- Znajdź sklep
- Zadaj pytanie
- Zamówienia internetowe: +48 695 880 104
Płytki elewacyjne mrozoodporne – jak elegancko ozdobić ściany zewnętrzne budynku?
Elewacja zewnętrzna budynku to tak naprawdę wizytówka właścicieli. Dbałość o każdy szczegół, trwałe materiały oraz przywiązanie uwagi do detali pozwalają na stworzenie idealnej aranżacji, która będzie przyciągała uwagę i zachwycała swoim wyglądem. Płytki elewacyjne powinny być dobrane z niezwykłą dokładnością, ponieważ jeśli chcemy, aby elewacja naszego domu była niesamowitym i imponującym elementem, nie możemy sobie pozwolić na byle jaki produkt. Powinniśmy przede wszystkim postawić na jakość, trwałość i nietuzinkowy design. Zdecydowanie najlepszym sposobem na eleganckie i wytrzymałe ściany zewnętrzne będzie kamień naturalny.
Kamień elewacyjny to doskonały materiał, który oferuje nam niezwykłe właściwości fizyczne, a dodatkowo wiele możliwości wizualnych. Warto poznać bliżej ten surowiec i dowiedzieć się, dlaczego to właśnie on powinien zdobić nasz dom.
Kamień elewacyjny – piękny i trwały materiał, który zadba o odpowiednią izolację domu
Kamień elewacyjny to rozwiązanie niosące za sobą wiele zalet. Nie od dziś kamień jest materiałem niezwykle pożądanym i wykorzystywanym w wielu projektach domów czy mieszkań, a zawdzięcza to swoim niesamowitym właściwościom oraz fantastycznemu wyglądowi.
Jedną z największych zalet, a jednocześnie jedną z najważniejszych rzeczy, jest niska nasiąkliwość kamienia. Dzięki temu nie musimy się obawiać, że nasza elewacja nabierze wody i po kilku latach nie będzie prezentować się tak atrakcyjnie jak na początku. Żaden inny materiał nie jest w stanie dorównać kamieniowi pod tym względem. Dodatkowo duża gęstość materiału oraz odporność na warunki atmosferyczne sprawia, że elewacja wykonana z kamienia to rozwiązanie niezwykle trwałe i wytrzymałe. Kamień elewacyjny zachowa swój piękny wygląd na długie lata!
Ogromnym plusem kamienia elewacyjnego jest również jego unikalność, gdyż pochodzi on prosto z natury. Każdy element posiada swój niepowtarzalny i oryginalny wzór, dzięki czemu nasza elewacja będzie nie tylko pięknie się prezentować, ale również będzie jedyna w swoim rodzaju.
Kamień naturalny od dawien dawna wykorzystywany był do budowy domów. Działo się to nie bez powodu, ponieważ kamień to nie tylko surowiec trwały i piękny, ale również materiał świetnie izolujący. Kamień doskonale utrzymuje ciepło wewnątrz budynków, a latem sprawia, że w środku jest nieco chłodniej. Takie rozwiązanie dodatkowo pozwoli nam zaoszczędzenie na ogrzewaniu, ponieważ ciepło nie będzie uciekać z naszego domu. Poza tym właściwości izolacyjne kamienia elewacyjnego gwarantują nam, że nie będziemy mieć problemu z wilgotnymi ścianami, grzybem czy pleśnią, co wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. Oprócz pięknego wyglądu i zapewnieniu lepszych warunków cieplnych zastosowanie kamienia na ściany zewnętrzne korzystnie wpłynie na zdrowie nasze i naszych bliskich.
Panele kamienne czy płytki z kamienia naturalnego w formie cegły – co wybrać?
Kamień naturalny to również wiele możliwości i ogromna różnorodność. Dzięki niemu możemy wybierać wśród wielu propozycji i znaleźć tę idealną, która będzie doskonałym rozwiązaniem dla naszego domu. Jednak każdy medal ma dwie strony – coraz to większa ilość materiałów dostępnych w sklepach sprawia, że nie wiemy na co się zdecydować. Jaki kamień elewacyjny będzie najlepszy? Podpowiemy!
Panele kamienne powstają poprzez połączenie za pomocą specjalnego kleju małych pasków kamienia, co w efekcie daje nam płytkę kamienną. Takie rozwiązanie dużo ułatwia i oferuje. Między innymi możemy zaoszczędzić sporo czasu na montażu, gdyż jeśli mielibyśmy układać całą elewację z drobnych elementów, spędzilibyśmy nad tym zadaniem mnóstwo czasu. Poza tym pozwala nam to na zaoszczędzenie pieniędzy, ponieważ montaż takiej drobnicy przy, z reguły, dużej powierzchni elewacji kosztowałby nas majątek. Montaż paneli kamiennych o odpowiednich rozmiarach przebiega łatwo i sprawnie, a dodatkowo nie stosuje się w tym wypadku fug, co wbrew pozorom jest zaletą – fugi to najczęściej najsłabsza część płytki, która brudzi się, pęka i odpada.
Ogromną popularnością oraz rozwiązaniem, które jeszcze bardziej podkreśli naturalność zastosowanego materiału, są panele ścienne o różnokolorowym wykończeniu. W ten sposób zagwarantujemy sobie doskonałe piękno kamienia naturalnego, a dodatkowo elewacja naszego domu zyska ponadczasową dekoracją.
Jeśli tego typu opcja nie przypadnie nam do gustu, możemy postawić na płytki z kamienia naturalnego w formie cegły. Tego typu produkt zapewni wszystkie właściwości fizyczne kamienia oraz elegancki i luksusowy wygląd. Wymiar takich cegiełek to najczęściej 30 × 10 cm, co sprawia, że są niezwykle uniwersalne i łatwe ułożeniu. Najmodniejszym i najbardziej pożądanym ostatnio rozwiązaniem są płytki z czarnego kamienia (np. łupek Black Slate), które podkreślają i dodają szyku każdej aranżacji.
Jak montować kamień naturalny na elewacje – 3 najważniejsze rzeczy
Jeśli chcemy, aby kamień naturalny zastosowany na elewację zachwycał nas w nienaruszonym stanie przez wiele lat, musimy przy montażu kierować się kilkoma ważnymi zasadami. Na początku musimy dobrze oczyścić płytki i ścianę, którą dodatkowo musimy zabezpieczyć – są to bardzo ważne czynności, które uchronią nas przed odklejeniem się płytek. Kamienia elewacyjnego nie gruntujemy, dlatego warto dokładnie go wyczyścić. Następnie przechodzimy do jednej z najważniejszych zasad, a mianowicie chodzi tu o rozprowadzenie kleju grzebieniem. Stosując tzw. „placki” narażamy swoją elewację na pęknięcia. Drugim bardzo istotnym elementem jest sam klej.
Powinniśmy wybrać biały klej przeznaczony do kamienia naturalnego, a dodatkowo w przypadku zastosowania zewnętrznego koniecznie musi być on mrozoodporny. Jeśli rozplanujemy sobie ułożenie płytek, sam montaż nie powinien przysporzyć nam większych problemów, panele elewacyjne są bardzo proste w układaniu. Kiedy już zakończymy montaż, musimy pamiętać o trzeciej najważniejszej rzeczy – impregnacji. Aby rezultat był jak najlepszy i najskuteczniejszy, powinniśmy wykonać tę czynność dopiero po 14 dniach od montażu.
Tylko stosowanie się do wszystkich najważniejszych zasad montażu kamienia naturalnego na elewacje zagwarantuje nam trwałość i piękny wygląd naszego domu przez długi czas.