Granity w kuchni – kuchenne blaty granitowe

Nowoczesna kuchnia to element domu, który nasi goście widzą w pierwszej kolejności. Powinna być zarówno funkcjonalna, jak i piękna. Warto zwrócić uwagę na trwałość elementów kuchni, które nie tylko mają kontakt z żywnością, ale w podobny sposób wpływają na wygląd i wartość całego wnętrza.

Dla wielu osób przykładem idealnych blatów kuchennych są blaty granitowe. Są one nie tylko piękne, ale mają też wiele innych zalet. Granit ma różne kolory i wykończenia, można więc wybrać kombinację, która będzie pasować do naszego stylu i doskonale ozdobi kuchnię. Jego naturalna powierzchnia dodaje pomieszczeniu elegancji i odbija światło, dzięki czemu wydaje się ono większe. Ponadto materiał ten jest łatwy w czyszczeniu i trwały – nie ulega łatwo zarysowaniom i jest odporny na działanie wysokich temperatur i kwasów. Blaty kuchenne i łazienkowe, a także schody czy parapety z kamienia, cieszą oko swoim wyglądem, ale też zaskakują trwałością i funkcjonalnością.

Kamień naturalny na blat kuchenny – zastosowanie granitu

Wybierając odpowiednie blaty do kuchni powinniśmy zwracać uwagę nie tylko na to, jak wyglądają. Blaty kuchenne pełnią również szczególną funkcję – ułatwiają przygotowywanie posiłków, służą do przechowywania, dlatego muszą być trwałe, odporne na działanie czynników zewnętrznych, a jednocześnie łatwe do utrzymania w czystości. Granit to klasyczny wybór, jeśli chodzi o blaty, ale co sprawia, że jest tak popularny?

Blat granitowy to imponujący wyrób, który dodaje luksusu i walorów estetycznych do każdej kuchni. Dlatego właśnie ten rodzaj kamienia stał się idealnym materiałem do produkcji blatów i nie tylko – granit to również doskonały materiał na schody, posadzki czy płytki ścienne. Jednak blaty granitowe są nie tylko niezwykle stylowe; istnieje również wiele innych powodów, dla których warto rozważyć wybór tej opcji. Granit jest twardym i trwałym materiałem, dzięki czemu jest długowieczny i wytrzyma nawet najcięższe zużycie. Oznacza to, że kuchnia nie będzie w najbliższym czasie wymagała żadnych napraw (chyba, że spadnie na nią coś wyjątkowo ciężkiego). Nawet jeśli kuchnia zostanie zalana lub zostawimy garnek na kuchence na zbyt długo, jest mało prawdopodobne, że będziemy potrzebować odnowienia granitu, ponieważ jest to jeden z najbardziej odpornych materiałów obecnie dostępnych. Blat granitowy nigdy nie będzie musiał być wymieniany z powodu uszkodzenia przez ciepło lub płyny.

Dlaczego granit? Zalety kamiennych blatów kuchennych

Granit jest jednym z najbardziej poszukiwanych materiałów na blaty kuchenne, ze względu na swoją wszechstronność i trwałość. Granit jest kamieniem naturalnym, zbudowanym z minerałów, takich jak: skaleń, mika, kwarc i hornblenda. Powstaje on głęboko pod powierzchnią Ziemi, w wyniku powolnego stygnięcia magmy. Różne minerały w granicie tworzą piękne wzory, od subtelnych wirów po charakterystyczne żyłki. Wśród granitów znajdziemy skały niezwykle jednorodne, ale także wykazujące silne wewnętrzne zróżnicowanie.

Pod względem wyglądu i właściwości użytkowych granitowe blaty kuchenne nie mają sobie równych. Granity są zdecydowanie trwalsze niż marmury. Mają ponadczasowe piękno, które będzie wyglądać doskonale, niezależnie od zmieniających się trendów w aranżacji wnętrz. Blaty granitowe pasują do każdej kuchni, niezależnie od tego, czy jest to kuchnia w stylu klasycznym, czy nowoczesnym, ponieważ są dostępne w szerokiej gamie kolorów do wyboru, w tym beżach, szarościach, czerni, różach i błękitach.

Istnieje wiele powodów, dla których blaty granitowe są tak popularne. Ich największą zaletą jest trwałość – granitowe blaty kuchenne są bardzo odporne na wysokie temperatury, więc bez obaw można na nich stawiać gorące garnki lub blachę wyjętą z piekarnika; są również odporne na zarysowania i ścieranie, ponieważ są bardzo twardym kamieniem; w przeciwieństwie do innych kamieni, w tym marmuru, granitowe blaty kuchenne wykazują naturalną odporność na wilgoć.

Jak znaleźć idealny blat do kuchni?

Blaty granitowe to spełnienie marzeń wielu osób – jest to materiał, który od wieków jest wykorzystywany jako element dekoracyjny. Jego popularność wynika z faktu, że kamień ten, nawet po intensywnym użytkowaniu i narażeniu na działanie agresywnych substancji, nie traci swojego pierwotnego wyglądu. Wybierając blaty granitowe, należy najpierw zdecydować o układzie kuchni. Trzeba wiedzieć, ile blatu będzie potrzebne i jakie wymiary będą do niego najlepiej pasować. Wielu klientów wybiera prostokąt. Taki kształt jest wygodniejszy pod względem użytkowym, ponieważ blat można wykorzystać do krojenia żywności i ustawiania różnych naczyń. Ponadto doskonale pasuje do każdego stylu aranżacji wnętrz: klasycznego lub nowoczesnego.

Najpopularniejszym kolorem jest czarny lub ciemnoszary granit. Można je łączyć z niemal każdym rodzajem mebli. Ale jeśli chcemy dopasować blaty granitowe do jasnych mebli lub urządzić kuchnię w stylu „pastelowym”, wtedy jasnoszare lub zielone odcienie będą pasować idealnie.

Blat granitowy to luksus i oznaka prestiżu. Jest piękny, trwały i nietani. Jednak aby wykonać blat z tego kamienia, trzeba się do tego odpowiednio wcześniej przygotować. Po pierwsze, należy zdawać sobie sprawę z tego, że taki blat będzie ciężki, więc szafki muszą być wystarczająco mocne, aby go utrzymać. Po drugie, grubość blatu będzie wynosić co najmniej 3 cm, a nawet więcej. Ogólnie rzecz biorąc, blat może ważyć od 60 do 100 kg.