Kabina prysznicowa montowana na płytkach, czyli tzw. kabina walk-in, to gorący trend ostatnich lat. Tego typu kabiny to bardzo nowoczesne i stylowe rozwiązanie, które pozwala na stworzenie efektownej aranżacji łazienki. Jednak jak dobrze mocować kabinę na płytkach? Podpowiadamy!

Jak zamontować kabinę prysznicową bez brodzika

Montaż kabiny prysznicowej to już zazwyczaj ostatni etap związany z pracami remontowymi w łazience. Jednak zanim do tego przejdziemy, musimy mieć już wykonany odpływ liniowy, a także położone płytki. Należy jednak pamiętać, że w przypadku prysznica typu walk-in muszą to być odpowiednie płytki – to przecież na nich będziemy stać podczas kąpieli. Płytki pod prysznicem muszą być trwałe, wytrzymałe i wodoodporne. Ważna jest również warstwa antypoślizgowa na powierzchni kafli, która zminimalizuje ryzyko niebezpiecznych wypadków. Należy również pamiętać o zabezpieczeniu tzw. słabych punktów, czyli krawędzi płytek i miejsc łączenia ściany z podłogą. Kiedy już mamy odpowiednie płytki, które zostały dobrze zamontowane, możemy przejść do montażu kabiny prysznicowej na kaflach. Tego typu kabina może zostać ulokowana zarówno w centralnym miejscu łazienki, jak i pomiędzy dwiema ścianami. Wszystko zależy od naszych preferencji, a także projektu łazienki. Montaż takiej kabiny jest z reguły łatwy i szybki. Tafle szkła przytwierdza są do ściany za pomocą specjalnych profili i wykańczana specjalnymi uszczelkami. Kabina postawiona jest bezpośrednio na płytkach podłogowych – całkiem inaczej niż w przypadku klasycznych rozwiązań takich jak kabina i brodzik.

Montaż kabiny na płytkach

Kabina typu walk-in działa w zupełnie inny sposób niż klasyczna kabina z brodzikiem. Nie mamy tutaj brodzika, czyli miejsca, gdzie zbiera się woda, a jedynie posadzkę wyprofilowaną tak, aby woda spływa do zamontowanego wcześniej odpływu liniowego. Dlatego jeśli zależy nam na tego typu prysznicu, powinniśmy go zaplanować już na etapie budowy. Należy pamiętać, że tylko odpowiednie wypoziomowanie posadzki zagwarantuje spływanie wody do odpływu, a nie zalewanie całej łazienki. Jeśli prysznic ma prawidłowy wymiar, posadzka jest dobrze wypoziomowana, a wszystko zostało odpowiednio zabezpieczone – nie ma mowy o przeciekach. Ważne są również już wcześniej wspomniane odpowiednie płytki, które poradzą sobie z nieustannym kontaktem z wodą.

Kabina prysznicowa typu walk-in jest zdecydowanie prostsza w utrzymaniu czystości. Nie mamy tu dużej liczby zakamarków, a jedynie otwartą przestrzeń, która jest łatwa w sprzątaniu. Tego typu kabina jest również o wiele bardziej efektowna niż tradycyjne rozwiązanie. Kabiny walk-in to nowoczesny i bardzo stylowy sposób na aranżację łazienki.

Kabina prysznicowa bez brodzika – o czym pamiętać, zanim podejmiemy decyzję?

Zanim podejmiemy decyzję o wyborze kabiny prysznicowej bez brodzika, warto sprawdzić, czy nasza łazienka spełnia wszystkie niezbędne parametry techniczne. Przede wszystkim należy upewnić się, że łazienka ma odpowiedni spadek w kierunku odpływu – jest to wymóg dla szklanych kabin prysznicowych montowanych bezpośrednio na płytkach. Jeśli łazienka nie spełnia tych wymogów, może być konieczny montaż brodzika, aby móc zamontować szklaną kabinę prysznicową.

Montaż kabiny na płytkach odpływ liniowy

Kabina prysznicowa bez brodzika niestety nie wszędzie może być zamontowana. O ile wielkość pomieszczenia nie jest tu raczej problemem, bo na rynku można znaleźć modele o różnych wielkościach, o tyle sam układ podłogi może być kłopotliwy. Chodzi przede wszystkim o spadek w kierunku odpływu. Szkła montowane na brodziku nie wymagają nachylenia, niestety w przypadku kabin bez brodzika jest to konieczność, aby woda spływała do odpływu.

Jakie płytki pod prysznic? Jakie płytki sprawdzą się przy prysznicu bez brodzika?

Oprócz kwestii odpowiedniego montażu prysznica ważny jest odpowiedni dobór płytek do takiego rozwiązania. Płytki będą mieć nieustanny kontakt z wodą, dlatego nie możemy pozwolić sobie na byle jakie płytki. Dzieje się tak z prostego powodu – jeśli płytki będą nieodpowiednie, szybko się zniszczą, a prysznic walk-in nie tylko będzie źle wyglądać, ale również może być nieszczelny.

Montaż kabiny na płytkach

Płytki pod prysznicem powinny mieć niski współczynnik absorpcji wody (mierzony w procentach). Im niższa jest ta wartość, tym lepiej. Wskaźnik ten opisuje, jak szybko woda jest absorbowana przez materiał. Ważne jest, aby wybrać płytki o niskim współczynniku absorpcji, ponieważ poradzą sobie one z ciągłym kontaktem z wilgocią. Pamiętajmy, że woda pod prysznicem typu walk-in spada bezpośrednio na płytki i długo się na nich utrzymuje, dlatego ten parametr jest bardzo istotny i to właśnie nim powinniśmy się kierować przy wyborze płytek.

Kolejną bardzo ważną kwestią przy wyborze płytek prysznicowych jest wykończenie ich powierzchni. Podłogi w łazience powinny mieć powierzchnię antypoślizgową, aby ludzie nie ślizgali się na nich podczas brania prysznica. Należy pamiętać, aby wybierać płytki, które są specjalnie przeznaczone do stosowania w pomieszczeniach mokrych!

Montaż kabiny na płytkach

Jeśli chodzi o prysznic typu walk-in i odpowiednie płytki, dobrym wyborem będzie gres w wersji matowej. Do wyboru mamy różne kolory, wzory, a także formaty płytek gresowych. A oprócz tego mamy pewność, że płytki będą trwałe, wytrzymałe oraz poradzą sobie z wszechobecną wodą.