Klinkier to materiał cieszący się dobrą opinią ze względu na swoje właściwości użytkowe i ciekawy wygląd. Cegła klinkierowa stosowana była do dekorowania elewacji nowoczesnych i eleganckich domów. Tak ozdobione ściany wyróżniały dom na tle innych, zachwycając swoim nietuzinkowym wyglądem. Ponadto klinkier to nie tylko efektowny design, ale również ponadprzeciętne właściwości fizyczne. Jednak układnie tego materiału nie jest takim prostym zadaniem, co często wiąże się z rezygnacją z tego surowca.

Dlatego nowoczesna technologia znalazła rozwiązanie, które gwarantuje praktycznie wszystkie właściwości klinkieru, a przy tym łatwość i szybkość montażu. A mowa tu o elastycznym klinkierze. Takie płytki zapewniają te same cechy fizyczne jak pierwowzór, zachowując przy tym taki sam efekt wizualny jak przy pomocy tradycyjnych cegieł. Co warto wiedzieć o elastycznym klinkierze? Jak go układać? Poniżej odpowiadamy.

Elastyczne płytki klinkierowe – co to takiego?

Elastyczny klinkier wytwarzany jest z mieszanki różnych piasków kwarcowych oraz żywic polimerowych. Tak przygotowana masa jest następnie poddawana barwieniu pigmentami, które głównie składają się z tlenku żelaza. Płytki są dodatkowo zabezpieczane przed promieniowaniem UV. Lico płytek jest kształtowane ręcznie, co pozwala na nadanie im niepowtarzalnego wyglądu.

Wybór płytek elastycznych

Takie połączenie surowców ze specjalistycznymi procesami produkcyjnymi sprawia, że elastyczne płytki klinkierowe są niezwykle trwałym i wytrzymałym rozwiązaniem, które w nienagannym stanie przetrwa wiele długich lat.

Sposób produkcji elastycznych płytek klinkierowych sprawia, że każda pojedyncza płytka ma swoją unikalną barwę i fakturę, co tym bardziej przybliża ją wyglądem do klasycznej cegły. Elastyczne płytki klinkierowe są produkowane w wielu odcieniach, co pozwala na znalezienie idealnego koloru, odpowiadającego naszym upodobaniom i potrzebom.

Dlaczego warto postawić na elastyczny klinkier?

Płytki klinkierowe to materiał niosący za sobą wiele zalet i korzyści. Przede wszystkim elastyczny klinkier jest bardzo wytrzymałym tworzywem, niezwykle odpornym na wszelkiego rodzaju zarysowania i uderzenia. Elastyczny klinkier nie ulega łatwemu zniszczeniu, przez co prezentuje się fenomenalnie przez cały okres użytkowania. Ogromną zaletą niewątpliwie jest również niska nasiąkliwość tego tworzywa, co również przekłada się na fantastyczny wygląd klinkieru. Woda nie dostaje się do wnętrza struktury materiału, dzięki czemu odznacza on się wysoką odpornością i brakiem ryzyka zniszczenia powierzchni przy minusowych temperaturach. Niska nasiąkliwość przyczynia się również do niewchłaniania przez powierzchnię płytek zabrudzeń ze ściekającej wody. Natomiast w przypadku osadzania się brudu czy kurzu, w łatwy sposób możemy pozbyć się takich zanieczyszczeń za pomocą myjki ciśnieniowej.

Elastyczny klinkier jest również odporny na promieniowanie UV, dzięki czemu nie odbarwia się i zachowuje swój kolor przez długie lata. Tutaj warto podkreślić, że elastyczny klinkier to mnóstwo możliwości, gdyż występuje w wielu odcieniach. Możemy wybierać wśród bieli i czerni, bardziej naturalnych odcieni klinkieru, takich jak beże, intensywne czerwienie czy brązy, aż po bardziej nietypowe kolory. Najpopularniejszy format tego typu płytek to te w rozmiarze klasycznej cegły, jednak istnieje możliwość wykonania elastycznego klinkieru w innych rozmiarach.

Kolejnym plusem jest niewielka grubość oraz masa tego produktu. Takie parametry ułatwiają pracę związana z montażem klinkieru oraz minimalizują ryzyko ubytków i wyszczerbienia płytek. Oczywiście duże znaczenie ma tu też elastyczność, która pomaga podczas układania płytek klinkierowych.

Elastyczny klinkier – w jaki sposób go układać?

W przypadku układania elastycznych płytek klinkierowych, bardzo ważną kwestią jest podłoże, które powinno być równe oraz stabilne. Ponadto powierzchnia ta powinna zostać dobrze oczyszczona – nie powinno być na niej kurzu, zabrudzeń, a przede wszystkim kruszących i osypujących się elementów. W razie potrzeby ściany powinny być zagruntowane specjalnym i dostosowanym pod tego typu płytki gruntem.

Ciemne płytki klejone

Jeśli chodzi o elastyczne płytki klinkierowe, najważniejszą rolę odgrywa tu klej użyty do ich montażu. Najlepiej postawić tu na klej producenta płytek lub taki, który jest dedykowany płytkom klinkierowym. Jest to niezwykle ważne ze względu na to, że klej jest tu jednocześnie fugą. A tylko dobrze dobrany klej zapewni utworzenie odpowiednio mocnego i estetycznego połączenia. Zastosowanie złego preparatu klejącego może negatywnie wpłynąć na trwałość i wygląd położonych płytek. Warto również wiedzieć, że zaprawa klejowa bardzo szybko wysycha, dlatego przy układaniu płytek należy pamiętać, by nakładać klej na niewielki fragment powierzchni, aby klej nie tracił swoich właściwości.

Jednak samo przyklejenie elastycznych płytek klinkierowych nie wymaga od nas specjalistycznych maszyn czy narzędzi, a dodatkowo dzięki łatwości montażu nie ma konieczności wynajmowania profesjonalnej ekipy remontowej. Położonych płytek nie trzeba fugować ani impregnować.

Uzyskanie efektownej dekoracji ściennej czy elewacji z użyciem elastycznych płytek klinkierowych jest banalnie proste.