Wybór materiału na schody, blat czy na płytki nie jest łatwy. Ogromną popularnością od lat cieszą się wyroby granitowe, czyli wykonane z materiału odpornego na uszkodzenia mechaniczne, gwałtowne zmiany temperatury oraz wilgoć. Na schody zewnętrzne z kamienia decyduje się dzisiaj coraz więcej osób. Jakie wyróżnia się rodzaje powierzchni?

Granit – trwały i odporny na działania warunków atmosferycznych

W polskim klimacie na okładziny zewnętrzne najlepiej nadają się granity, a do wyboru są dwa podstawowe rodzaje wykończenia, czyli płomień i piasek. Schody zewnętrzne powinny być wykonane z antypoślizgowej powierzchni, czyli chropowatej. Powierzchnia polerowana jest najczęstszym wyborem. Wzmacnia kolor kamienia, nadaje mu lustrzaną powierzchnię.

RODZAJE POWIERZCHNI:

  • Powierzchnia matowa jest alternatywą dla polerowanej powierzchni.
  • Granit płomieniowany pozwala uzyskać szorstką i chropowatą powierzchnię, czyli efekt antypoślizgowy. Jest on wykorzystywany do budowania schodów zewnętrznych, tarasów i podestów. Chociaż powierzchnia płomieniowa jest najlepszym antypoślizgowym wykończeniem, to może być bardziej problematyczna w utrzymaniu czystości.
  • Powierzchnia szlifowana wykonywana jest na sucho i stosuje się ją przy zewnętrznych posadzkach kamiennych.
  • Powierzchnia szczotkowana jest chropowata i antypoślizgowa, ale można po niej chodzić boso bez obawy o zadrapanie. Stosuje się ją zarówno wewnątrz, jak również na zewnątrz budynku.
  • Powierzchnia satynowa jest gładzona, szlifowania i szczotkowana oraz łatwa w utrzymaniu czystości. Stosuje się ją do produkcji blatów, parapetów i kominków.
  • Powierzchnia antykowana jest gładzona, młotkowana, szlifowania i szczotkowana w celu nadania cech naturalnego starzenia się.

Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest powierzchnia płomieniowana, która ma doskonałe właściwości antypoślizgowe. Materiały wykonane z tego surowca mogą być wykorzystywane w różnych miejscach, a szczególnie tam, gdzie najistotniejsze jest zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom. Powierzchnia płomieniowa jest gładka, nie odbija światła i jest niezwykle trwała.