- Znajdź sklep
- Zadaj pytanie
- Zamówienia internetowe: +48 695 880 104
Jak oświetleniem podkreślić walory płytek w łazience – efektowne rozświetlenie łazienki
Poniżej podpowiadamy, jak dobrze dobrać oświetlenie do łazienki, tak aby podkreślić jej urok i uwydatnić walory płytek.
Główne źródło światła w łazience i jego barwa
W większości łazienek stawia się na jedno główne źródło światła, które powinno być na tyle intensywne, aby oświetlić całą przestrzeń łazienkową. Główne źródło światła w łazience z reguły umieszczane jest na suficie, w centrum pomieszczenia.
Rodzaj głównego źródła światła zależy już od osobistych preferencji oraz gustu, jednak musi dobrze komponować się z całą stylistyką łazienki. Dyskretne oświetlenie podtynkowe, plafon, lampa z kloszem, a może niepowtarzalny i oryginalny żyrandol? To wszystko zależy od tego, w jakim stylu urządzona jest łazienka i czego oczekujemy. Jednak jedno jest pewne – oświetlenie musi tworzyć spójną kompozycję z całością aranżacji. Warto również wiedzieć, że główne źródło światła musi pasować też do punktowych i dekoracyjnych elementów oświetleniowych, które mają znaleźć się w łazience. W przypadku większych łazienek mamy większe pole do popisu, gdyż za pomocą głównego źródła oświetlenia możemy wydzielić poszczególne strefy. Natomiast jeśli mamy małą łazienkę, warto postawić na najprostsze rozwiązania, aby nie przytłoczyć całej aranżacji.
Istotną rolę odgrywa tu również barwa światła, która może wpłynąć na charakter całego wnętrza. Ponadto barwa światła wpływa na nasze samopoczucie. Większość osób zdecydowanie bardziej ceni sobie ciepłe światło, które sprawia, że we wnętrzu panuje przytulna atmosfera. Jednak tego typu oświetlenie nie komponuje się dobrze z każdym kolorem. Ciepłe oświetlenie lepiej sprawdzi się przy łazienkach o większym metrażu, urządzonych w ciepłych beżach, brązach czy bielach. Tu ciepłe światło podkreśli charakter wnętrza oraz kolorystykę płytek.
W małych łazienkach bądź tych, które urządzone są w chłodnych tonach, lepiej postawić na neutralną barwę światła. Tego typu barwa to białe światło, postrzegane jako takie pomiędzy ciepłym żółtym oświetleniem a zimnym niebieskawym. Oczywiście jeśli dobrze czujemy się w takim oświetleniu, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby przy takiej łazience postawić na zimną barwę światła.
Punktowe i dekoracyjne oświetlenie w łazience
Punktowe oraz dekoracyjne oświetlenie w łazience pełni niezwykle ważną rolę. To dzięki takiemu oświetleniu możemy podkreślić lub wyeksponować pewne miejsca w łazience. Dodatkowo odpowiednio dobrane oświetlenie uwidoczni i uatrakcyjni płytki łazienkowe, jednocześnie dodając charakteru całej aranżacji.
Oświetlenie dekoracyjne nie tylko doświetla pomieszczenie, ale również efektownie je zdobi, odmieniając całe wnętrze. Dyskretne i dobrze przemyślane oświetlenie dekoracyjne nie rzuca się w oczy, a subtelnie dodaje piękna i uroku konkretnym elementom wyposażenia. Ponadto za pomocą oświetlenia możemy podkreślić efektowne płytki 3D, które dzięki takiemu zabiegowi jeszcze bardziej zachwycą swoją formą.
Piękne strukturalne płytki wręcz proszę się o doświetlenie z góry lub niekonwencjonalnie z dołu, aby wydobyć wszelkie załamania powierzchni oraz stworzyć we wnętrzu światłocień. Możemy postawić tu również na ukrytą we wnęce listwę LED, której natężenie i barwę możemy dobrać według własnych potrzeb.
Dobrze dobrane i ustawione oświetlenie dekoracyjne wydobędzie również jeszcze lepszy efekt wizualny z płytek z kamienia naturalnego, które często zachwycają swoim oryginalnym użyleniem czy ciekawą fakturą. Każde dodatkowe podświetlenie uwydatni najlepsze cechy płytek.
Dodatkowo w łazience mamy strefy, które tego światła potrzebują zdecydowanie więcej. Mowa tu konkretnie o lustrze, w którym się przeglądamy. Światło w tym miejscu musi być nie tylko dobrze ustawione i dobrane, ale mieć także odpowiednią intensywność. Warto tu postawić na lampy rozpraszające, które rozświetlą twarz, a nie oślepią. Możemy również dodać nieco światła podświetlanym lustrem.
Łazienka z oknem a łazienka bez okna. Jakie oświetlenie?
W sytuacji, kiedy mamy łazienkę z oknem, przez pewną część dnia przestrzeń ta doświetlana jest za pomocą naturalnego źródła światła. Ze sztucznego światła w takiej łazience z reguły korzystamy w nocy czy w ciemniejsze zimowe poranki. Wbrew pozorom rozplanowanie światła w takiej łazience jest o wiele trudniejsze, gdyż trzeba zadbać tu o każdy szczegół. Łączenie naturalnego światła i sztucznego jest dużym wyzwaniem, ponieważ nieodpowiednie skomponowanie może popsuć nawet najpiękniejszą aranżację i nie wydobyć oczekiwanego efektu wizualnego. Do łazienki z oknem należy dopasować odpowiednią moc oświetlenia, jego barwę oraz liczbę sztucznych punktów świetlnych.
W łazience bez okna sytuacja jest prosta – zawsze będziemy korzystać ze sztucznego źródła oświetlenia. Wszystkie kluczowe strefy w łazience bez okna wymagają odpowiedniego doświetlenia.