Szczególną przestrzenią, która wymaga szczególnej pielęgnacji, jest miejsce połączenia tynku z płytkami, gdyż to tam zbiera się największa ilość brudu. Jednak trzymanie się kilku prostych wskazówek pozwoli na zmniejszenie ilości zbierającego się brudu na płytkach.

Połączenie tynku z płytkami – jak uniknąć brudu?

Zarówno płytki ceramiczne, jak i te z kamienia naturalnego to niezwykle pożądane materiały w dzisiejszej aranżacji wnętrz. Nic w tym dziwnego, gdyż produkty te charakteryzują się doskonałą trwałością, wytrzymałością, a także odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo w zależności od materiału zarówno płytki ceramiczne, jak i z kamienia naturalnego w wielu opcjach są odporne na wilgoć, czynniki atmosferyczne i promieniowanie UV, co umożliwia stosowanie tych rodzajów kafli na zewnątrz. Płytki możemy znaleźć w wielu kolorach, wzorach, formatach czy kształtach, co jest ogromnym plusem, gdyż umożliwia tworzenie wielu niepowtarzalnych aranżacji.

Jednak niezależnie od tego, jakie płytki chcemy mieć w swoim domu, o wszystkie należy odpowiednio dbać, aby prezentowały się efektownie przez cały okres użytkowania. Oczywiście kluczem do sukcesu jest regularne mycie kafli, jednak istnieją przestrzenie przy płytkach, które wymagają szczególnej pielęgnacji. Mianowicie chodzi tu o połączenie płytek i tynku. Płytki z reguły delikatnie odstają, przez co może zbierać się za nimi brud. Aby uniknąć zbierania się zanieczyszczeń, musimy zadbać już o sam montaż płytek. Jeśli płytki będą dobrze położone, z dużym prawdopodobieństwem unikniemy różnego typu szczelin między nimi, których być nie powinno. Ewentualne szczeliny są dodatkowym miejscem, w którym mogą zbierać się zabrudzenia. Jest to bardzo istotne w przypadku elementów dekoracyjnych, np. na elewacji. Jak wiadomo, na dworze nie sposób uniknąć zanieczyszczeń, choćby tych niesionych przez wiatr. W momencie złego położenia płytek wszystko będzie lądowało w łączeniu tynku i kafli.

Płytki i fugowanie

Kolejną sprawą, która pozwoli uniknąć nadmiaru brudu, jest odpowiednia impregnacja płytek, a szczególnie tych z kamienia naturalnego.

Jak układać płytki, aby brud nie zalegał?

Pierwszą i najważniejszą rzeczą, która pozwoli na uniknięcie gromadzenia się zbyt dużej ilości brudu, jest odpowiednie ułożenie płytek. Jeśli płytki nie będą zbyt mocno odstawać od ściany, zminimalizujemy powierzchnię, na której może osadzać się brud.

Tutaj na początek warto postawić na profesjonalną ekipę, która położy płytki. Dokładność, precyzja i estetyka są tu kluczowym elementem!

Kolejną sprawą są odpowiednie materiały. Bardzo ważna jest tu dobra zaprawa klejowa, dostosowana pod konkretne płytki, która zagwarantują dobrą przyczepność kafli do podłoża. Bardzo ważne, aby przy wyborze kleju uwzględnić rodzaj płytek oraz rodzaj podłoża, na którym będą montowane. Nie warto oszczędzać na zaprawie klejowej, bo nie chodzi tu o same odstawanie płytek – mogą one pękać czy nawet odpadać.

układanie płytek przez kobietę

Następnie należy pamiętać, że po montażu musimy odczekać odpowiednią ilość czasu, aż wyschnie klej pod płytkami, a następnie położne między nimi fugi. Później przejdźmy do sprzątania całości po pracach montażowych, aby nie zalegał nigdzie brud.

Impregnacja to podstawa! Czyli dlaczego warto impregnować płytki?

Kolejną rzeczą, która pozwala na zminimalizowanie gromadzenia się nadmiernego brudu, jest impregnacja płytek. Oczywiście jeśli producent płytek mówi, że tych konkretnych kafli nie impregnujemy, to działamy zgodnie z tymi zaleceniami! Jednak istnieją grupy płytek, które warto zaimpregnować odpowiednim preparatem ze względu na ich właściwości fizyczne.

Zdecydowanie pierwszym rodzajem płytek, który należy impregnować, są płytki matowe, głównie gresowe. Impregnacja w tym przypadku nie tylko przyczynia się do zmniejszenia ilości wyłapywanego brudu, ale również do zabezpieczenia przed zarysowaniami i wycieraniem kafli. Należy tu postawić na specjalny preparat do impregnacji matowych powierzchni.

Kolejnymi płytkami, które należy impregnować, są również kafle gresowe, ale w wersji polerowanej. Tutaj dzięki impregnacji zablokujemy mikropory występujące na powierzchni płytek, dzięki czemu nie będą one chłonąć płynnych i półpłynnych substancji, co również przekłada się na mniejsze wchłanianie brudu. Dzięki zapieczeniu płytek polerowanych impregnatem unikniemy też nieestetycznych zarysowań.

mieszanie kleju do płytkowania

Ostatnią grupą płytek, które wymagają impregnacji, są oczywiście te z kamienia naturalnego. Tutaj do czynienia mamy z różnymi fakturami, niejednorodną powierzchnią czy w niektórych przypadkach uwypukleniami, które tym bardziej zbierają brud. Do impregnacji kamienia naturalnego służą specjalne emulsje i impregnaty, które chronią kamień i jednocześnie nie powodują jego matowienia czy zniszczenia. Zabezpieczenie płytek z kamienia naturalnego warstwą ochronną zmniejsza wchłanianie brudu, a także ułatwia mycie tego typu kafli.