Każda przestrzeń zewnętrzna jest niekompletna bez nawierzchni. Ogrody, tarasy, podjazdy itp. muszą być wyłożone płytami lub płytkami, aby stworzyć praktyczną powierzchnię, która będzie odporna na działanie słońca i deszczu. Wybór materiałów może być różny – od naturalnych kamieni, które były używane przez ogrodników od niepamiętnych czasów, po nowoczesne płytki, które są odporne zarówno na wysokie, jak i niskie temperatury. Ponadto materiał musi mieć przyjemny, estetyczny wygląd – nie chcemy przecież, by zepsuł nasz piękny ogród.

Jakie płytki na taras i ścieżki?

Zarówno taras, jak i ścieżki otaczające dom są niezwykle ważnym elementem przestrzeni zewnętrznej. W końcu ogród jest w pewnym sensie wizytówką naszego domu, dlatego należy zadbać o każdy szczegół, aby budynek prezentował się jak najlepiej. Oczywiście oprócz wyglądu należy mieć też na uwadze kwestie praktyczne i funkcjonalne. Zarówno taras, jak i ścieżki ogrodowe muszą być trwałe, wytrzymałe, odporne na skrajnie wysokie i niskie temperatury, a także bezpieczne i łatwe w utrzymaniu czystości. Bardzo dobrym wyborem do ogrodu są płytki ceramiczne, a konkretniej te wykonane z gresu.

Ścieżka wjazdowa z płytek przed domem

Gres to materiał słynący ze swojej trwałości i wytrzymałości. Powierzchnia płytek gresowych jest odporna na ścieranie, zadrapania czy inne uszkodzenia mechaniczne. Płytki gresowe cechują się niską nasiąkliwością, która idzie w parze z mrozoodpornością. Płytki nie chłoną wody, a co za tym idzie, nie popękają przy minusowych temperaturach na skutek zamarznięcia i rozerwania całej powierzchni przez powiększającą się objętość. Płytki gresowe przetrwają w nienaruszonym stanie upały i mrozy. Dodatkowo kafle tego typu nie blakną przez promieniowanie UV, a zachwycają swoim niezmiennym wyglądem przez cały okres użytkowania.

Płytki gresowe cieszą się coraz większą popularnością nie tylko ze względu na kwestie techniczne, ale również wizualne. Zarówno płytki gresowe do domu, jak i te nadające się na taras i ścieżki znajdziemy w wielu różnych wersjach kolorystycznych i wzorniczych. Mnogość propozycji płytek gresowych sprawia, że mamy możliwość stworzenia wielu niezwykłych aranżacji. Jednak najgorętszym trendem ostatnich lat są płytki gresowe imitujące różnego rodzaju surowce.

Płytki gresowe przed wejściem do domu i na alejce

Nowoczesna technologia barwienia płytek pozwala na wierne odwzorowanie naturalnych materiałów. Płytki są też fakturowane, co oznacza, że ich powierzchnia jest opracowana w taki sposób, by do złudzenia przypominała fakturę drewna czy kamienia. Oznacza to tyle, że możemy stworzyć taras udekorowany płytkami imitującymi drewno, który nie będzie wymagał czasochłonnej impregnacji, a do tego posadzka będzie do złudzenia przypominać prawdziwe drewno. Do wyboru mamy również imitacje kamieni, które będą zachwycać niższą ceną, ale również doskonałym naśladownictwem różnych surowców – czasami niemożliwym do odróżnienia gołym okiem. Płytki gresowe umożliwiają stworzenie pięknego i trwałego tarasu i praktycznych ścieżek ogrodowych.

Co zamiast płytek gresowych? Efektowny i ponadczasowy kamień naturalny

Jeśli z jakiegoś powodu nie przekonują nas płytki gresowe na taras czy ścieżki, możemy postawić na tradycyjny i ponadczasowy kamień naturalny. Najczęściej wybieranym kamieniem do ogrodu jest niezastąpiony granit. Nic w tym dziwnego, gdyż granit wyróżnia się fenomenalnymi właściwościami fizycznymi. Surowiec ten jest praktycznie niezniszczalny – granit słynie ze swojej ponadprzeciętnej trwałości i wytrzymałości. Granit jest materiałem odpornym na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie czy zarysowania. Cechy te sprawiają, że granit idealnie nadaje się do zastosowania zewnętrznego, gdzie nie sposób uniknąć piasku czy innego ostrego kruszywa. Wyroby z granitu są również odporne na działanie czynników atmosferycznych, w tym na nieustanne zmiany temperatury, mrozy, upały czy promieniowanie UV.

Kamień naturalny na elewacji domu przy tarasie

Granit jest materiałem niskonasiąkliwym, dzięki czemu nie pochłania wilgoci, a przy tym brudzi się o wiele mniej niż inne materiały. Struktura granitu sprawia, że jest on bardzo łatwy w sprzątaniu. Dodatkowo granit nie wymaga szczególnej pielęgnacji, wystarczy go tylko regularnie czyścić, aby zachwycał swoim wyglądem przez długie lata. Należy również pamiętać o walorach estetycznych granitu. Kamień ten kojarzony jest z dobrym gustem i elegancją. Ogrody ozdobione granitem są piękną dekoracją, która zachwyca swoim urokiem i ponadczasowym wyglądem. Taras z granitową posadzką zachwyci każdego z gości swoim wyglądem i najwyższą jakością wykonania. Granit jest materiałem, który możemy znaleźć w wielu różnych odcieniach, dlatego z powodzeniem dopasujemy go do stylistyki całego domu, tworząc spójną i estetyczną kompozycję.

wejście ścieżką do domu - alejka z kostki

Granit w ogrodzie najczęściej stosowany jest w formie płytek, płyt, a także kostki granitowej. Każdy z tych produktów cechuje się wysoką trwałością i wytrzymałością. W nowoczesny aranżacjach zdecydowanie bardziej sprawdzają się efektowne i minimalistyczne płyty granitowe, które będą idealnym dopełnieniem do innowacyjnych rozwiązań. Taras udekorowany płytami granitowymi to sposób na wyszukaną aranżację tarasu. Kostka granitowa najlepiej sprawdzi się obok domów utrzymanych w klasycznym stylu. Granit sprawdzi się również na podjeździe domu, dzięki czemu stworzymy harmonijną przestrzeń zewnętrzną domu.