Wiele osób korzystających z usług architekta wnętrz nie wie, czego może się spodziewać, za co płaci, a także, czego może wymagać. Dotyczy to zwłaszcza ludzi, którzy podejmują współpracę z projektantem pierwszy raz.

Projektanci wnętrz mogą w wielu przypadkach pomóc rozwiązać masę problemów oraz pomóc oszczędzić dodatkowych kosztów. Największą zaletą usług architekta nie jest możliwość zobaczenia wizualizacji, a możliwość skorzystania z jego szerokiej wiedzy w projektach wszelkiego rodzaju. Często może nam się wydawać, że wiemy czego chcemy, jak coś powinno działać, a także jakie funkcje są nam potrzebne. Ale właśnie – nam się wydaje, a projektanci wnętrz dobrze wiedzą z doświadczenia, co działa, a co nie. Są zorientowani w temacie tego, w co warto zainwestować, a co będzie tylko zbędnym wydatkiem.

Tworzenie wizualizacji wnętrza przez projektanta

Wiedza projektantów jest zwykle bardzo szeroka. Dotyczy ona nie tylko wystroju wnętrz, materiałów wykończeniowych oraz dodatków dekoracyjnych, ale także aspektów technicznych oraz praktycznych cech użytkowych wszystkich materiałów.

Usługi projektanta nie są dodatkowym wydatkiem. Wręcz przeciwnie – pozwolą Ci zaoszczędzić wiele dodatkowych kosztów, a także stworzyć dom, który będzie nie tylko piękny, ale także użytkowy.

Cena, cena i jeszcze raz cena – ile kosztuje współpraca z projektantem wnętrz?

Jednym z najczęściej zadawanych pytań do projektantów jest to, ile kosztują ich usługi. Bardzo trudno jest jednoznacznie określić cenę. Istnieje zbyt wiele czynników, które sprawiają, że ostateczny koszt za usługi projektanta wnętrz może być różny.

Przede wszystkim cena zależy o tego, jak duży dom czy mieszkanie będzie wymagało zaprojektowania. W zależności od wielkości projektu koszty mogą wynosić od 150 do nawet 300 zł za każdy jeden metr kwadratowy. Jest to cena za kompleksową usługą, która zawiera pełną dokumentację projektu domu wraz z wizualizacją, listą niezbędnych materiałów oraz kosztów.

Oczywiście ta cena jest także zróżnicowana w zależności od regionu. Standardowo najdroższe usługi znajdziemy w Warszawie. Wiąże się to z dużym popytem, a także największym doświadczeniem w tej dziedzinie. Tańszych usług warto szukać na śląsku i w województwie świętokrzyskim. Pamiętaj, że tańszy nie znaczy gorszy.

Oczywiście podana cena dotyczy prac kompleksowych, z pełnym projektem domu wraz z całkowitą dokumentacją. Jeśli nie korzystasz z pełnej oferty, to cena oczywiście będzie niższa. Usługi projektanta, który jedynie ma zaaranżować wnętrze, wybrać materiały i wykonać wizualizacje, są znaczne tańsze. Do takiej współpracy na pewno uda Ci się znaleźć projektanta, który wykona to za kwotę od 50 do 70 zł za każdy m2.

Porady projektanta wnętrz w wyborze płytek

Poprawki w projekcie – i co można zmienić?

Kolejną sprawą są poprawki i zmiany w projekcie. Projektant nie jest osobą wszechwiedzącą i nie od razu może udać mu się wykonać projekt, który w pełni spodoba się klientowi. Zawsze potrzebne są zmiany, mniejsze lub większe. Czasem przeprowadza się nawet całkowitą zmianę koncepcji. Jeśli chodzi o koszt wprowadzenia zmian, to wszystko zależy od tego, co jest zawarte w umowie. W wielu przypadkach całkowita zmiana projektu w cenie, na którą umówiłeś się wcześniej z architektem, nie będzie wchodzić w grę. To zwyczajnie za dużo dodatkowej pracy. Całkowita zmiana projektu wymaga od projektanta czasem jeszcze więcej pracy, niż wykonanie nowego zamówienia. Dlatego warto wcześniej dobrze przemyśleć, co planujesz zrobić w swoim domu.

Jeśli chodzi o mniejsze poprawki czy drobne zmiany w wizualizacjach, każdy projektant daje pewne pole manewru. Zwykle w cenie są 2–3 większe zmiany, które projektant wykona bez dodatkowych kosztów. Oczywiście te zmiany też są zwykle do omówienia. Jeśli będą wymagały nakładu sporej pracy, warto nieco dopłacić do ostatecznej należności za projekt.

Ekipy, materiały, nadzór

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, największą wartością projektantów jest ich wiedza. Jednak poza nią bardzo liczą się także kontakty. Projektanci, którzy są w branży od wielu lat, znają ekipy remontowe, które są godne polecenia, które na pewno się sprawdzą, a także są w stanie wynegocjować dużo lepsze ceny. Podobnie jest w przypadku materiałów. Często fachowcy mają podpisane umowy ze sklepami i hurtowniami budowlanymi. Dzięki temu są w stanie zaproponować ceny materiałów, których sami nigdy byśmy nie otrzymali. To samo dotyczy nadzoru budowlanego.

wybieramy płytki rodzinnie

Zalety projektantów wnętrz – czy warto?

Bardzo często powtarzanym pytaniem jest, czy warto skorzystać z usług projektanta wnętrz. Nawiązanie współpracy bez wątpienia wiąże się z pewnymi kosztami, jednak co dzięki temu zyskamy? Przede wszystkim wsparcie architekta wnętrz pozwoli nam wykonać to, co chcemy. Dodatkowo mamy gwarancję, że projektant dokładnie powie nam, co się sprawdza w domach, a czego nie warto kupować. Mimo że będziemy musieli zapłacić z góry za jego usługi, to później przez wiele lat będziemy korzystać z udogodnień, które zapewni nam wiedza projektanta. Poza tym taka współpraca może zmniejszyć ryzyko popełnienia wielu błędów, które wiązałyby się z ogromnymi kosztami. Naszym zdaniem warto nawiązać  kooperację z projektantem, aby mieć spokojną głowę i pewność, że wszystko będzie takie, jak należy.

Wizualizacja a projekt

Podczas wyboru projektanta wnętrz, warto zwrócić uwagę na wizualizacje, jakie prezentuje dany fachowiec. Wizualizacja wizualizacji nie równa. Niektóre są fotorealistyczne, inne są znacznie gorszej jakości. Dla wielu osób nie jest to istotne, jednak w rzeczywistości wygląd wizualizacji jest bardzo ważny. Dobrze wykonany projekt pozwoli pokazać, jak realnie będzie wyglądać Twój dom lub Twoje mieszkanie. Poza tym wizualizacja pozwoli ukazać grę światłocieni, która w ostateczności jest niezwykle ważna.

Modna kuchnia w białych płytkach

Wyślij zapytanie do kilku projektantów, sprawdź wizualizacje, jakie wykonują i porównaj oferty. To pozwoli Ci wybrać najlepsze rozwiązanie.