Zabudowa geberitu najczęściej wykonywana jest z płyt gipsowo-kartonowych, co pozwala na udekorowanie powierzchni zabudowy płytkami ceramicznymi czy kamiennymi. O czym należy pamiętać przy zabudowie geberitu płytkami? Jakie płytki sprawdzą się najlepiej? Poniżej podpowiadamy.

Układanie płytek na gebericie – co warto wiedzieć?

Zabudowa geberitu to rozwiązanie bardzo praktyczne, funkcjonalne, a dodatkowo estetyczne. Tego typu zabudowa pozwala nam na schowanie nieatrakcyjnych rur, które mogłyby oszpecić całą aranżację. Łazienka z zabudowanym geberitem będzie się prezentować o wiele lepiej, a dodatkowo może zyskać przestrzeń do przechowywania.

Białe płytki na geberit

Jednak przed przystąpieniem do samego ozdobienia geberitu płytkami, warto wiedzieć kilka technicznych rzeczy. Przede wszystkim przed zabudowaniem stelażu powinniśmy sprawdzić całą instalację i wszystkie elementy potrzebne nam do stworzenia konstrukcji. Dodatkowo bardzo ważne jest wymierzenie całej powierzchni, która ma być zabudowana. Istotną sprawą jest również wychwycenie na tym etapie każdego niedociągnięcia czy usterki, gdyż po zabudowaniu i ułożeniu płytek każda naprawa będzie wymagała od nas rozłożenia całej konstrukcji, co może wiązać się z kolejnym remontem.

płytki na geberit

Jak obudować geberit płytkami?

Zabudowę geberitu możemy wykończyć na wiele sposobów. Wszystko tak naprawdę zależy od preferencji, potrzeb oraz gustu. Najprostszym sposobem na zabudowę geberitu jest po prostu ukrycie go w ścianie. Nie będzie nam nic wystawać, a zyskamy gładką ścianę pozbawioną dodatkowych elementów. Takie rozwiązanie zdecydowanie sprawdzi się w mniejszych przestrzeniach, a szczególnie ciasnych łazienkach w bloku. Przy takim zabudowaniu z reguły stawia się na zaaranżowanie ściany, za którą umieszczony jest geberit, tymi samymi płytkami, co resztę łazienki.

Inaczej sprawa ma się w przypadku geberitu zabudowanego we wnęce. Tutaj zyskujemy wgłębienie, które możemy zabudować kontrastowymi, efektownymi płytkami. Tak udekorowana wnęka będzie sama w sobie dekoracją, która doda charakteru i wyrazu całemu wnętrzu. Ponadto stawiając na płytki w innym odcieniu, uwydatnimy tę strefę.

płytki na geberit - zabudowane wv

Bardzo praktycznym sposobem zagospodarowania przestrzeni jest zabudowa geberitu w postaci systemu półek. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskamy dodatkowe miejsce do przechowywania różnych rzeczy. Ponadto decydując się na położenie w tym miejscu ciekawych i atrakcyjnych płytek, możemy ozdobić łazienkę, zyskując jednocześnie praktyczną przestrzeń.

Jeśli chodzi o samo położenie płytek na zabudowę geberitu, postępujemy podobnie jak przy układaniu kafli na zwykłej ścianie. Bliżej ten temat wyjaśniliśmy w tekście: Układanie płytek na ścianie krok po kroku – jak zaplanować symetryczny układ i kłaść płytki na ścianach?

Jakie płytki wybrać na zabudowę geberitu?

Wybór płytek na konstrukcję geberitu zależy tak naprawdę od tego, w jaki sposób zabudujemy geberit, stylistyki naszej łazienki, naszego gustu oraz upodobań. Jak już wyżej wspomnieliśmy, w przypadku schowania zabudowy geberitu w ścianie, kładziemy z reguły takie same płytki jak na innych ścianach.

płytki na geberit

Zarówno w przypadku zabudowania geberitu we wnęce, jak i wykorzystania tej przestrzeni na stworzenie systemu półek, mamy większe możliwości szaleństw aranżacyjnych. Bardzo często obudowa geberitu zdobiona jest płytkami, które pokrywają podłogę czy ściany. Nie zawsze jednak musimy stawiać na tę samą kolorystykę. Doskonale sprawdzą tu się dekoracyjne czy kontrastowe płytki, które urozmaicą całą aranżację. Taki eksperyment stylistyczny potrafi dać bardzo ciekawe i zaskakujące efekty wizualne.

W przypadku minimalistycznych oraz nowoczesnych łazienek świetnym rozwiązaniem będą płytki imitujące drewno. Tego typu płytki w doskonały sposób naśladują prawdziwe drewno, zachowując przy tym niesamowite cechy gresu. Wnęka czy półki udekorowane tego typu płytkami będą efektowną i oryginalną ozdobą. Łazienki z elementami drewna wyróżniają się przytulnym i ciepłym klimatem, który daje ukojenie naszym zmysłom, dlatego warto postawić na taką dekorację.

płytki na geberit

Dobrą propozycją będzie również kamień naturalny, a także jego imitacje. Kamień to ponadczasowy surowiec, który wnosi do każdego wnętrza powiew luksusu oraz elegancji. A ponadto kamień prezentuje się dobrze po prostu zawsze. Zabudowa geberitu udekorowana płytkami z kamienia naturalnego będzie świetnym elementem dekoracyjnym. Płytki z kamienia naturalnego sprawdzą się w praktycznie każdym stylu wnętrzarskim. Oczywiście w przypadku mniejszych zasobów finansowych doskonale nadadzą się też imitacje kamienia. Przykładowy gres imitujący marmur to świetny sposób na zabudowanie geberitu w łazience w stylu glamour.

Na zabudowę geberitu możemy położyć również niepowtarzalną i efektowną mozaikę, która na pewno uatrakcyjni całą aranżację.