Kamień naturalny jest jednym z tych materiałów dekoracyjnych, który nigdy się nie nudzi. Kamień jest stosowany od tysięcy lat nie tylko w wykończeniach wnętrz, ale także w budownictwie. Przez wszystkie te lata był to materiał niezwykle ceniony za swoją trwałość oraz wysokie walory dekoracyjne. Podobnie jest i dzisiaj.

naturalny kamień ścienny

Mimo że kamienia nie stosuje się już do tradycyjnego budownictwa, montażu fundamentów czy wznoszenia ścian, to za jego pomocą muruje się ogrodzenia, buduje grille ogrodowe, dekoruje elewacje i ściany, a także aranżuje posadzki w domu, na tarasie i balkonie. Kamień ma wiele zalet i mało wad, a dzięki otwartym granicom oraz znacznie lepszej i tańszej technologii transportu, dostęp i ceny kamienia z całego świata jest coraz lepszy.

Jak urządzić wnętrze z kamieniem dekoracyjnym?

Urządzając wnętrza, trzeba pamiętać o kilku zasadach. Pierwszą rzeczą jest to, aby trzymać się jednego stylu i postępować wedle jego reguł. Drugą istotną zasadą, którą stosuje się w praktycznie wszystkich nowych projektach, jest „im mniej, tym więcej”, czyli zasada minimalizmu. Chodzi tutaj o to, żeby nie przesadzać z ilością ozdób we wnętrzu. Właściwie powinno się wykończyć pomieszczenie, na przykład tytułowy salon, w taki sposób, że jedynymi i najważniejszymi dekoracjami będą posadzki, ściany i wszystkie niezbędne elementy, takie jak meble czy kominek. Tutaj też należy zachować umiar i smak, tak aby nie przesadzić z różnorodnością. Dobrą praktyką jest projektowanie wnętrza, opierając się na dwóch, w ostateczności na trzech, kolorach. Dzięki temu będzie dużo mniejsze ryzyko, że jakiś element po montażu mógłby okazać się nietrafiony.

kamień naturalny na elewacji budynku

Wybierając kamień do salonu, musisz pamiętać, że będzie on mocno przykuwał uwagę, dlatego nie należy przesadzać z jego ilością. Na przykład okleina kamienna na wszystkich ścianach nie będzie wyglądać dobrze. Jeśli chcesz skorzystać z paneli elewacyjnych, to lepiej wybierz jedną ścianę do ich umieszczenia. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest także odcięcie paneli w nierówny, chaotyczny sposób. Jednak stosując kamień elewacyjny w salonie, pamiętaj o odpowiednim oświetleniu. Światło musi być umieszczone przed dekoracją kamienną, a jego strumień skierowany na kamień pod kątem około 30 stopni. Dzięki temu kamień będzie lepiej podkreślony, a kwarcyt w jego strukturze będzie niesamowicie połyskiwał. Największym błędem jest montaż oświetlenia LED za kamieniem. Spowoduje to spłaszczenie optycznie kamienia dekoracyjnego, który stanie się nijaki. Warto dodać, że panele kamienne montuje się bezfugowo, dzięki czemu efekt jest jeszcze lepszy.

klejenie paneli kamiennych

Czy warto dekorować ściany kamieniem?

Kamień ozdobny na ścianach ma wiele zalet. Płytki kamienne, fornir kamienny czy wspomniane wcześniej panele elewacyjne są niezwykle trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, a także trwałe zabrudzenia.

Każda, nawet najlepsza farba, tynk dekoracyjny czy beton architektoniczny, z biegiem czasu tracą swoje walory estetyczne i stają się coraz bardziej brudne, aż do momentu, kiedy trzeba je odnowić. W przypadku kamienia dekoracyjnego na ścianie nie ma o to obaw. Nawet po 10 latach będzie on wyglądał tak dobrze, jak dzień po montażu. Kamień ozdobny do salonu ma też inną zaletę, która nie jest widoczna gołym okiem.

licowanie ze ścianą naturalnych płyt

W dzisiejszych czasach nie mamy czasu na porządny wypoczynek. W pogoni za pieniędzmi, spełnieniem zawodowym i nowymi wyzwaniami, trudno jest znaleźć chwilę, aby wypocząć. Zwykle tego czasu na reset w ciągu dnia jest niewiele, dlatego warto dobrze go wykorzystać. Najlepszym otoczeniem do wypoczynku jest natura, zwłaszcza w epoce wszechobecnego betonu. Jednak często bywa tak, że z serca Warszawy trzeba jechać ponad godzinę do najbliższego, spokojnego miejsca. Dlatego coraz częściej otaczamy się naturą w naszym domu. Drewno, rośliny, a także naturalny kamień ozdobny to są te elementy, które podświadomie pomagają nam wypocząć.

Kamień dekoracyjny – do jakich wnętrz pasuje

Kamień na ścianie w salonie pasuje praktycznie do każdego stylu. Świetnie sprawdzi się w surowych salonach skandynawskich. Kamień ozdobny to także dobre rozwiązanie do klasycznych wnętrz, stawiających na nieprzypadkowe elementy dekoracyjne. Podobnie jest z kamieniem na podłogach.

płyty granitowe klejenie

Płytki kamienne na posadzki, podobnie jak te montowane na ścianach, mają wiele zalet. Tutaj trwałość wydaje się jeszcze ważniejsza. Płytki podłogowe z kamienia bardzo trudno uszkodzić. Są one całkowicie odporne na promienie UV, większość z nich także na wilgoć. Jeśli zależy Ci na trwałości, koniecznie wybierz płytki granitowe w wersji matowej. Są one w zasadzie niezniszczalne.

Kamień dekoracyjny pasujący do wnętrz nowoczesnych, jak i skandynawskich

Ogromną zaletą kamienia naturalnego jest to, że pasuje niemal wszędzie. Doświadczony projektant potrafi wpasować go do każdego stylu wnętrzarskiego – od surowego stylu skandynawskiego, po chaotyczne wnętrza kontynentalne. Dzięki wysokim walorom dekoracyjnym, niezwykłej trwałości oraz nucie natury, kamień naturalny jest w dzisiejszych czasach niemal obowiązkowym elementem. Należy tylko znać zasady dobierania materiałów do konkretnego wnętrza.

panele kamienne montaż

W stylu skandynawskim, rustykalnym czy industrialnym świetnie sprawdzą się surowe kamienie. Można w nich wykonać panele kamienne na ściany w formie okładziny kominkowej, a także użyć ich do ozdobienia szczególnych elementów we wnętrzu. Na posadzkach rewelacyjnie sprawdzą się płytki wapienne Chittor Black. Ich powierzchnia na pierwszy rzut oka wygląda na surową, jednak dzięki szkliwieniu jest prosta w utrzymaniu perfekcyjnej czystości.

5 Inspiracje z użyciem kamienia naturalnego w formie paneli

Panel ścienny Kwarcyt Stackstone Black 36x10x0,8-1,3 cm

Panel kamienny Silver Grey 60x15x1-2 cm

Panel ścienny Łupek Silver Shine Stackstone 15x61x2-3 cm

Panel Ścienny Łupek Stackstone Black 10x36x0,8-1,3 cm

Panel ścienny Kwarcyt White Stackstone 10x36x0,8-1,3 cm

Do wnętrz nowoczesnych i klasycznych najlepiej sprawdzą się materiały polerowane o równej i połyskującej powierzchni. Można zastosować tutaj każdy rodzaj marmuru, trawertynu czy granitu polerowanego. Dobrze sprawdzą się tutaj płytki w wersji lappato oraz satynowane.