- Znajdź sklep
- Zadaj pytanie
- Zamówienia internetowe: +48 695 880 104
Wnętrze w stylu rustykalnym – postaw na drewno i kamień w swoich wnętrzach
Styl rustykalny jest czymś niesamowitym. Jest ciepły, przyjemny i przytulny, a równocześnie surowy przez wzgląd na dużą ilość drewna i kamienia w swoich aranżacjach. Bardzo często mówi się wnętrza rustykalne są projektowane w stylu minimalistycznym, co nie jest prawdą.
Jakie cechy powinno spełniać wnętrze w stylu rustykalnym
Wnętrza rustykalne mogą wydawać się ubogie w różne ozdoby i niepotrzebne dekoracje, jednak cieszą oczy niesamowitymi materiałami i sposobem ich wykonania. Piękne kamienne ściany, dachowe belki i drewniane sklepienia, a do tego niesamowite meble robione ręcznie z prawdziwego drewna. Styl rustykalny jest nie do podrobienia. Tutaj nie ma miejsca na kompromis. Aby wykonać go prawidłowo, wszystko musi być zaaranżowane, jak należy, beż żadnych przypadków dodatków i dekoracji.
Założenie stylu rustykalnego jest takie, że wnętrza, mieszkania i całe domy powinny odzwierciedlać XIX-wieczne domy prosto ze Skandynawii. Można sobie łatwo wyobrazić, jak wyglądały w tamtym czasie i regionie wiejskie domy. Skandynawia charakteryzuje się stosunkowo surowym klimatem, jest tam wiele lasów oraz gór. Nic więc dziwnego, że drewno i kamień są podstawowym budulcem i materiałem dekoracyjnym domów w tamtych regionach. Poza tym Skandynawia jest znana z mroźnych zim i krótkiego lata, dlatego we wnętrzach rustykalnych nie może zabraknąć paleniska, które będzie zajmować honorowe miejsce w salonie. Dekoracje z naturalnego płótna, takiego jak wełna czy len, sprawdzą się w tych wnętrzach idealnie.
Co to jest styl rustykalny, jak powstał i z czym się wiąże?
Jak już wspomnieliśmy, za wzór stylu rustykalnego określa się XIX-wieczne domy w skandynawskich wsiach. Są to piękne chaty stawiane na szkielecie z bali drewnianych lub ścian kamiennych. Jedną z najważniejszych cech wnętrz rustykalnych jest ich dekorowanie przypominające minimalizm. W tych wnętrzach nie ma miejsca na zbędne dodatki, tylko na to, co powinno tam być. Za dekoracje będą służyły nietuzinkowe materiały wykorzystane do budowy domu oraz aranżacji ścian i podłóg. Styl rustykalny jest także znany ze stosunkowo przestronnych pomieszczeń. Wysokie sufity, które prezentują belki dachowe, wymyślne antresole oraz spore salony z kominkiem w centralnym miejscu to to, co we wnętrzach rustykalnych sprawdza się najlepiej.
Płytki imitujące drewno do wnętrz rustykalnych
Drewno naturalne to piękny element każdego wnętrza, jednak nie sprawdza się zawsze. Deska ma jedną ogromną wagę w przypadku podłóg. Mianowicie chodzi o wysoką nasiąkliwość tego materiału. Drewno, a tym bardziej niezabezpieczona deska, chłonie wodę jak gąbka. Kiedy myjemy podłogi, coś się rozleje lub wilgoć podejdzie od źle zaizolowanej posadzki, nasza podłoga zacznie puchnąć i będzie wymagała wymiany. Ponadto drewno łatwo się rysuje, a w przypadku desek lakierowanych rysy są bardzo widoczne.
Dużo lepszym rozwiązaniem na podłogi będzie gres drewnopodobny. Płytki ceramiczne, a tym bardziej gres, są jednym z najtrwalszych materiałów dekoracyjnych. W zasadzie to posiadają one podobne cechy co granit, który jest uznawany za najlepszy materiał do wykończenia wnętrz i aranżacji zewnętrznych.
Gres powstaje w podobnych warunkach jak już wspomniana skała granitowa. Miał krzemionki szlachetnej i skalny zostają sformowane pod wysokim ciśnieniem, a następnie wypalane w temperaturze 1300 stopni Celsjusza, czyli w zasadzie takiej, jaką ma wrząca lawa. Dzięki temu ceramika, jaką jest gres, jest niezwykle twarda i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Bardzo trudno jest ją zarysować lub trwale uszkodzić. Kolejną sprawą jest wspomniana już niska nasiąkliwość. Dzięki sprasowaniu pod wysokim ciśnieniem, płytki gresowe charakteryzują się wysoką gęstością, co równa się z odpornością na nasiąkanie wodą. Woda i wilgoć, które dostaną pod płytki, powodują jej pękanie lub odpadanie od kleju. Dlatego jest to jeden z najważniejszych czynników, zwłaszcza jeśli chcesz wykorzystać materiał na zewnątrz, na przykład na tarasie.
Dzięki płytkom drewnopodobnym możesz nadal cieszyć się wzorem i strukturą, jaką zapewnia drewno, zyskując dużo lepszą trwałość w niższej cenie. W naszej ofercie dostępne są płytki drewnopodobne, które swoim kształtem, kolorem oraz wzorem imitującym słoje drewna są niemal nie do odróżnienia od deski naturalnej.
Rewelacyjnym przykładem płytki drewnopodobnej pasującej do stylu rustykalnego jest gres drewnopodobny atrium Viggo Fresno o formacie 20 × 120 cm. Ciepłe kolory, format płytki oraz wzór sprawiają, że jest to płyta wprost stworzona do wnętrz rustykalnych.
Kamień naturalny jako główny element stylu rustykalnego. Płytki kamienne oraz kamień elewacyjny
Poza podłogami z drewna, rewelacyjnym elementem dekoracyjnym we wnętrzach rustykalnych są ściany z kamienia. Kamienne ściany, poza tym, że są niesamowitym elementem dekoracyjnym, mają też ogromne właściwości fundamentalne.
Kamień od dawien dawna był wykorzystywany jako materiał budowlany przez wzgląd na swoją trwałość. Z kamienia powstały takie cuda świata, jak piramidy w Egipcie wykonane z wapienia czy Koloseum zbudowane z trawertynu. Stoją do dzisiaj i są w bardzo dobrym stanie. Poza tym kamień naturalny jest także świetnym izolatorem. Dzięki niemu w Twoim domu latem będzie chłodniej, a zimą cieplej. Dodatkowo kamienne ściany sprawią, że zimą rachunki za ogrzewanie będą niższe. Warto także wspomnieć o tym, że kamień izoluje ściany przed wilgocią, która często odpowiada za powstanie grzyba, a ten jest odpowiedzialny za chorobę dróg oddechowych domowników.
Oczywiście budowa domu z prawdziwymi kamiennymi ścianami w dzisiejszych czasach jest trudna do wykonania. Po pierwsze materiał jest niezwykle drogi, a po drugie brakuje fachowców pamiętających sztukę budowania kamiennych domów. Zamiennikiem takich rozwiązań jest naturalny kamień elewacyjny.
Wykorzystując go na ścianie, sprawisz, że będą one wyglądały dokładnie tak, jakby zostały z niego wymurowane. Zyskasz ten sam efekt dużo taniej i nadal będziesz cieszyć się wszystkimi zaletami tego materiału.