Jasne barwy, proste formy i naturalne materiały – to zdecydowanie cechy stylu skandynawskiego. Wnętrza urządzone w tym stylu wyróżniają się swoim minimalizmem, funkcjonalnością oraz prostotą. Próżno tu szukać krzykliwych kolorów. Mimo to takie aranżacje mają w sobie coś, co sprawia, że coraz chętniej sięgamy po tego typu wykończenia. Wnętrza skandynawskie przepełnione są jasnymi kolorami, nie może również zabraknąć tu naturalnych materiałów, takich jak drewno czy kamień. W takim razie, jakie wybrać płytki do wnętrza w stylu skandynawskim? Podpowiadamy!

Czym charakteryzuje się styl skandynawski?

Styl skandynawski wyróżnia się połączeniem jasnych i neutralnych barw z surowcami pochodzącymi prosto z natury – drewnem czy kamieniem. Jest to bardzo charakterystyczna cecha tego stylu. Jasne barwy odbijają światło, rozświetlając całe pomieszczenie. Ponadto we wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim główną rolę odgrywa oświetlenie, a światło dzienne jest najcenniejszą i najpiękniejszą dekoracją. Biele, beże oraz pastele połączone z ciepłym drewnem, tworzą przytulną a jednocześnie elegancką przestrzeń o fantastycznym klimacie.

Skandynawski styl łazienki

Meble w stylu skandynawskim również powinny być białe lub drewniane, a dodatkowo minimalistyczne oraz funkcjonalne. Zdecydowanie powinniśmy postawić tu na proste i niewielkie szafki, które będą wygodne w użytku. Dodatkowo bardzo chętnie wykorzystywane w tym stylu są lustra, które stanowią przepiękną dekorację. Pożądanymi elementami są również kamienne stylowe dodatki, które podkreślają ten styl. Aranżacje urządzone w stylu skandynawskim łączą ponadczasowe formy z nowoczesnymi trendami.

Bazowe płytki w stylu skandynawskim

Najczęściej wykorzystywanymi barwami w stylu skandynawskim są beże i biele połączone z drewnem. Urządzając kuchnię czy łazienkę w owym stylu, musimy również postawić na kafle o odpowiedniej barwie.

Najpierw skupmy się na samej bazie, którą będą właśnie jednokolorowe płytki. Płytki w stylu skandynawskim powinny być proste, neutralne i pozbawione zbędnych dodatków. Kontrastowe czy jaskrawe odcienie nie wpiszą się w ramy tego stylu. Jeśli chodzi o kolor biały, nie musimy ograniczać się tu wyłącznie do odcienia śniegu – może to być również écru, kość słoniowa czy biel przełamana szarościami. Sprawdzą się tu białe płytki wielkoformatowe, które swoją formą podkreślą minimalistyczny charakter wnętrz w stylu skandynawskim.

Czystość i biel skandynawskiego wystroju

Oczywiście możemy urozmaicić wnętrze białymi płytkami o ciekawej fakturze. Jednak nie możemy przesadzać – zdecydowanie powinien być to subtelny wzór. Doskonale sprawdzi się tu np. biały gres Extra Super White, który swoim blaskiem i fantastycznym wyglądem rozświetli każdą przestrzeń.

Jeśli chodzi o beże, mamy tu większą bazę odcieni, jednak w przypadku stylu skandynawskiego powinny być to jak najjaśniejsze kolory. Podobnie jak w przypadku bieli, możemy urozmaicić kafle dodatkiem płytek o oryginalnej fakturze. Należy jednak pamiętać, aby nie iść w zbyt ciemne odcienie beżu, które raczej nie pasują do stylu skandynawskiego. Świetnym wyborem będzie gres Teco Stone, który został stworzony z myślą o bliskości z naturą.

Ciekawe przełamanie, czyli płytki drewnopodobne w stylu skandynawskim

Nieodłącznym elementem stylu skandynawskiego jest drewno. W przypadku salonu czy przedpokoju nie mamy problemu, ponieważ z reguły stawiamy na klasyczne panele. Jednak co w przypadku kuchni i łazienki w stylu skandynawskim? Jak wiadomo, warunki panujące w tych pomieszczeniach wymagają od nas użycia najwyższej jakości materiałów. Dlatego doskonałym rozwiązaniem będzie tu gres drewnopodobny.

płytki drewnopodobne w łazience

Płytki tego typu są idealnym odwzorowaniem prawdziwego drewna – do tego stopnia, że czasami ciężko odróżnić gołym okiem, czy jest to deska, czy płytka imitująca. Dzisiejsza technologia pozwala na dokładne odwzorowania piękna naturalnego drewna. Dodatkowo zyskujemy tu piękny wygląd drewnianej podłogi połączony z cechami fizycznymi płytek. A więc mamy gwarancję wodoodporności, trwałość oraz wytrzymałości. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby gres drewnopodobny został użyty na powierzchni całego domu.

Połączenie drewna oraz jasnych odcieni w stylu skandynawskim to doskonała kompozycja o niepowtarzalnym charakterze. Jeśli chodzi o sam odcień drewna, to również musimy być ostrożni – ciemne odcienie drewna raczej się tu nie sprawdzą. Zdecydowanie powinniśmy wybrać płytki drewnopodobne imitujące europejskie gatunki drzew np. dąb. Przytulny odcień drewna oraz widoczne usłojenie dodadzą klimatu całej aranżacji. Płytki drewnopodobne Roverwood Natural idealnie pasują do stylu skandynawskiego, a więc będą doskonałym wyborem do łazienki czy kuchni urządzonej według tego zamysłu.

Skandynawski wystrój wnętrza

Płytki drewnopodobne w łazience możemy ułożyć na podłodze lub ozdobić nimi ściany. Bardzo często stosowanym zabiegiem jest oddzielenie strefy prysznicowej od reszty łazienki właśnie za pomocą tego typu płytek. Możemy również ozdobić gresem imitującym drewno ścianę, na której znajduje się umywalka, lub obudowę geberitu. Takie płytki będą ozdobą całego wnętrza, która podkreśli charakter stylu skandynawskiego.