Zarówno posadzki wykonane z płytek ceramicznych, jak i te z kamienia są cenione przez inwestorów ze względu na wygląd, a także szeroki wachlarz możliwości ich dopasowania do niemal każdego typu wnętrza. Podłogi ceramiczne i kamienne wyróżniają się spośród innych wyjątkową trwałością zarówno na czynniki mechaniczne, chemiczne, jak i intensywną eksploatację. To czyni z nich materiał praktycznie niezniszczalny i zachęca do zakupu.

DLACZEGO WARTO WYBRAĆ PŁYTKI CERAMICZNE?

Płytki ceramiczne wykonuje się z różnego rodzaju glin i krzemionek. Plastyczną masę tnie się na pożądane kształty. Ważną cechą dla płytek jest ich nasiąkliwość. Im jest ona mniejsza, tym płytka jest bardziej odporna na zginanie, a także wykazuje większą tolerancję dla zmiennych temperatur. Od tego czynnika zależy również fakt, czy dana płytka będzie mrozoodporna. Nie wszystkie z nich nadają się do zamontowania na zewnątrz. Płytki mogą odpryskiwać, odchodzić od podłoża bądź też pękać na skutek zbyt wysokiej lub zbyt niskiej temperatury.

Przy ich wyborze powinniśmy również zwrócić uwagę na jeszcze jeden czynnik. Chodzi oczywiście o ich antypoślizgowość. Jest to szczególnie ważne, gdy płytki mamy zamiar zamontować w miejscach często eksploatowanych.

A jaka jest alternatywa dla płytek ceramicznych, która nie będzie dzielić wad ceramiki?

DLACZEGO KAMIEŃ?

Płytki wykonane z kamienia, to doskonała alternatywa dla nieco delikatniejszych posadzek ceramicznych. Kamień jest odporny na uszkodzenia mechaniczne (uderzenia, zarysowania, zgięcia), a także chemiczne. Dzięki temu mogą być one montowane nawet w miejscach często uczęszczanych, gdyż nie będą podatne na ścieranie, a ich oryginalny wygląd zostanie zachowany na wiele lat.

Płytki kamienne nie są zbyt wymagające również, jeśli chodzi o konserwację. Możemy je czyścić odpowiednimi detergentami i środkami odkażającymi, bez obaw o zatracenie ich pierwotnego wyglądu. Jednak należy pamiętać, że część kamieni wymaga dodatkowej impregnacji.

Co więcej, kamień jest tworzywem odpornym na działanie ognia. Podczas kontaktu z nim materiał nie wydziela do atmosfery trujących substancji, czy gazów i nie ulega spaleniu.

Posadzki kamienne są inwestycją na pokolenia. Nawet zużytą - po wielu latach użytkowania - wierzchnią warstwę można usunąć i dalej cieszyć się jej oryginalnym wyglądem.