzenia będą o wiele mniej widoczne niż w przypadku jasnych kafli. Stawiając na matowe czarne płytki, zminimalizujemy w znaczny sposób widoczność zabrudzeń.

odkurzanie i łatwe utrzymanie płytek

Płytki podłogowe – gdzie się sprawdzą, a gdzie nie?

Na zewnątrz można kłaść wszystkie płytki – to kolejne błędne przekonanie, które krąży wśród wielu osób. Niestety na taras, balkon czy schody zewnętrzne nie możemy położyć obojętnie jakich płytek ceramicznych. Kafle w przestrzeni zewnętrznej narażone są na działanie czynników atmosferycznych, takich jak opady, upały, mrozy czy wilgoć. Wszystkie te czynniki sprawiają, że konieczne jest tu użycie płytek o wysokich parametrach technicznych. W innym przypadku płytki szybko stracą swój kolor, popękają lub odpadną. Jeśli chodzi o płytki, które można stosować na zewnątrz, warto zwrócić uwagę na gres tarasowy czy niektóre płytki z kamienia naturalnego.

jak wyczyścić fugi w płytkach

Płytki ceramiczne nie dają się na schody – to jeden z najgorszych mitów. Schody zewnętrzne czy wewnętrzne udekorowane płytkami to sposób na niebanalną aranżację. W przypadku schodów zewnętrznych musimy pamiętać o tym, że koniecznością są płytki przeznaczone do użytku zewnętrznego. Najlepiej sprawdzi się tu gres tarasowy, który dzięki swoim właściwościom przetrwa długie lata w nienaruszonym stanie, a przy tym będzie efektowną ozdobą schodów. Jeśli chodzi o schody wewnętrzne, to mamy tu o wiele więcej możliwości, gdyż możemy postawić na praktycznie wszystkie płytki podłogowe. Dzięki zaaranżowaniu schodów płytkami mamy możliwość stworzenia niecodziennych kompozycji, a przy okazji jest to dobry sposób na zaoszczędzenie pieniędzy w przypadku wyboru tańszych płytek.