Czym są systemowe płytki tarasowe?

Płytki na taras to żadna nowość. Od lat cieszą się powodzeniem wśród klientów. Ich ogromny wybór pod względem właściwości, formatów, grubości, wzorów i kolorów pozwala każdemu dobrać coś, co idealnie wpasuje się w projekt całego domu i ogrodu. Decydując się na konkretne płytki tarasowe, bierzemy pod uwagę to, z czego są wykonane i czy ich parametry odpowiadają naszym wymaganiom. Zewnętrzne płyty tarasowe muszą charakteryzować się ogromną wytrzymałością, odpornością na warunki atmosferyczne, powinny być mrozoodporne i antypoślizgowe. Istotne jest także, aby miały wysoką klasę ścieralności i były łatwe w pielęgnacji. Teraz do tego wszystkiego dochodzi także wybór sposobu montowania płyt na tarasie.

Systemowe płytki tarasowe, jak sama nazwa wskazuje, to pakiet elementów, dzięki którym można szybko i bezproblemowo ułożyć posadzkę. W skład takiego systemu wchodzą oczywiście płyty tarasowe oraz specjalne wsporniki. To na nich układa się kafle, przez co te nie mają bezpośredniego kontaktu z podłożem. Jeśli mowa o podłożu – musi być ono stabilne, np. wylewka betonowa albo dobrze zachowana stara posadzka tarasowa. Wspomniane wsporniki są regulowane, co oznacza, że można ustawiać ich wysokość w taki sposób, by dostosować spadek tarasu. Zachowanie kilkuprocentowego spadku jest niezwykle istotne, gdyż pozwala na odpływ wody. Płytki nie są narażone na styczność z wodą oraz są w większym stopniu chronione przed niskimi temperaturami.

nowoczesny taras zadaszony

Płytki na wspornikach – zalety

Projektując nową posadzkę na tarasie, myślimy o pozbyciu się starej, a to często brudna robota. Można tego uniknąć dzięki zastosowaniu systemowych płytek tarasowych. Nową podłogę możemy ułożyć na starej, oszczędzając czas i energię. Oczywiście wcześniej należy sprawdzić, czy podłoże jest stabilne i da radę jeszcze posłużyć jako podbudówka pod nową posadzkę.

Ogromną zaletą płytek systemowych jest to, że za ich pomocą stworzymy nowoczesny wentylowany taras. Co to oznacza w praktyce? Płytki uniesione nad powierzchnią pozwalają podłożu „oddychać”, dzięki czemu nasz taras nie jest narażony na skutki uboczne działania wilgoci oraz niskich temperatur. Szczeliny pozostawione między płytkami pozwalają na swobodne odparowywanie wody.

Do budowy tarasu z użyciem systemu płytek nie potrzeba specjalnych narzędzi czy umiejętności. Praca z tym systemem to czysta przyjemność, wszystko idzie sprawnie i szybko, gdyż montaż nie jest skomplikowany. Nawierzchnia jest lekka, ale bardzo wytrzymała i nie ma żadnego problemu, by ustawiać na niej meble ogrodowe czy inne przedmioty.

Ważną cechą systemowej technologii układania płytek jest łatwość wymiany pojedynczych kafli w przypadku uszkodzenia. Płyty nie są ze sobą niczym połączone na stałe, więc wystarczy wyjąć płytkę, którą chcemy podmienić, i w jej miejsce położyć nową.

Pusta przestrzeń między płytkami a podłożem może zostać sprytnie wykorzystana. Dzięki temu, że mamy tam trochę wolnego miejsca, możemy pomyśleć o poprowadzeniu instalacji ciepłowniczej, alarmowej czy też elektrycznej. Co ważne, taką decyzję można podjąć, kiedy się tylko chce – nie ma potrzeby planowania tego tuż przed ostatecznym ułożeniem posadzki tarasowej. Demontaż nie stanowi żadnego problemu, można go zrobić w każdej chwili, a potem znów ułożyć płytki na wspornikach. Niesamowita wygoda, jaką daje technologia systemowych płyt tarasowych, jest doceniana przez coraz szersze grono klientów.

Proces układania płytek tarasowych na wspornikach

Układanie płytek na wspornikach przebiega w dwóch etapach. Pierwszy z nich to przygotowanie podłoża. Może to być wylewka betonowa lub podłoże może stanowić odpowiednio przygotowany grunt. W obu przypadkach należy zadbać o to, by powierzchnia była stabilna, dość równa oraz miała odpowiedni spadek, by woda mogła swobodnie spływać. Przygotowane podłoże należy zabezpieczyć przed działaniem warunków atmosferycznych, szczególnie chodzi tutaj o wilgoć. Do tego celu można wykorzystać, np. papę termozgrzewalną, folie i membrany dachowe czy środki bitumiczne. Należy także pamiętać o szczelnym zabezpieczeniu narożników.

Po uprzednim przygotowaniu podłoża można przystąpić do mocowania płytek na wspornikach. Całość tworzy konstrukcję samonośną. Każda z płyt opiera się na czterech wspornikach. Dodatkowo można zastosować piąty wspornik na środku każdego kafla. Przy dużych różnicach wysokości podłoża przydatne mogą okazać się dodatkowe podkładki wyrównujące. Nakłada się je na wsporniki w celu zniwelowania różnic wysokości i uzyskania lepszej amortyzacji. Jeśli chodzi o schody i boki tarasu, to można tutaj zastosować gotowe stopnie lub palisady.

Jak widać, komfort montażu oraz użytkowania systemowych płyt tarasowych jest ogromny. Z powodzeniem możemy sami przystąpić do układania posadzki, nawet jeśli wcześniej nie robiliśmy podobnych rzeczy. Nie potrzebujemy żadnych specjalnych narzędzi. Sam proces układania podłogi w technologii systemowych płyt tarasowych jest szybki, prosty i czysty. Użytkowanie to sama przyjemność. Płyty są trwałe, łatwe w utrzymaniu czystości i świetnie radzą sobie ze zmianami temperatur. Naprawdę warto bliżej przyjrzeć się technologii systemowych płyt tarasowych.