Dobrze dobrane i położone płytki podłogowe czy ścienne należą raczej do powierzchni łatwych w utrzymaniu czystości oraz codziennej pielęgnacji. To właśnie z tego powodu, aby ułatwić sobie codzienne porządki, bardzo często decydujemy się na położenie w całym domu płytek.

Jednak, aby nasze płytki były łatwe w obsłudze, a do tego pięknie się prezentowały, kluczowe może okazać ich pierwsze czyszczenie po montażu. Im staranniej i dokładniej o to zadbamy tuż po zakończeniu montażu, tym mniej pracy będziemy mieć przy każdym kolejnym sprzątaniu. Warto poznać wszystkie tajniki i sztuczki, aby czyszczenie naszych płytek było łatwe i przyjemne.

Wykończenie ma znaczenie – montaż płytek

Przywrócenie każdego pomieszczenia do porządku po remoncie zajmuje nam zdecydowanie więcej czasu niż standardowe sprzątanie. W przypadku układania płytek duży wpływ na późniejsze zabrudzenia ma również sama ekipa remontowa.

Wbrew pozorom odpowiednie położenie płytek po montażu ma znaczenie dla naszego pierwszego, a także każdego kolejnego ich czyszczenia. Dlaczego? Ponieważ możemy trafić na różnych fachowców, którzy będą kłaść nam płytki w łazience, ale jeśli uda nam się trafić na takich, którzy swoją pracę wykonują „czysto”, z doświadczeniem i przemyślanym każdym krokiem – będziemy na dobrej drodze do sprawnego czyszczenia płytek po montażu. Znajomość preparatów i klejów do montażu oraz wiedza o każdym rodzaju płytek pozwala na jak najmniej inwazyjny oraz chaotyczny montaż.Dzięki czemu prawdopodobnie unikniemy dużych ilości resztek kleju na kafelkach czy obecności innych niechcianych substancji, których będziemy musieli się pozbyć.

czyszcenie po płytkowaniu

Warto jednak poprosić ekipę remontową, aby wykonała pierwsze czyszczenie płytek, gdyż do substancji montażowych musimy użyć silniejszych preparatów czy narzędzi, a niedoświadczona osoba może tylko zniszczyć płytki.

Odpowiednie środki czyszczące, właściwe gąbki i ścierki

Pierwszym i najważniejszym elementem usprawniającym sprzątanie są odpowiednie środki czyszczące. W przypadku płytek powinniśmy dobrać odpowiednią chemię do rodzaju naszej powierzchni. Przykładowo płytki kamienne marmurowe ze względu na swoje właściwości będą wymagały delikatniejszych środków – takich, które nie będą miały kwaśnego odczynu. Jeśli chodzi o ceramikę, również musimy uważać, gdyż delikatniejsze elementy mozaik mogą wymagać specjalnej ostrożności. Dlatego warto przed użyciem danego środka czystości wykonać test na niewykorzystanej części płytki. Dzięki temu zabiegowi możesz sprawdzić, jak Twoje płytki ceramiczne, klinkier czy gres zareagują na dany rodzaj chemii, dzięki czemu unikniesz niespodzianek w formie zniszczonych płytek.

Oprócz detergentów istotną kwestią są również narzędzia, których użyjemy do sprzątania płytek kamiennych czy ceramicznych. Do codziennej pielęgnacji najrozsądniej będzie używać delikatnych ściereczek – świetnie nada się mikrofibra. Przy użyciu tego typu materiałów możemy mieć pewność, że nie zniszczymy ani nie zarysujemy powierzchni naszej ceramiki. Dozwolone są również miękkie gąbki. Należy wystrzegać się ostrych gąbek, czyścików czy innych narzędzi, które mogą spowodować uszkodzenie powierzchni kafelek.

jak wyczyscic fuge

Odpowiednio dobrane detergenty i narzędzia ułatwią nam codzienną pielęgnację naszych płytek, zapewniając ich czysty i elegancki wygląd. Jednak do tematu sprzątania należy podejść z głową i ostrożnością, ponieważ jeśli wydamy dużą sumę pieniędzy na płytki kamienne lub ceramikę, nie chcemy ich przecież od razu zniszczyć. Dobrą praktyką będzie czytanie informacji dołączonych do płytek oraz etykiet produktów do ich pielęgnacji. Warto również zapytać o odpowiednie środki sprzedawcy w salonie płytek, który z pewnością pomoże i doradzi jak najlepiej.

Pierwsze czyszczenie po montażu – co i jak?

Jeśli nasze płytki zostały położone i pierwsze czyszczenie zostało wykonane przez ekipę remontową, prawdopodobnie nasze płytki pozbawione są wszelkich resztek kleju, spoin czy wapnia. Najczęściej użyty środek przez fachowców należy zmyć samą wodą, jednak warto o to dopytać po skończonej usłudze.

Istotne jest również sprawdzenie, czy preparaty do fugowania już wyschły. Każdy preparat schnie przez określony czas, którego należy bezwzględnie przestrzegać. Dlatego nie warto zbytnio się spieszyć ze sprzątaniem, aby nie zniszczyć płytek.

Jeżeli płytki zostały położone dobrze, nie wystąpiły żadne problemy ani nie ma ciężkich zabrudzeń możemy przystąpić do standardowej pielęgnacji naszych płytek ściennych czy podłogowych przy pomocy odpowiednich środków czystości. Sprzątanie powierzchni w naszym domu nie powinno przysporzyć nam większych problemów.

impregnacja płytek po układaniu

Na początek warto zabrać się za odkurzenie nalotu oraz kurzu, czynność tą możemy wykonać za pomocą ściereczek. Następnie możemy przejść do mycia na mokro z użyciem odpowiednich preparatów myjących. Mycie delikatnie zdobionych płytek, elementów szklanych oraz metalizowanych czy innych wyrazistych struktur może wymagać od nas większej ilości pracy połączonej ze szczególną ostrożnością. Jednak dla niesamowitych efektów, jakie dadzą nam odpowiedniego wypielęgnowane płytki, warto się poświęcić!