Kamień naturalny charakteryzuje się bardzo wysokimi walorami estetycznymi, jednakże powierzchnie kamienne nie są odporne na kwasy ani na środki zawierające chlor. W związku z tym wymagają one właściwego zabezpieczenia przed plamami i zanieczyszczeniami. Służą temu specjalne emulsje i impregnaty, które chronią kamień i jednocześnie nie powodują jego matowienia czy erozji podłoża. Czym zatem impregnować kamień naturalny?

Sposoby impregnacji kamienia naturalnego

Dobre impregnaty do kamienia powinny być wysokiej jakości i właściwie dobrane do powierzchni. Są one niezbędne przy użytkowaniu kamienia naturalnego, gdyż zabezpieczają go przed wchłanianiem zanieczyszczeń i ułatwiają usunięcie z jego powierzchni zabrudzeń. Dzięki stosowaniu impregnatów możliwe jest nawet wyciągnięcie koloru i uzyskanie efektu mokrego kamienia. Podczas wybierania tego typu środków należy mieć na uwadze to, aby po impregnacji kamień nie stracił swoich właściwości chemicznych. W związku z tym zaleca się stosować wyłącznie preparaty ze sprawdzonego źródła.

Godnymi polecenia impregnatami są produkty Fila HP98 i Fila MP90. Do pielęgnacji i odświeżania kamienia naturalnego warto sięgnąć także po Fila StonePlus, a do uzyskania efektu mokrego kamienia – Fila Wet Impregnat i Fila PT 10 Impregnat. Z kolei impregnaty Fila W68 przeznaczone są do terakoty i kamienia naturalnego, a ich zaletą jest to, że nie zmieniają naturalnego wyglądu powierzchni. Ciekawą opcją są również impregnaty hydrofobowe typu Fila Hydrorep do podłoży chłonnych.