Płytki są zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem wykończenia tarasu. Jest to materiał trwały, odporny, zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i zmienne warunki atmosferyczne, np. mróz, a także wytrzymały, estetyczny i łatwy w utrzymaniu czystości. Czegóż chcieć więcej? Płytki tarasowe możemy zamontować na dwa sposoby. Jednym z nich jest tzw. taras wentylowany, drugim montowanie na klej. Przyjrzyjmy się krótko obu metodom.

Płytki podłogowe na taras – od czego zacząć montaż?

Montaż płytek na tarasie rozpoczynamy przede wszystkim od sprawdzenia stanu betonowej wylewki. Podłoże pod płytki musi być równe, a także mieć odpowiedni spadek, który ułatwi odprowadzanie wody. Aby deszczówka oraz woda z roztopów nie zalegały na tarasie lub, co gorsza, nie spływały w kierunku budynku, podłoże musi mieć lekki spadek w stronę zewnętrzną od ściany budynku – powinno się obniżać o około 1–2%. Unikniemy w ten sposób kałuż oraz zalegającego śniegu. Kiedy mamy już przygotowane równe podłoże o odpowiednim spadzie, kolejnym krokiem jest jego oczyszczenie z pyłu i wszelkich innych elementów, drobinek itp., które mogłyby zmniejszyć przyczepność wsporników lub spowodować nierówności w położeniu płytek. Trzeba również pamiętać, że jeżeli jest to zupełnie nowy taras ze świeżą wylewką, to musimy wówczas dać jej czas na wyschnięcie. Ułożenie płytek na mokrą wylewkę może spowodować pękanie. Płytki podłogowe układamy na nowej wylewce po upływie ok. 3 miesięcy.

Montaż płytek na tarasie wentylowanym

Jak wykonać taras wentylowany? Zalety płyt na wspornikach

Taras wentylowany jest jedną z nowoczesnych metod wykonywania tarasu, uznawaną jednocześnie za najszybszy i najłatwiejszy sposób. Efekt jest zadowalający, a koszt względnie niski. Brzmi to wszystko zachęcająco, nic więc dziwnego, że popularność tego typu tarasów ciągle rośnie. Na czym polega wykonanie tarasu wentylowanego? Otóż jest to ułożenie płytek tarasowych na tzw. dystansach, czyli wspornikach. Metoda ta sprawdza się zarówno na dobrze utwardzonym gruncie, jak i betonowych wylewkach – starych i nowych. Cała konstrukcja składa się z trzech elementów, czyli podbudowy, wsporników oraz płyt tarasowych. Do wykonania takiego tarasu nie potrzeba jakichś specjalnych narzędzi czy też umiejętności, a to duży plus. Nie musimy inwestować w specjalistyczne kleje lub fachowców od układania płytek, taras wentylowany możemy wykonać samodzielnie.

Metoda z zastosowaniem wsporników sprawia, że ułożone na tarasie płytki podłogowe są konstrukcją mrozoodporną. Woda opadowa swobodnie spływa przez szczeliny pomiędzy płytkami, dzięki czemu kafle nie leżą w zamarzającej wodzie, co znacznie zmniejsza ryzyko pękania i odspajania się płyt. Taras wentylowany charakteryzuje się przestrzenią pomiędzy płytkami a podłożem, która jest świetnym miejscem do puszczenia wszelakiej instalacji, np. ciepłowniczej, elektrycznej, wodnej, oświetleniowej czy alarmowej. Kolejnym plusem jest to, że wspomniane instalacje można umieścić pod płytami tarasowymi w dowolnym momencie, nie tylko przy jego pierwotnym wykonywaniu, ponieważ płytki podłogowe nie są zamontowane trwale. Płytki tarasowe na wspornikach można zdjąć w dowolnym momencie i umieścić pod nimi pożądaną instalację. Daje to dużo większe możliwości aranżacyjne oraz możliwości zmian niż w przypadku tarasu z płytek montowanych na kleju.

płytki tarasowe montowane na kleju czy bez

Płytki tarasowe montowane na klej czy taras wentylowany?

Tradycyjny sposób montowania płytek na tarasie to montowanie ich na kleju. Płyty tarasowe to przeważnie gresy o doskonałych parametrach – dużej wytrzymałości, niskiej nasiąkliwości, wysokiej odporności oraz odpowiedniej antypoślizgowości. Zamontowanie ich na stałe za pomocą kleju może wydawać się sposobem trwalszym, jednak w praktyce jest dużo bardziej problematyczne i nie daje pola manewru pod żadne zmiany. Wiadomo, że gdy wykonujemy taras z płytek, chcemy cieszyć się jego funkcjonalnością i estetyką przez lata. Wybór koloru jest więc zazwyczaj przemyślany. Co jednak, jeśli chcemy położyć jakąś instalację, czy to elektryczną, czy jakąkolwiek inną? Płyty tarasowe na wspornikach dają nam taką możliwość w dowolnym momencie. Tak samo jest, gdy chcemy wymienić którąś płytkę – być może spadło nam coś ciężkiego i pojawił się odprysk.

Montaż płytek na tarasie wentylowanym 2

Dużo łatwiej wymienić płytkę, która nie jest przytwierdzona do podłoża na stałe. Taras wentylowany nie wymaga wylewki, a jedynie dobrze utwardzonego podłoża. Możemy ułożyć go więc bez większych problemów w ogrodzie. Za pomocą wsporników możemy też zniwelować nierówności podłoża. Izolacja płytek od podłoża zapewnia drenaż wodny, dzięki któremu płytki podłogowe szybciej wysychają. Nie bez powodu metoda, w której płytki tarasowe układamy bez kleju, na tzw. dystansie, cieszy się coraz większą popularnością.