Kolor, wzór czy faktura płytek, zarówno ściennych, jak i podłogowych, to bardzo ważne kwestie. Jednak obok tych aspektów, szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na rozmiar wybieranych płytek. To, czy zastosujemy małe, czy duże płytki, wpłynie na końcowy efekt wizualny, gdyż nawet płytki w tym samym odcieniu, ale w innym rozmiarze, mogą odmienić charakter całej aranżacji. Jaki rozmiar płytek wybrać? Gdzie sprawdzą się duże, a gdzie małe kafle? Poniżej wszystko wyjaśniamy.

Małe czy duże płytki?

Płytki, zarówno ceramiczne, jak i kamienne, sprawdzają się dobrze praktycznie w każdym pomieszczeniu. Właściwości płytek sprawiają, że sięgamy po nie coraz chętniej, nawet do zaaranżowania pomieszczeń, w których niegdyś nie odważylibyśmy się na taki krok! A mowa tu o sypialni czy salonie. Na takie postępowanie wpływa również to, że dzisiejsza technologia pozwala na stworzenie płytek w praktycznie każdym wzorze czy kolorze. Inaczej sprawa ma się w przypadku płytek z kamienia naturalnego – je cenimy sobie za oryginalny i nietuzinkowy wygląd. Jednak równie ważną kwestią co właściwości fizyczne, kolor czy faktura płytek jest ich rozmiar. Wszystko to ze względu na to, że istnieją pewne reguły, którymi należy się kierować, dobierając rozmiar i format płytek do pomieszczeń, w których mają zostać ułożone. Jedne formaty przeznaczone są do dużych i przestrzennych pomieszczeń, inne mogą wizualnie powiększyć nawet najmniejszą łazienkę, odmieniając przy tym całą aranżację!

Wielkość i formaty płytek

A co z tymi rozmiarami płytek? Otóż ich podział ze względu na rozmiar jest bardzo prosty. Małe płytki to te, których wymiary zaczynają się od 4,8 × 4,8 cm do 30 × 30 cm w przypadku kwadratów. Natomiast jeśli chodzi o prostokąty, ogólna zasada mówi, że boki powinny mieścić się w tych samych granicach – 4,8 cm i 30 cm. Wszystkie rozmiary pomiędzy tymi liczbami to według norm małe płytki. Do dużych płytek zaliczamy wszystkie kafle, których boki mają długości większe niż 30 cm.

Natomiast jeśli chodzi o najpopularniejszy wymiary płytek, to najczęściej wybór pada na kafle o wymiarze 33 × 33 cm, 40 × 40 cm oraz 60 × 60 cm. I na tych rozmiarach się dziś skupimy, gdyż nie każdy z nich będzie wszędzie pasował i nadawał się do danej aranżacji.

Który format do jakiego pomieszczenia?

To, jaki format płytek wybierzemy, w bardzo dużym stopniu wpływa na końcowy efekt wizualny. Oczywiście duże znaczenia ma tu kolor czy faktura wybranych kafli, jednak małe i duże płytki w tym samym wzorze mogą stworzyć dwie kompletnie inne aranżacje. Zdecydowanie przewagę mają tu płytki o większych formatach, gdyż zarówno na ścianie, jak i podłodze opłytkowana powierzchnia z użyciem dużych kafli będzie wydawać się większa niż jest w rzeczywistości. Przykładowo łazienka, w której podłoga będzie udekorowana płytkami 60 × 60 cm, będzie wydawać się przestronniejsza niż ta, której posadzka będzie stworzona z kafli 30 × 30 cm. Oczywiście jeśli dodamy tu płytki na ścianach, sytuacja będzie miała się podobnie – duże płytki będą jeszcze bardziej powiększać wnętrze. Możemy jednak postawić w takiej sytuacji na udekorowanie jednej ściany mniejszymi płytkami, przełamując tym samym całą kompozycję i wprowadzając element dekoracyjny.

Formaty płytek i klejenie ich

Duże płytki to też doskonała propozycja na posadzki do salonu, ponieważ pozwolą na stworzenie ponadczasowej i eleganckiej aranżacji. Kafle o większym rozmiarze zawsze wprowadzają do wnętrza nutę luksusu i szyku. Doskonale sprawdzą się też na posadzce w nowoczesnej kuchni.

Płytki o mniejszych rozmiarach zdecydowanie lepiej sprawdzą się wszędzie tam, gdzie powierzchnia nie jest idealna i występują różne krzywizny, gdyż takie kafle pozwolą zniwelować tego typu mankamenty. Takie płytki to również propozycja na udekorowanie przestrzeni między blatem kuchennym a górnymi szafkami.

Jak łączyć formaty płytek?

Oczywiście płytki o różnych rozmiarach możemy bez przeszkód ze sobą łączyć. Potrzebne jest do tego odpowiednie wyczucie i zamysł aranżacyjny, aby nie przesadzić i nie zepsuć całego efektu. Kompozycja płytek o różnych wymiarach pozwoli stworzyć oryginalną aranżację, która doda charakteru stylizacji naszego domu. Możemy połączyć różne rozmiary płytek na podłodze, co często ma miejsce w przypadku kuchni otwartych na salon. Stosując różne formaty płytek, możemy zaakcentować każdą z tych przestrzeni.

jaki format płytek wybrać?

Połączyć możemy też duże płytki na podłodze z małymi płytkami na ścianie – i odwrotnie. Ważne, aby pasowały do siebie stylistycznie i razem tworzyły spójną przestrzeń. Jak już wyżej wspomnieliśmy, takie działanie jest bardzo popularne w przypadku łazienek, gdzie często stosujemy dwa lub więcej rodzajów płytek.

Kamień, drewno czy klasyka?

Płytki w dzisiejszych czasach to tak naprawdę nieskończona liczba propozycji. I tyczy się to każdego rozmiaru płytek. To, jaki kolor i wzór wybierzemy, zależy głównie od naszych preferencji i gustu. Oczywiście jasne i duże płytki mogą być doskonałym rozwiązaniem dla małych przestrzeni, ponieważ optycznie je powiększą. Mniejsze i bardzo ciemne płytki mogą przytłoczyć tego typu pomieszczenie i zepsuć całą aranżację.

łazienka w płytkach

W przypadku płytek kamiennych mamy naprawdę wiele opcji. Duże płytki marmurowe to propozycja, która doda wnętrzu luksusowego charakteru. W przypadku mniejszych rozmiarów również stworzymy ciekawą kompozycję, gdyż kamień naturalny zachwyca w każdej odsłonie. Oczywiście marmur to nie wszystko, do wyboru mamy jeszcze granit, łupek, trawertyn oraz wiele więcej.

Do wyboru mamy również gres występujący w wielu formatach i ogromnej liczbie wzorów oraz kolorów. Tu możemy postawić na doskonałe imitacje różnych kamieni naturalnych, ale też efektowne płytki imitujące drewno.