Wszystko to sprawia, że okładziny kamienne nie tylko wykorzystywane są do zdobienia wnętrz, ale również elewacji i ścian zewnętrznych. Okładziny z kamienia naturalnego nie tylko będą piękną i trwałą dekoracją naszego domu, ale też zapewnią świetną izolację przed grzybem i wilgocią.

Okładzina kamienna – materiały do wykonania okładziny kamiennej

W dzisiejszych czasach liczba materiałów, z których produkuje się okładziny kamienne, jest naprawdę duża. Możemy wybierać wśród wielu propozycji charakteryzujących się różnymi właściwościami fizycznymi.

Jedną z możliwości są różnego rodzaju skały, z których produkuje się okładziny. Na okładzinę ścienną możemy stosować takie surowce jak: granit, gnejs, marmur, trawertyn, łupek, piaskowiec, kwarc i wiele innych.

Każda z tych skał wyróżnia się innymi cechami i właściwościami, co sprawia, że nie każdy rodzaj będzie dobrą opcją do stosowania zewnętrznego.

Okładziny kamienne z płyt na wejściu do domu

Na pewno najlepszymi propozycjami na okładziny kamienne zewnętrzne będą granit, łupek i kwarc. Skały te charakteryzują się bardzo niską nasiąkliwością, co ma ogromne znaczenie w przypadku użycia zewnętrznego. Dlaczego? Otóż dzięki niskiej nasiąkliwości w szczeliny naszego kamienia nie będzie wpływać woda, która zimą zamarza i powoduje pękanie kamienia. Ponadto są to skały pozbawione widocznych porów, co przekłada się na łatwiejsze utrzymanie ich w czystości. Skały charakteryzujące się niską porowatością nie brudzą się tak mocno oraz są mniej podatne na zabrudzenia permanentne. Decydując się na jeden z tych trzech surowców, możemy mieć pewność, że nasze okładziny kamienne przetrwają długie lata w pięknym i nienaruszonym stanie.

Trochę inaczej sytuacja ma się w przypadku marmuru, trawertynu czy piaskowca. Te skały wyróżniają się wysoką porowatością, co sprawia, że nie są najlepszym wyborem na okładziny kamienne zewnętrzne. Oczywiście w teorii można stosować je na zewnątrz. Ponadto ktoś może powiedzieć, że przecież marmur można znaleźć na elewacjach wielu europejskich zabytków. Jednak teoria to teoria, a praktyka niestety jest trochę bardziej skomplikowana.

Aby skały cechujące się wysoką porowatością w użytku zewnętrznym zachowały swój piękny wygląd, konieczna jest częsta pielęgnacja i praktycznie nieustanna impregnacja. Tego typu zabiegi są bardzo problematyczna i czasochłonne, a do tego drogie, co sprawia, że okładziny kamienne z tych surowców nie powinny być stosowane na zewnątrz.

Panele z kamienia naturalnego

Oprócz tego, że do wyboru mamy klika materiałów na okładzinę ścienną, możemy również wybierać wśród różnych produktów, które powstają z owych materiałów. Do wykonania okładziny kamiennej możemy zastosować:

  • panel kamienny,
  • płytki kamienne,
  • ryski i cegiełki z kamienia naturalnego,
  • dzikówkę.

Tu musimy mieć na uwadze, że każdy z tych produktów charakteryzuje się nieco innym wyglądem oraz sposobem instalacji.

Okładzina kamienna jako panel kamienny

Jedną z najciekawszych propozycji na okładziny kamienne zewnętrzne jest panel kamienny. Panel z kamienia to sposób na ciekawą aranżację elewacji naszego domu. Na początek warto zaznaczyć, że nie jest to cienka płytka z kamienia, a panel o solidnej grubości, który swoim wyglądem potrafi imitować ścianę murowaną z kamienia.

Okładziny zewnętrzne wykonane z tak grubego kamienia to gwarancja dobrej izolacji ściany przed wilgocią. Kamień elewacyjny jest doskonałą propozycją dla domów, w których występuje problem z mokrymi ścianami czy grzybem. Nie bez powodu kiedyś budowano domy tylko z kamienia – tego typu budowa charakteryzowała się fantastyczną izolacją oraz dużo lepszym utrzymaniem temperatury w pomieszczeniu. W tej chwili nie ma już możliwości budowy domu z kamienia, jednak dzięki panelom kamiennym możemy zaczerpnąć choć trochę korzyści oferowanych przez ten niesamowity materiał.

Okładziny kamienne a płytki kamienne

Płytki z kamienia to propozycja, która sprawdzi się fenomenalnie w każdych warunkach i na każdej powierzchni. Okładziny kamienne z płytek to również dobry wybór, który zagwarantuje nam piękny wygląd ścian zewnętrznych i elewacji naszego domu. Jednak płytki mogą być wykorzystywane nie tylko na okładziny kamienne, ale również na wykończenie posadzek i tarasów. Kamień świetnie sprawdza się też w ogródkach.

Płytki granitowe to idealna propozycja na zewnętrzne okładziny kamienne. Płytki ceramiczne czy gresy bardzo często pękają i odpadają, co praktycznie nie zdarza się przy kamieniu naturalnym. Dlatego jeśli zależy nam na trwałej i wytrzymałej okładzinie zewnętrznej domu czy posadzkach, powinniśmy postawić na płytki z prawdziwego kamienia.

Oprócz granitu świetną alternatywą będzie łupek. Tu również możemy być pewni, że surowiec ten poradzi sobie z warunkami panującymi na zewnątrz, jednocześnie chroniąc i zdobiąc nasz dom.

Zdecydowanie największymi zaletami kamienia naturalnego są trwałość, wytrzymałość oraz niezastąpiona jakość. Nic nie będzie tak dobrze izolować domu przed wilgocią i utratą ciepła jak kamień.