Dostosowanie łazienki do potrzeb osób z niepełnosprawnością lub starszych to zadanie wymagające dużej precyzji i dbałości o szczegóły. Zaplanowanie takiej przestrzeni wymaga wiedzy z zakresu ergonomii, planowania przestrzeni oraz znajomości dostępnych na rynku produktów. Dobrze zaplanowana łazienka będzie zarówno wygodna, komfortowa, jak i bezpieczna. Wzięcie prysznica nie powinno być wyzwaniem. Podpowiadamy, jak odpowiednio dostosować łazienkę do potrzeb seniorów, aby czuli się w niej komfortowo oraz brali prysznic samodzielnie i bezpiecznie. Przestronna, funkcjonalna i wygodna – taka powinna być łazienka przystosowana dla osób starszych.

Jaka powinna być łazienka dla osób z niepełnosprawnością i starszych?

Łazienka dla osób starszych i z niepełnosprawnością powinna być zaprojektowana w taki sposób, aby była idealnym miejscem do zaspokajania podstawowych potrzeb higienicznych, wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych ciała, a przede wszystkim codziennego dbania o własne zdrowie. Produkty dostępne na rynku oferują wiele rozwiązań ułatwiających wykonywanie codziennych czynności.

Łazienka dla osób starszych - jaka powinna być?

Łazienka dostosowana do potrzeb osób starszych i z niepełnosprawnościami powinna być przede wszystkim przestronna i wygodna. Warto wybrać większą wannę niż standardowa – choć wanna nie zawsze będzie dobrym wyborem, ale o tym poniżej. Jako kabiny prysznicowej można użyć sztywnego parawanu lub zasłony – materiał, z którego jest wykonana, musi być odporny na wilgoć i łatwy do utrzymania w czystości. Toaleta powinna być wyposażona w podłokietniki i mieć siedzisko o wysokości około 48 cm. Jeśli w łazience są osoby, które potrzebują uchwytów, należy je umieścić na wysokości nie większej niż 90 cm od podłogi. Mimo niekiedy dużej powierzchni, w takich łazienkach nigdy nie powinno się sprawiać wrażenia ciasnoty czy tłoku. Takiego efektu można uniknąć, dobierając odpowiednie kolory, aranżując efektywny system oświetlenia i stosując powierzchnie odbijające światło (np. glazurę).

Upewnijmy się, że pomieszczenie jest wystarczająco przestronne zarówno pod względem kształtu, jak i ustawienia urządzeń i innych elementów. Niech będzie ono tak przestronne, jak to tylko możliwe. Stwórzmy przestrzeń umożliwiającą swobodne poruszanie się wewnątrz, pomiędzy wszystkimi niezbędnymi przedmiotami, a także miejsce do ich przechowywania, aby nie przeszkadzały. Wysokość, szerokość i głębokość prysznica lub toalety powinny odpowiadać potrzebom ich użytkowników – w razie potrzeby zostawmy wystarczająco dużo miejsca na krzesło prysznicowe lub poręcze. Warto wiedzieć, że prysznic to najlepsze rozwiązanie w przypadku łazienek przystosowanych dla osób z niepełnosprawnością i starszych. Ważne jest, aby brodzik był bardzo odporny na użytkowanie i miał antypoślizgową powierzchnię. Dobrym rozwiązaniem jest kabina typu walk-in, która zamiast klasycznego brodzika może być wyposażona w szklane ścianki i odpływ liniowy.

Łazienka dla niepełnosprawnych - jak zaprojektować?

Przystosowując łazienkę dla osób starszych lub z niepełnosprawnościami, należy pamiętać, że osoby takie często doświadczają szeregu trudności związanych nie tylko ze stanem zdrowia, ale także z poruszaniem się, dlatego aranżacja łazienki powinna skupiać się przede wszystkim na ich komforcie. Prysznic walk-in nie ma progów, a także nie wymaga podnoszenia wysoko nogi, aby móc dostać się do brodzika, dlatego jest to doskonała opcja dla starszych osób.

Jakie płytki do łazienki dostosowanej pod osoby starsze i z niepełnosprawnością?

Urządzając nowoczesną łazienkę dla osób z niepełnosprawnością i seniorów, należy zacząć od wyboru antypoślizgowych płytek ceramicznych. Są one dostępne w wielu kolorach, ale najlepiej ograniczyć się do odcieni neutralnych – nie tylko dlatego, że wyglądają atrakcyjnie i pasują do wszystkiego, ale także dlatego, że podłoga nie może odwracać uwagi od reszty wystroju.

Aby łazienka była nie tylko wygodna, ale i bezpieczna dla osób starszych, musi spełniać ściśle określone wymagania. Podłoga powinna być pokryta płytkami, które są antypoślizgowe, przynajmniej w miejscach o dużym natężeniu ruchu, takich jak prysznic czy toaleta. Pamiętajmy, że ceramika na podłodze musi być idealnie zamontowana. Niedopuszczalne są wszelkie nierówności spowodowane nieprofesjonalnym montażem. Każda wystająca krawędź może być przyczyną niebezpiecznego upadku.

Płytki łazienkowe dla osób starszych

Aby zabezpieczyć osoby starsze i schorowane przed wypadkami, musimy sprawić, aby łazienka była antypoślizgowa, wodoodporna i łatwa do czyszczenia. Płytki ceramiczne są odpowiednie, ponieważ w przeciwieństwie do podłóg z innych materiałów nie powodują problemów z zabrudzeniami i nieprzyjemnymi zapachami. Osoby o ograniczonej mobilności będą czuły się komfortowo, wiedząc, że podłoga jest trwała i bezpieczna. Ponadto zalecamy płytki antypoślizgowe, których parametr antypoślizgowości R12 wskazuje na optymalny poziom przyczepności – również na mokro.

Jedną z najlepszych opcji będą zdecydowanie płytki gresowe. Gras to trwały, wytrzymały, a także odporny na uszkodzenia mechaniczne materiał, który z pewnością sprawdzi się w łazience dla osoby starszej czy z niepełnosprawnością. Do wyboru mamy wiele wzorów i kolorów, a także opcji wykończenia. Znajdziemy tu płytki antypoślizgowe, które są pożądane w takiej przestrzeni. Gres to gwarancja najwyższej jakości i trwałości na długie lata.