Rozwiązanie dla wielbicieli prostoty i subtelnej elegancji – wyjątkowy charakter kuchni w stylu japandi

Kuchnia w stylu glamour jest idealna dla wszystkich poszukujących luksusu w codziennym życiu. Złote lub srebrne dodatki oraz ekskluzywne materiały podkreślają elegancję wystroju. Estetyka vintage obficie korzysta ze wzornictwa modnego w latach 50., 60. i 70., tworząc efekt jednocześnie fantazyjny i pełen ciepła. Śródziemnomorskie wnętrza często kojarzone są z wakacyjną beztroską i zagranicznymi wojażami. Taka kuchnia jest miejscem, gdzie często dominują biel i błękit przypominający morskie fale. A czym charakteryzuje się styl japandi?

Aranżacje wnętrza w tym stylu można poznać po utrzymaniu równowagi pomiędzy prostotą (niekiedy przypominającą wręcz ascetyzm) i przytulnością. Nie ma tu zbyt wielu dekoracji. W japandi stawiamy na minimalistyczne formy, charakterystyczne dla stylu skandynawskiego. Jednocześnie do wnętrza zostaje zaproszone japońskie zen, które pozwala odnaleźć niezbędną w życiu harmonię. Estetyka japandi coraz częściej jest wykorzystywana w projektach salonów raz sypialni, ale doskonale sprawdzi się również w mniej oczywistym miejscu, czyli w kuchni. Jak osiągnąć ten efekt?

Styl Japandi w kuchni

Minimalizm, czyli im mniej, tym lepiej. Jak wybrać meble kuchenne w stylu japandi?

Nowoczesna kuchnia w stylu japandi to połączenie funkcjonalności i estetyki. Należy zwrócić także uwagę na to, że takie pomieszczenie ma stać się sercem domu, gdzie nie tylko będzie przygotowywało się posiłki, ale także spędzało czas z najbliższymi. Obie te role trzeba uwzględnić przy planowaniu wystroju wnętrz, włączając w to także zakup odpowiednich mebli kuchennych. Jak je wybrać?

Przede wszystkim należy postawić na prostotę. Meble kuchenne japandi powinny mieć proste, czyste linie i geometryczne formy. Ponadto w tym stylu wszystko jest tak zaprojektowane, aby użytkownikom zapewnić pełen komfort użytkowania: odpowiednią ilość przestrzeni do pracy oraz do przechowywania potrzebnych sprzętów czy produktów. Z drugiej strony nie ma tu miejsca na zbędne ozdoby czy meble, które nie spełniają żadnej praktycznej funkcji.

Naturalne materiały i stonowana kolorystyka w nowoczesnych kuchniach w stylu japandi

Styl japandi ceni sobie harmonię i bliskość z naturą. Stąd podstawowym materiałem wykorzystywanym w tej estetyce jest drewno. Najlepiej jest wybierać naturalne, nieobrobione drewno, a także bambus czy rattan, które dodają wnętrzu ciepła i naturalności. Dobre są zarówno ciemne, jak i jasne odcienie – jeśli chcesz pozwolić sobie na odrobinę fantazji, wybierz stół i krzesło japandi z tego samego materiału, ale w innych kolorach. Drewno ma jednak swoje wady, a pamiętaj, jak praktyczny jest w swoich założeniach styl japandi – kuchnia ma być przede wszystkim funkcjonalna. Na podłodze zamiast drewnianego parkietu możesz na przykład położyć płytki ceramiczne drewnopodobne. Innym pasującym do stylu japandi materiałem jest kamień, dlatego znakomitym wyborem do kuchni będą spieki kwarcowe – zastosuj je na blatach kuchennych, ścianach czy podłogach.

Jeśli chodzi o kolorystykę, styl japandi wymaga neutralnej, stonowanej palety barw. Planując wystrój, wybieraj kolory takie jak biały, szary, beżowy, a także naturalne odcienie drewna. Utrzymane w tych barwach powinny być zarówno ściany czy płytki podłogowe, jak i meble oraz wszelkie akcesoria. Jeśli chcesz dodać wnętrzu trochę koloru, postaw na zieleń – najlepiej w postaci żywych roślin.

Przestrzeń, która sprzyja odpoczynkowi i relaksowi – aranżacja stylu japandi w kuchni

Kuchnia w stylu japońskim kojarzona jest z surowością, lecz styl japandi dzięki swojemu naciskowi na naturalne materiały pozwala na odnalezienie we wnętrzu pewnej przytulności, która sprzyjać będzie spotkaniom z domownikami i gośćmi. Stół japandi zajmuje więc zwykle centralne miejsce w kuchni; ma zachęcać do tego, aby przy nim usiąść z kubkiem ciepłej kawy i porozmawiać. Dla atmosfery pomieszczenia duże znaczenie ma światło. Wybierz ciepłe, delikatne oświetlenie, które stworzy przytulny klimat, idealny do relaksu. Pamiętaj, że w odpoczynku przeszkadza nam też chaos, którego zresztą styl japandi również nie uznaje. Unikaj bałaganu i utrzymuj swoją przestrzeń jak najbardziej uporządkowaną.

Biały total look – rozpraw się ze stereotypami! Jak rozjaśnić kuchnię japandi dzięki aranżacyjnym detalom?

Ileż to razy słyszeliśmy, że kolor biały nie pasuje do kuchni, ponieważ szybko się brudzi? Styl japandi obala to twierdzenie i pokazuje, że może być to doskonała propozycja, która na dodatek pomoże optycznie powiększyć przestrzeń. Jest to doskonałe rozwiązanie do ciasnych pomieszczeń, które jeśli są źle zaaranżowane, mogą nam się wydawać klaustrofobiczne. Biały total look to nietuzinkowy, a jednocześnie praktyczny pomysł na urządzenie małej kuchni w stylu japandi. Białe polerowane płytki do kuchni czy wspomniane już spieki kwarcowe będą pięknie odbijać światło, a ich dodatkową zaletą jest łatwość utrzymania w czystości. Martwisz się, że taki wystrój będzie nieco nudny? Mamy na to prostą receptę: mieszaj ze sobą różne tekstury. Połączenie kamienia i drewna, a także tekstyliów z lnu i innych tkanin o niejednolitej fakturze doda wnętrzu głębi i podkreśli subtelność stylu japandi w kuchni.

Biały total look w kuchni w stylu japandi

Otwórz swoją kuchnię japandi na świat za oknem – bliskość z naturą i dużo światła

W kuchni w stylu japandi najlepiej wyglądają duże okna, które pozwolą na wpuszczenie do wnętrza maksymalnej ilości światła naturalnego. W taki sposób następuje integracja między tym, co w środku, a tym, co dzieje się na zewnątrz – dzięki temu w każdej sytuacji będziemy mocniej odczuwać bliskość z naturą. Wiadomo jednak, że nie w każdym domu czy mieszkaniu mamy taką możliwość, dlatego zawsze należy zadbać o kilka starannie przemyślanych źródeł światła sztucznego. Można także zaprosić do naszej kuchni rośliny (np. zioła w doniczkach, doskonale sprawdzające się przy gotowaniu), aby natura była wręcz namacalnie obecna w tej japońsko-skandynawskiej przestrzeni. Przede wszystkim pamiętajmy jednak o tym, aby w kuchni japandi unikać zagracenia, ponieważ wpłynie to negatywnie na aranżację i jej odbiór.