Dobrze i odpowiednio docięte płytki wielkoformatowe zapewnią atrakcyjne wizualnie i trwałe wykończenie. Jednak jak zabrać się do cięcia tego typu kafli? Co warto wiedzieć? Poniżej nasze wskazówki.

Jak przygotować się do cięcia płyt wielkoformatowych?

Modne i pożądane płytki wielkoformatowe to nie lada wyzwanie dla każdego glazurnika. Dzieje się tak ze względu na fakt, iż ewentualne docięcia tego typu płytek nie są takie proste i szybkie jak w przypadku kafli o małym formacie. Płytki wielkoformatowe, które tak bardzo uwielbiane są przez wielu projektantów, wymagają zastosowania odpowiednich urządzeń do ich docięcia. Utrudnieniem w przypadku takich płyt jest nie tylko ich długość dochodząca nawet do 3 m, ale i niewielka grubość, która może wynosić około 5 mm, a w skrajnych przypadkach nawet 3 mm. Dlatego przy cięciu płytek wielkoformatowych nie ma miejsca na kompromisy, a innowacyjne narzędzia to konieczność.

Wielkoformatowe duże płytki łazienkowe

Cięcie płyt wielkoformatowych zazwyczaj wykonywane jest przy pomocy specjalnych przecinarek, dedykowanych kaflom o dużych gabarytach. Tego typu przecinarka umożliwia stosowanie odpowiednio większych sił cięcia i łamania oraz ma o wiele lepszą wytrzymałość niż sprzęt do mniejszych kafli. Ponadto duża dysproporcja pomiędzy długością a grubością płyty wymaga znalezienia rozwiązania, które gwarantuje wysoką precyzję prowadzenia ostrza – tylko w taki sposób unikniemy niechcianego pęknięcia płytki czy innych uszkodzeń.

W zależności od wybranego materiału płytek do wyboru mamy elektryczne lub ręczne przecinarki. Oczywiście najprostsze i najbardziej popularne to przecinarki ręczne. Tego typu przecinarka sprawdzi się, gdy mamy do czynienia z prostym cięciem płytek. Sytuacja może się trochę skomplikować w momencie, gdy będzie trzeba przyciąć duże i bardzo twarde płyty gresowe, które mogą mieć trochę większą grubość, sięgającą nawet 20 mm. Tu koniecznością będzie przecinarka ręczna z wyższej półki. Trochę trudniej może być też w przypadku wyjątkowo cienkich spieków kwarcowych. Tego typu okładzina wymaga dużej delikatności i precyzji – dlatego należy postawić na przecinarkę o długich prowadnicach, które pozwalają na pewne i stabilne cięcie.

W przypadku przecinarek elektrycznych bardzo ważną kwestią jest odpowiednio dobrana tracza. Jeśli chodzi o płytki wielkoformatowe z kamienia, najlepiej postawić na tarczę diamentową, która doskonale poradzi sobie z ich docinaniem. Przy wyborze tarczy należy też brać pod uwagę jakość i twardość segmentu, który w ciętym materiale będzie powoli ulegał ścieraniu. Kolejną sprawą jest odpowiednie chłodzenie tarczy strumieniem wody, który musi być na tyle mocny, aby chłodzić i jednocześnie czyścić tarczę.

duże płytki wielkoformatowe

Warto też podkreślić, że przy cięciu płytek wielkoformatowych najważniejsze są ostrożność, precyzja oraz jednostajny i spokojny ruch.

Docinanie płytek z gresu – o czym należy pamiętać

Gres to bardzo popularny materiał wybierany zarówno do aranżacji wewnętrznych, jak i tarasów czy balkonów. Wszystko to za sprawą niesamowitych właściwości gresu, które sprawiają, że jest to niezawodny i trwały surowiec. Jednak nie wszystko jest takie kolorowe i proste, gdyż płytki gresowe są dość trudne w docinaniu, zwłaszcza te w wersji wielkoformatowej.

Jak już wyżej wspomnieliśmy, dużym wyzwaniem przy cięciu płytek gresowych jest nie tylko sam wymiar, ale często nadzwyczajna twardość spowodowana grubością. Na rynku pojawią się też różne rodzaje gresu, dlatego sposób cięcia powinien być indywidualnie dopasowany do każdego typu płytek. Przy wyborze przecinarki ręcznej do płytek o takich parametrach należy zwrócić uwagę na długość cięcia, materiał wykonania oraz na siłę nacisku łamacza. Jednak w przypadku bardzo dużych powierzchni lub gresu o nadzwyczajnej twardości lepiej rozważyć przecinarkę elektryczną. Tego typu przecinarka będzie też koniecznością, jeśli mamy do wykonania specjalne otwory w gresie.

W przypadku płytek gresowych na jakość cięcia wpływ też ma typ materiału. Na gresach o gładkiej powierzchni cięcie będzie dokładniejsze. Z kolei płytki gresowe o chropowatym wykończeniu mogą wpływać na nieregularny wygląd krawędzi cięcia.

duże płytki wielkoformatowe

Warto również wiedzieć, że stawiając na gres porcelanowy, musimy liczyć się z jeszcze trudniejszym cięciem, gdyż tego typu gres często odporny jest na tradycyjne metody. Czasami konieczne jest kilkukrotne cięcie po zaznaczonej linii podziału. Można też nacinać bardzo twardy gres z dwóch stron: spodniej i emaliowanej, aby usprawnić i uskutecznić cały proces.

Jak ciąć spieki kwarcowe? Praktycznie wskazówki

Wśród płytek wielkoformatowych bardzo popularne stały się spieki kwarcowe. Tego typu płytki są dość skomplikowane w cięciu ze względu na swoją grubość, która może wynosić 3, 5 lub 6 mm.

Dobrym pomysłem, który znacznie ułatwi proces cięcia spieków kwarcowych, jest podłożenie pod spiek długiej listwy lub przesunięcie go w taki sposób, aby linia cięcia wystawała poza blat roboczy. Dzięki takiemu ustawieniu siła łamania i grawitacja zadziałają w taki sposób, że pęknięcie będzie szybkie, a przy tym przebiegające dokładnie po wyznaczonej linii.

Należy również pamiętać o tym, że spieki kwarcowe od spodu podklejone są siatką wzmacniającą, którą należy przeciąć ostrym nożem, a dopiero potem przełamać całą płytę.