Co jest bardziej harmonijne niż pomieszczenie, w którym ściany i podłoga wzajemnie się uzupełniają? Do dekoracji ścian i podłóg można użyć różnych tonów i odcieni, a w rezultacie stworzyć komfortowe środowisko. Wiedza o tym, jak łączyć kolory podłóg i farb, jest ważnym elementem osiągnięcia harmonii, niezależnie od tego, czy remontujemy, czy dopiero budujemy. Wybór pomiędzy ciepłymi, chłodnymi lub neutralnymi kolorami sprowadza się do osobistych preferencji, ale pamiętajmy, że temperatura koloru wykracza daleko poza jego odcień. Istotne są również poziomy nasycenia koloru podstawowego i dodatkowego. Na przykład kolor niebieski może przybierać odcienie od bladoniebieskiego do nasyconego elektrycznego błękitu. Dla projektantów i architektów wnętrz myśl o połączeniu wykładziny podłogowej i farby ściennej często wywołuje czerwoną flagę. Istnieje obawa, że jeśli kolory będą zbyt różne, pomieszczenie będzie wyglądało na niespójne.

Jak odpowiednio połączyć kolory ściany i podłóg?

Jak odpowiednio połączyć kolory ściany i podłóg?

Wybierając wykładziny podłogowe i farby, weźmy pod uwagę harmonię we wnętrzu. Oba rodzaje produktów występują w wielu odcieniach. Oczywiście drobny akcent w formie kontrastu nie zaszkodzi, ale ściany i podłogi powinny tworzyć spójną całość. Akcenty to sposób na dodanie do domu akcentu kolorystycznego, który jednocześnie zapewnia harmonię. Śmiałość i prostota tworzą wizualne zainteresowanie, ale kolory te można łączyć zarówno z gładkimi i wzorzystymi wykładzinami podłogowymi, jak i ścianami w bardziej neutralnych kolorach. Nie możemy po prostu umieścić dowolnego koloru na ścianach i mieć nadzieję na dobry rezultat. Ściany, podobnie jak inne elementy w pokoju, czy to meble, czy zasłony, powinny mieć kolory, które ze sobą współgrają. Nie ma sztywnej reguły, która określałaby sposób łączenia różnych kolorów. Potrzeba czasu i cierpliwości, aby osiągnąć harmonię.

W projektowaniu wnętrz harmonia ma kluczowe znaczenie. Remont całego domu nie spotka się z aprobatą zarówno projektanta, jak i właściciela, jeśli nie zostanie wykonany w taki sposób, aby jego elementy były ze sobą spójne. Na przykład kolor ścian powinien być taki sam – lub przynajmniej podobny – do koloru podłogi. W nowoczesnym otoczeniu ściany często są płaskie i niezagracone, dzięki czemu wzór na podłodze może się mienić. Prostym sposobem na stworzenie wnętrza pełnego głębi i wyrafinowania jest zastosowanie palety kolorów z tej samej rodziny i wybranie różnych wariantów. Taka harmonia kolorów nie tylko tworzy harmonię wizualną, ale także wiąże ze sobą fakturę, wzór, wykończenie i umeblowanie całego pomieszczenia.

Dobieranie kolorów ścian do koloru podłóg

Właściwy dobór koloru podczas malowania pokoju może całkowicie zmienić jego ogólne wrażenie i wygląd. Jasne kolory dadzą wrażenie przestrzeni i czystości, podczas gdy ciemne kolory stworzą wrażenie większej przestrzeni, np. w przypadku jaśniejszych podłóg. Przy podejmowaniu decyzji dotyczących wystroju wnętrz niezwykle istotne jest zrozumienie, w jaki sposób kolory ścian, sufitów i podłóg oddziałują na postrzeganie przestrzeni, światła i przewiewności.

Nowoczesne i harmonijne wnętrze – o czym należy pamiętać?

Aby stworzyć wrażenie harmonii i zaoszczędzić miejsce, można również pomalować ściany w jednym odcieniu, a podłogi w innym. Na przykład ściany można pomalować na jasny kolor, a podłogę na ciemniejszy. Lub odwrotnie – jasne ściany i ciemniejsza podłoga. Jeśli kolory zostaną dobrane w harmonii ze sobą, pokój zostanie optycznie powiększony.

Wybierając kolor ścian, można pomyśleć o najbardziej preferowanych kolorach, ale trzeba zdawać sobie sprawę, że w przypadku kontrastu między podłogą a ścianami pomoże on je podkreślić. Na przykład, jeśli mamy drewnianą podłogę w jasnym kolorze, warto wybrać szarą lub brązową ścianę, która zapewni przyjemną harmonię kolorów i kontrapunkt dla drewna. W procesie wykańczania domu eksperci zazwyczaj zalecają stosowanie pastelowych kolorów na ścianach i ciemnych na podłogach. Głównym tego powodem jest kontrast. Kiedy w pomieszczeniu łączymy jasne i ciemne kolory, tworzymy złudzenie optyczne, które sprawia, że przestrzeń wydaje się większa. W ten sposób połączenie tych dwóch elementów tworzy harmonię w nowoczesnym wnętrzu.

kolory w nowoczesnych wnętrzach

Podejmując decyzję o wyborze stylu aranżacji wnętrza, należy pamiętać, że ciemna podłoga będzie wyglądać najlepiej w połączeniu z jasnymi ścianami. Sytuacja jest nieco trudniejsza w przypadku łączenia jasnych podłóg z ciemnymi ścianami, ponieważ wymaga to dobrej znajomości palety kolorów. Najważniejsze jest pozostawienie sobie wystarczającej swobody w eksperymentowaniu z kombinacjami kolorów i innymi elementami przyszłego wystroju.

Dobre techniki projektowania podłóg są podstawą harmonijnego i eleganckiego wnętrza. Jasne podłogi sprawiają, że pomieszczenie jest przestronne i przewiewne, ale warto pamiętać, że nie nadają się one do wszystkich wnętrz. Jeśli jednak zdecydujemy się na wybór jasnej powierzchni, z pewnością będziemy mieć więcej możliwości stworzenia zapierającego dech w piersiach wyglądu swojego pokoju. Projektując jasną nawierzchnię, dobrze jest też połączyć ją z jasnymi ścianami, aby uzyskać efekt świetlistości.

Na koniec warto również dodać, że podłogę wybieramy na lata, a ściany możemy zawsze przemalować, dlatego wybierając okładzinę na posadzki, warto wybrać ponadczasowe i uniwersalne rozwiązanie, które pozwoli nam na ewentualne zmiany wystroju.