- Znajdź sklep
- Zadaj pytanie
- Zamówienia internetowe: +48 695 880 104
Jak układać płytki samodzielnie? Porady krok po kroku
Układanie płytek nie zawsze jest tak trudnym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Odpowiednie przygotowanie i wiedza pozwolą nam na samodzielnie położenie kafli, bez konieczności zatrudniania fachowców.
Płytki do swojego mieszkania powinniśmy wybierać nie tylko kierując się estetyką, ale również jakością oraz przeznaczeniem. Gdy już wybierzemy wymarzony materiał, wzór i kolor, musimy obliczyć liczbę potrzebnych płytek. Rachunek jest prosty – mierzymy powierzchnię pomieszczenia, które chcemy wyłożyć płytkami, a następnie dodajemy 10% osiągniętej wartości na odpady i uszkodzenia. Dodatkowo, gdy chcemy osobiście zabrać się za przyklejanie płytek, musimy dobrać odpowiednie materiały (klej, grunt, zaprawy, fugi etc.), które umożliwią nam zrealizowanie tego przedsięwzięcia – tu warto postawić na fachowe doradztwo w sklepie budowlanym lub salonie płytek. Konieczne będą też specjalne narzędzia!
Przede wszystkim odpowiednie przygotowanie podłoża!
Bardzo ważną czynnością przed układaniem płytek jest przygotowanie podłoża. Tak naprawdę jest to kluczowy element całego przedsięwzięcia, ponieważ pominięcie tego etapu może skutkować odklejaniem się płytek oraz zniszczeniem glazury.
Na początek powinniśmy dokładnie oczyścić całą powierzchnię – usunąć tłuszcz, zabrudzenia, resztki poprzedniej okładziny oraz luźne kawałki materiałów. Podłoże przede wszystkim powinno być suche, czyste, równe oraz pozbawione kurzu. Dodatkowo należy wyrównać wszelkie nierówności, aby zapewnić sobie jak najlepszy efekt wizualny. Jest to szczególnie ważne przy płytkach wielkoformatowych, ponieważ w ich przypadku trudno zatuszować niedoskonałości posadzki. Do wyrównania możemy użyć samopoziomującej masy szpachlowej. Masę szpachlową rozrabiamy z wodą w wiaderku na zaprawę zgodnie ze wskazówkami producenta. Do mieszania masy możemy użyć np. wiertarki z mieszadłem. Gotową już masę wylewamy w nierówne miejsca i rozprowadzamy gumowym ściągaczem. Gdy wszystko nam wyschnie – tutaj czas zależny jest od konkretnego produktu – całą powierzchnię gruntujemy.
W przypadku pomieszczeń narażonych na wilgoć istotnym elementem jest również wykonanie uszczelnień za pomocą masy uszczelniającej.
Metody układania płytek
Najbardziej znane są tak naprawdę dwie techniki układania płytek – układanie równoległe oraz skośne. W obu metodach dobrą praktyką będzie ułożenie płytek na sucho, aby zminimalizować liczbę błędów oraz zobaczyć, czy dane ułożenie podoba nam się wizualnie.
Metodą łatwiejszą oraz zdecydowanie lepszą dla osób początkujących jest układanie równoległe. W tym przypadku układanie płytek zaczynamy od wewnątrz pomieszczenia, następnie kierując się na zewnątrz – wtedy przycięte płytki położone są na obrzeżach, dzięki czemu mniej rzucają się w oczy.
Układanie równoległe zaczynamy od wyznaczenia środka pomieszczenia. W przypadku prostokątnych pomieszczeń należy ustalić środek bocznych ścian i zaznaczyć linie środkowe. Następnie płytki układamy od środka linii, zaczynając od tej dłuższej. Układając płytki, wyrównujemy je względem środka lub boku kafla. Montaż kontynuujemy wzdłuż ściany strony czołowej, tworząc odwróconą literę L. Jeśli na ścianach mamy położne te same płytki, spoiny płytek podłogowych powinny pokrywać się ze spoinami płytek ściennych.
Skośna metoda układania płytek jest trudniejsza, a jednocześnie bardziej efektowna. Płytki ułożone w ten sposób świetnie prezentują się w kwadratowych pomieszczeniach. Tu również wyznaczamy linie środkowe pomieszczenia, jednak pod kątem 45 stopni względem krótszej linii. Układanie płytek rozpoczynamy w samym środku pomieszczenia, gdzie pierwszy ułożony rząd kafli musi być linią łączącą środek pomieszczenia z narożnikiem. Linia ta powstanie dzięki przykładaniu do siebie boków płytek. Kolejne linie układane są od środka pomieszczenia do środka ścian. W tych kolumnach płytki stykają się krawędziami, a w kolejnych rzędach bokami.
Jak docinać płytki?
Aby wszystko do siebie dobrze pasowało, konieczne są docięcia płytek. Warto wiedzieć, że w przypadku metody skośnej musimy być przygotowani na większą liczbę cięć niż przy metodzie równoległej.
Żeby uzyskać równe krawędzie, warto zaopatrzyć się w gilotynę do płytek. Praca z tym narzędziem polega na nacięciu glazurowanej powierzchni płytek, a następnie ułamaniu płytki za pomocą wbudowanego w gilotynę kantu.
Do wycinania okrągłych otworów w płytkach, np. na baterie łazienkowe, możemy użyć wiertarki z zamocowaną otwornicą. Drugą opcją są obcęgi do wycinania otworów, którymi materiał wycinany jest kawałek po kawałku.
Jak nakładać zaprawę klejową na płytki? Jak kleić płytki, aby służyły przez długie lata?
Jeśli mamy już dokładnie zaplanowane ułożenie płytek i odpowiednio przygotowaną powierzchnię, czas przejść do klejenia. Zaprawę klejową rozrabiamy zgodnie z zaleceniami producenta w przeznaczonym do tego wiadrze. Gdy zaprawa jest już gotowa, przechodzimy do równomiernego rozłożenia warstwy kleju o grubości od 5 do 10 mm, najlepiej za pomocą metalowej pacy. Następnie przejeżdżamy przez klej pacą zębatą, aby powstała równomierna powłoka. Ważne, aby zaprawę nakładać na małych odcinkach, tak aby zużyć ją do momentu wiązania.
Płytki wciskamy w zaprawę, jednocześnie lekko je obracając, a następnie dobijamy je gumowym młotkiem, tak aby dobrze przylegały do powierzchni. Przy każdej płytce postępujemy tak samo, sprawdzając co jakiś czas ułożenie całości – do momentu związania zaprawy mamy możliwość skorygowania każdego błędu.
Ostatnie szlify, czyli spoinowanie i czyszczenie gotowej posadzki
Kolejną istotną sprawą są spoiny. Już przy układaniu płytek musimy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej szerokości spoin – min. 2 mm, a czasami więcej, jeśli producent płytek zaleca inaczej. Trzymanie się zaleceń pozwoli wyrównać naprężenia i ruchy płytek. Do spoinowania dobrze jest użyć krzyżyków dystansowych, które ułatwią to zadanie. Spoiny między płytkami wypełniamy fugą dobraną do zaprawy klejowej. Ważne, aby spoinowanie wykonać dopiero po wyschnięciu zaprawy klejowej do płytek!
Z czyszczeniem nowych płytek warto poczekać do momentu aż zaprawa do fugi zrobi się matowa. Tu również warto przestrzegać zaleceń producenta płytek oraz fug.