Płytki ceramiczne to niezastąpiony materiał do każdej łazienki czy kuchni. Jednak standardowe i proste kafle dla wielu osób stały się już nudne i niemodne. W poszukiwaniu czegoś znakującego, bardzo często można trafić na tzw. dekory ścienne. Płytki tego typu potrafią całkowicie odmienić wnętrze i dodać charakteru każdej aranżacji. Czym są dekory ścienne z płytek? Jak i gdzie je aranżować? To wszystko i wiele więcej poniżej.

Dekory ścienne – co to takiego?

Klasyczne płytki to już standard w każdej łazience czy kuchni. A mowa tu o jednolitych płytkach w stonowanych kolorach. Jednak ciekawym dodatkiem przy takich kaflach mogą okazać się dekory ścienne. Może to być też doskonała alternatywa do kuchni. Nowoczesny design, ciekawe wzory, formy i kolory pozwalają na zastosowanie ceramiki w nowy sposób.

Płytki z dekorem to propozycja na odmienienie wielu aranżacji i nowe dekoracyjne akcenty w domu. Jest to doskonały sposób na dodanie charakteru prostym aranżacją.

Aranżacja łazienki w modnym klimacie

Dlaczego warto stosować dekory ścienne z płytek?

Płytki ceramiczne to niezastąpiona okładzina w każdej łazience czy kuchni. Kafle są przede wszystkim bardzo trwałe, wytrzymałe, odporna na wilgoć, a do tego łatwe w utrzymaniu czystości. Oczywiście nie możemy zapomnieć o kwestiach wizualnych – nowoczesne płytki ceramiczne prezentują się bardzo elegancko i ponadczasowo w praktycznie każdym wydaniu.

Płytki z dekorem są doskonałym dodatkiem do bazowych kafli czy prostych i minimalistycznych pomieszczeń. Dekor o zróżnicowanej fakturze może przełamać wnętrza o monochromatycznym charakterze. Decydując się na dekor w kontrastowym odcieniu, możemy zwrócić uwagę na konkretne miejsce lub zamaskować pewne wady pomieszczenia. Jednak w przypadku wyrazistych wzorów i kolorów płytki układamy akcentami.

Dekor może być również sposobem na wydzielenie odrębnych przestrzeni – przy zastosowaniu oddzielnych wzorów czy kolorów. Dzięki płytkom z dekorem możemy stworzyć umowne granice w pomieszczeniu, zorganizować przestrzeń czy zaakcentować dane miejsce. Płytki z dekorem są też same w sobie dekoracją, która ozdobi w ciekawy sposób każde wnętrze.

Dekory pozwalają też na optyczne powiększenie pomieszczenia – tu warto postawić na poziome ułożenie płytek. Takie płytki mogą też pomóc wizualnie podwyższyć strop, jednak tu musimy układać je jako pionowy pas. Dobrze zaaranżowane płytki z dekorem potrafią całkowicie odmienić każde wnętrze.

Płytki z dekorem to tak naprawdę nieskończona liczba możliwości aranżacyjnych, gdyż występują w wielu motywach, wzorach czy fakturach. Warto postawiać na tego typu dekoracje choćby w minimalistycznych czy nowoczesnych aranżacjach, przełamując prostą kompozycję, ale nadal wpisując się w założenie tych stylów wnętrzarskich.

Płytki łazienkowe aranżacja

Warto jednak pamiętać, aby nie łączyć w jednym wnętrzu dwóch i więcej motywów dekorów ściennych. Takie zestawienie może wyglądać bardzo chaotycznie i nieestetycznie. O wiele lepiej jest postawić na jeden mocniejszy akcent niż kilka delikatniejszych dekorów.

Dekory ścienne w łazience

Dekory ścienne to idealna propozycja do łazienek. Jak już wyżej wspomnieliśmy, dekory ścienne mogą wydzielać konkretne strefy w danym pomieszczeniu. W przypadku łazienek za pomocą dekorów możemy wyodrębnić część kąpielową, prysznicową oraz umywalkę i WC. Możemy płytkami z dekorem ozdobić geberit czy półki ścienne.

Tego typu płytki to doskonała propozycja dla prostych łazienek utrzymanych w jednym tonie. Płytki z dekorem mogą wyróżniać tu się kontrastowym odcieniem czy ciekawym wzorem, tworząc w ten sposób oryginalną i nietuzinkową łazienkę. Warto postawić na różne grafiki, roślinność czy geometryczne wzory.

Możemy również postawić na dekor w tym samym odcieniu, ale o ciekawej fakturze, która doda głębi pomieszczeniu. Taka łazienka mimo swojej prostoty zachwyci każdego swoją formą. Bardzo ciekawie wygląda też połączenie dekorów z płytkami bazowymi w sposób sprawiający wrażenie przypadkowego. Nieregularny wzór i ułożenie płytek będzie prezentować się bardzo efektownie.

Oryginalna i ponadczasowa kuchnia z dekorem ściennym

Płytki z dekorem są też doskonałym pomysłem na zastosowanie w kuchni, szczególnie jako dekoracja między blatem a górnymi szafkami. Przestrzeń nadblatowa to miejsce, które koniecznie musimy zabezpieczyć trwałym materiałem, aby uniknąć przykrych niespodzianek przy gotowaniu i w razie czego móc w łatwy sposób pozbyć się wszelkich zabrudzeń.

Dekory w kuchni

Dekory ścienne o ciekawym kolorze, wzorze czy fakturze sprawdzą się najlepiej w prostych kuchniach, będą jednocześnie wyróżniającym się akcentem w całym pomieszczeniu. Takie uzupełnienie w kuchni doda jej nowoczesnego wydźwięku i ponadczasowego charakteru. Warto jednak dobrać płytki z dekorem tak, aby pasowały do mebli kuchennych i reszty wnętrza, gdyż zły wybór może zepsuć cały efekt.

Dekory ścienne w takiej sytuacji układamy w określonych ciągach lub sekwencjach. Dobrą praktyką jest ułożenie sobie wzoru z płytek na sucho, tak aby sprawdzić, czy dane ułożenie na pewno nam odpowiada.