Dobrze przemyślane wnętrze i praktyczne akcesoria – jak powinna wyglądać kuchnia skandynawska?

Źródła powstania stylu skandynawskiego upatruje się za sprawą szwedzkiego malarza Carla Larssona. Twierdzi się, że to on po raz pierwszy urządził swoją kuchnię w nieznany dotychczas sposób, a swoją pracę odwzorował na swoich obrazach. Obrazy później stały się inspiracją dla Szwedów, a styl skandynawski zyskał popularność także w innych krajach europejskich. Po ich publikacji można było dostrzec masowe zmiany w kuchniach. Zaczęły dominować w nich jasne barwy, a całości przyświecało dobre naświetlenie. Kuchnia skandynawska to przede wszystkim funkcjonalność i prostota. Na pierwszy plan wybija się wykorzystanie naturalnych materiałów, drewna. Przytulności wnętrzu nadaje się za pomocą dodatków.

Biała kuchnia skandynawska z drewnianym blatem

Drewno jako podstawowy element wystroju skandynawskiego – jak nadać kuchni ciepła i przytulności?

Odpowiednie działania umożliwiają szybkie ocieplenie wnętrza skandynawskiego. Choć to kuchnia w stylu prowansalskim z tego słynie, to podobne odczucia można mieć także w kuchniach skandynawskich za sprawą dodatków. Ze względu na dominującą we wnętrzach ilość bieli i drewna, w kuchniach w stylu skandynawskich doskonale sprawdzają się dodatki w pastelowych kolorach. Najczęściej wybór pada na pastelowy róż, delikatny i jasny niebieski, czy też miętowy. Istotne jest, aby ograniczyć ich ilość. Mają one wyłącznie nadawać charakteru, a nie przytłaczać swoją obecnością. Jednocześnie niepożądane jest stosowanie rozwiązań zbyt krzykliwych, nawet w jednostkowych ilościach. Odnosi się to również do roślin zielonych. Są one pożądane, jednak w ograniczonej ilości.

Nowoczesna kuchnia w stylu skandynawskim z wyspą – minimalizm, estetyka i funkcjonalność

Meble kuchenne w stylu skandynawskim to przede wszystkim biel lub jasne drewno. Nierzadko jest to połączenie drewna z bielą, choć także doskonale sprawdza się w nich także blat ze spieku kwarcowego. Naturalne akcenty stanowiące rezultat zastosowania kamienia są niezwykle pożądane. Kluczowe jest, aby nie było tam zbyt dużo różnych barw. Kuchnia w stylu skandynawskim z wyspą jest przede wszystkim funkcjonalna. Umożliwia uzyskanie dodatkowego miejsca na przechowywanie, co jednocześnie niweluje ilość urządzeń przechowywanych na blacie. Aranżowana w oparciu o styl skandynawski kuchnia z salonem wymaga zastosowania spójności w tych dwóch wnętrzach. Stąd płytki drewnopodobne są doskonałym rozwiązaniem, które łączą te pomieszczenia.

Kuchnia skandynawska z wyspą

Mała kuchnia w stylu skandynawskim – ergonomiczny i wygodny układ

Projektowanie małej kuchni za każdym razem jest ogromnym wyzwaniem. Na niewielkiej powierzchni należy znaleźć miejsce dla wszystkich niezbędnych urządzeń i przyborów kuchennych. Jednocześnie potrzebne jest miejsce umożliwiające komfortowe przygotowywanie posiłków. Mała kuchnia w stylu skandynawskim to częste rozwiązanie dla mieszkań w blokach. Kuchnia w stylu skandynawskim, nowoczesnym, to przede wszystkim jasne barwy umożliwiające optyczne powiększenie przestrzeni. Można pokusić się także o wykonanie nietypowej ściany, która nada wnętrzu stylowości i przełamie dotychczasowe standardy.

W takim rodzaju pomieszczeń sprawdza się blat o dużej szerokości. Całe wyposażenie powinno znajdować się w jednej linii. Alternatywnie w ramach posiadanych możliwości zabudowa może posiadać kształt litery U lub L, aby spotęgować ilość miejsca do przygotowywania i spożywania posiłków. Skandynawskie wnętrze jest bardzo dobrze akcentowane za pomocą drewnianych stołków, które umożliwiają spożywanie posiłków w kuchni pomimo braku stołu.

Jakie płytki pasują do stylu skandynawskiego – postaw na prostotę i wygodę

W związku z ogromną popularnością stylu skandynawskiego na rynku z łatwością można znaleźć płytki skandynawskie do kuchni. Występują w różnych formach i kolorach, jednak dostrzegalna w nich jest przede wszystkim prostota. Zazwyczaj wyboru należy dokonać pomiędzy białymi płytkami ceramicznymi, płytkami drewnopodobnymi czy też kamieniem dekoracyjnym. Należy pamiętać, że to niejedyne możliwości. Płytki skandynawskie to także teoretycznie proste formy, które mają w sobie krztę nietypowości i oryginalnych form, co przyciąga wzrok. Jednocześnie są spójne z drewnem, aby zachować harmonię w pomieszczeniu.