W dzisiejszych czasach bardzo często odchodzi się od klasycznych schodów na rzecz tzw. schodów półkowych, które zachwycają swoim nowoczesnym wyglądem. Szczególnie ciekawą propozycją są półkowe schody marmurowe.

Płytki marmurowe łazienkowe aranżacja v8 - klink.pl

Czym są schody półkowe? Jak je wykonać?

Schody półkowe to nowoczesne i bardzo eleganckie rozwiązanie, które jest całkowitym przeciwieństwem klasycznych i masywnych schodów domowych. Schody półkowe to po prostu stopnie przytwierdzone do ściany za pomocą metalowych prętów, które są o wiele mniejsze i zgrabniejsze niż schody w klasycznym wydaniu. Cały zamysł polega na tym, aby schody wyglądały, jakby wisiały w powietrzu. Jednak tajemnica tkwi w konstrukcji tego typu schodów.

Otóż podstawową kwestią jest umiejętność ocenienia oraz obliczenia możliwości nośnych ścian – ważna jest tu przede wszystkim grubość ściany, która będzie miała za zadanie utrzymać ciężar schodów. Sama konstrukcja przytwierdzana jest do specjalnej metalowej ławy, do której następnie montowane będą stopnie wyposażone w odpowiednie pręty.

Ława ta powinna być umieszczona w konstrukcji domu. Aby zapewnić sobie jeszcze lepszą stabilność, możemy przewiercić ścianę w taki sposób, aby zakotwiczyć pręty przez całą jej grubość. Tylko zachowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa, trzymanie się wymiarów i dokładne sprawdzenie całej konstrukcji zagwarantują stabilne, bezpieczne i trwałe schody półkowe.

Płytki marmurowe łazienkowe aranżacja v1 - klink.pl

Stopnie do schodów półkowych bardzo często wykonywane są kamieni naturalnych lub drewna. Oczywiście, największą gwarancję trwałości uzyskamy, stawiając na niezawodne kamienie naturalne, takie jak marmur czy granit. Schody z kamienia naturalnego są bardzo wytrzymałe, a przy tym odporne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo kamień prezentuje się niezwykle gustownie i dodaje każdej aranżacji luksusowego charakteru.

Dlaczego warto postawić na marmurowe schody półkowe?

Marmur to materiał niezwykle pożądany w aranżacji wnętrz, gdyż kojarzy się z luksusem i wyszukanym gustem. Marmur prezentuje się efektownie w każdej odsłonie. Jest to surowiec ponadczasowy, elegancki, a przede wszystkim niezwykle piękny.

Marmur cieszy się popularnością ze względu na swój nietuzinkowy wygląd. Każdy odłamek marmuru jest bowiem unikalny i oryginalny, gdyż tworzony jest przez samą matkę naturę. Nieregularne wzory na powierzchni marmuru, różnorodna kolorystyka i wiele możliwości aranżacyjnych sprawiają, że marmur jest bardzo często stosowany w nowoczesnych wnętrzach. Marmur jest też doskonałym sposobem na udekorowanie schodów.

Płytki marmurowe łazienkowe aranżacja v2 - klink.pl

Oprócz efektownego wyglądu, marmur oferuje także fenomenalne właściwości fizyczne, dlatego dobrze sprawdzi się na schodach wewnętrznych. Marmur jako kamień naturalny jest bardzo trwały i wytrzymały, a także odporny na uszkodzenia. Surowce pochodzące prosto z natury są wielokrotnie bardziej trwałe niż praktycznie każdy sztuczny materiał.

Schody półkowe z marmuru będą piękną i efektowną ozdobą całego domu. Tego typy schody sprawiają, że cała aranżacja nabierze prestiżowego charakteru. Ponadto schody półkowe z wykorzystaniem marmuru zachwycą swoją najwyższą jakością, dzięki której będą służyć długie lata w nienaruszonym stanie. Marmurowe schody półkowe wpiszą się w klimat praktycznie każdego stylu wnętrzarskiego.

Płytki marmurowe łazienkowe aranżacja v3 - klink.pl

Co zamiast marmuru? Jaki materiał sprawdzi się przy schodach półkowych?

Jeśli marmur na schodach z jakichś względów nas nie przekonuje, w przypadku schodów półkowych mamy oczywiście inne możliwości. Jedną z nich jest granit.

Granit to jeden z najtrwalszych materiałów znanych człowiekowi. Cechuje się przede wszystkim doskonałą trwałością i wytrzymałością, a przy tym odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Granit ciężko trwale zniszczyć czy zarysować. Dodatkowo granit jest kamieniem cechującym się bardzo niską nasiąkliwością, dzięki czemu z powodzeniem może być stosowany na zewnątrz czy w mocno wilgotnych przestrzeniach. Wyroby z granitu są również odporne na działanie czynników atmosferycznych, w tym na upały, deszcze, mrozy czy promieniowanie UV.

Stopnie wykonane z granitu będą również bardzo łatwe w pielęgnacji i sprzątaniu. Granit wymaga tak naprawdę jedynie regularnego mycia.

Płytki marmurowe łazienkowe aranżacja v4 - klink.pl

Schody wykonane z granitu to gwarancja najwyższej jakości i trwałości, dzięki której schody przetrwają długie lata w nienaruszonym stanie. Przez cały okres użytkowania granit będzie prezentował się tak samo zjawiskowo jak w dniu montażu.

W przypadku granitu mamy też dużo możliwości kolorystycznych, dzięki czemu dostosujemy schody pod praktycznie każdą aranżację. Charakter schodów granitowych sprawia, że sprawdzą się one zarówno w nowoczesnych wnętrzach, jak i tych, które są urządzone w stylu nowoczesnym, minimalistycznym czy glamour. Granitowe schody półkowe będą piękną i stylową ozdobą domu, dodadzą elegancji i luksusowego wydźwięku całej aranżacji.