Sypialnia połączona z łazienką to opcja wygodnego i luksusowego układu, który jest odpowiedni dla wnętrza nowoczesnego domu. Przykłady projektów pomogą zrozumieć, czy warto dążyć do tego rozwiązania i jakie są jego najlepsze kombinacje z pozostałymi rozwiązaniami funkcjonalnymi i estetycznymi. Sypialnia połączona z łazienką to spełnienie marzeń wielu współczesnych ludzi. Wcześniej często słyszeliśmy o tym stylu aranżacji, ale niewielu z nas miało okazję zobaczyć go w rzeczywistości, a jeszcze mniej było gotowych spróbować. Nawet jeśli nie planujemy budowy nowego domu od podstaw, a jedynie chcemy odświeżyć swój stary dom i nadać mu nowoczesny charakter, taka opcja z pewnością się przyda. W dzisiejszych czasach można znaleźć wiele sposobów na wprowadzenie tego stylu aranżacji do istniejącego domu poprzez niewielki remont lub większą przebudowę. Sypialnia z łazienką to komfort i luksus w amerykańskim stylu. Sypialnia z łazienką może być absolutnie opłacalnym rozwiązaniem nawet dla małych mieszkań, a przy odpowiednim podejściu może jednocześnie podnieść wartość tego typu obiektów.

Sypialnia połączona z łazienką – jak urządzić?

Sypialnia z łazienką to bardzo wygodne rozwiązanie. Sypialnia pełni funkcję dodatkowego pokoju gościnnego i często jest swobodnie wykorzystywana przez wszystkich domowników i ich gości. Wolny pokój ma własną łazienkę z prysznicem i toaletą, z której mogą swobodnie korzystać inni członkowie rodziny lub goście. Takie rozwiązanie wymaga odpowiedniego zaplanowania, tak aby wystarczyło miejsca na wszystkie niezbędne meble, armaturę łazienkową i sprzęt.

Jak urządzić łazienkę połączoną z sypialnią?

 

Sypialnia z łazienką to rozwiązanie, które wymaga starannego zaplanowania. Przede wszystkim należy pamiętać, że jest to połączenie, które wymaga z jednej strony spójności i harmonii, a z drugiej – granic. Musimy zdecydować się na dwie opcje: albo połączyć obie strefy w ramach jednej przestrzeni, albo je rozdzielić. Sypialnia z łazienką to rozwiązanie we wnętrzu, które można zrealizować na wiele sposobów. Rozwiązanie to ma charakter praktyczny lub dekoracyjny. Dobrze sprawdza się jako rozwiązanie pośrednie, łączące strefy, których nie można połączyć w inny sposób, zapewniając wyraźną granicę między obszarami, ale bez wizualnej definicji fizycznej bariery. Szczególną uwagę należy zwrócić na przegrodę, którą może być wszystko – od ścianki działowej po płytki podłogowe w różnych kolorach i z różnymi wykończeniami lub deski drewniane w różnych kolorach. Jednak warto w strefie łazienkowej postawić na odpowiednie płytki, na przykład płytki gresowe lub kamienne, które zapewnią szczelność, trwałość i wytrzymałość konstrukcji. Warto również pamiętać, że całość aranżacji musi być spójna, dlatego zarówno część łazienkowa, jak i sypialniana muszą być utrzymane w jednym stylu aranżacyjnym, aby wszystko dobrze się ze sobą komponowało i pasowało do siebie.

Jakie płytki do sypialni połączonej z łazienką?

Mimo że tego typu łazienka będzie w normalnym pokoju, to nadal łazienka, w której nie sposób uniknąć wilgoci. Dlatego warto postawić tu na płytki choć w tej strefie. Jednak aby zapewnić sobie jeszcze lepszą gwarancję trwałości, płytkami możemy ozdobić całe pomieszczenie. Możemy w strefie łazienkowej użyć klasycznych płytek łazienkowych, a w strefie sypialni postawić na gres imitujący drewno, który w sposób doskonały imituje charakter i wygląd prawdziwej deski. Zachowamy tu podział granicy między obiema strefami, a także zapewnimy trwałą i wytrzymałą posadzkę w całym wnętrzu.

Jakie płytki do sypialni połączonej z łazienką?

Inną opcją jest zastosowanie płytek drewnopodobnych w całym pomieszczeniu. W ten sposób zyskamy spójne i harmonijne wykończenie – jednak tu warto wybrać inny sposób postawienia granic między częścią sypialni a strefą łazienkową. Oczywiście możemy również zdecydować się na klasyczne płytki w jednym odcieniu – taki sposób aranżacji jest bardzo popularny w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach.

Sypialnia i łazienka w jednym pomieszczeniu? Czy to pomysł bez wad?

Choć jest to efektowne rozwiązanie pozwalające stworzyć przestronną aranżację, wymaga znacznej ilości wolnego miejsca. Dobudowanie kolejnej łazienki nie zawsze jest wykonalne, a korzystanie z łazienki przez innych domowników i gości może być uciążliwe. Należy również zwrócić szczególną uwagę na wentylację i wentylator w łazience, aby zapobiec przedostawaniu się wilgoci do części sypialnej. Dodatkowe wymagania instalacyjne obejmują właściwe umiejscowienie pionów kanalizacyjnych.

sypialnia i łazienka w jednym pomieszczeniu

W połączeniu z łazienką sypialnia może powodować niedogodności związane z hałasem (spuszczana w toalecie woda). Należy zadbać o optymalne rozmieszczenie wszystkich mebli, armatury łazienkowej i elementów wyposażenia. Wszystko musi również do siebie pasować, więc nie możemy pozwolić sobie na duże szaleństwa i łączenie różnych stylów wnętrzarskich, gdyż tylko zagracimy całe pomieszczenie.

Taka prywatna przestrzeń zakłada istnienie drugiej łazienki, z której mogą swobodnie korzystać pozostali domownicy i goście. Można na przykład połączyć sypialnię z łazienką, jeśli mamy miejsce na jeszcze jedno osobne pomieszczenie WC – w innym wypadku może być to uciążliwe rozwiązanie.