Trawertyn

Trawertyn

Produkty 1-36 z 40

Ustaw kierunek rosnący
 1. Opornik trawertynowy / obrzeża ogrodowe Silver Ash szlifowany 120x20x6 cm Opornik trawertynowy / obrzeża ogrodowe Silver Ash szlifowany 120x20x6 cm
  Nowość
 2. Płytki Trawertyn Classic Light szlifowany i wypełniany 61x61x1,2 cm Płytki Trawertyn Classic Light szlifowany i wypełniany 61x61x1,2 cm
  Bestseller
 3. Podstopień trawertynowy Silver Ash szlifowany 135x16,5x2 cm Podstopień trawertynowy Silver Ash szlifowany 135x16,5x2 cm
  Nowość
 4. Płytki Trawertyn Light polerowany 60x30x2 cm Płytki Trawertyn Light polerowany 60x30x2 cm
  Nowość
 5. Stopień trawertynowy Silver Ash szlifowany z bullnose 135x33x3 cm Stopień trawertynowy Silver Ash szlifowany z bullnose 135x33x3 cm
  Nowość
 6. Płytki Trawertyn Silver Ash bębnowany komplet 0,742 m2 Płytki Trawertyn Silver Ash bębnowany komplet 0,742 m2
  Bestseller
 7. Podstopień trawertynowy Classic szlifowany 135x16,5x2 cm Podstopień trawertynowy Classic szlifowany 135x16,5x2 cm
  Nowość
 8. Płytki Trawertyn Classic Light szlifowany i wypełniany 61x61x1,2 cm Płytki Trawertyn Classic Light szlifowany i wypełniany 61x61x1,2 cm
  Bestseller
 9. Panel kamienny trawertyn Classic łupany 61x15,2x1-1,5 cm Panel kamienny trawertyn Classic łupany 61x15,2x1-1,5 cm
  Nowość
 10. Panel kamienny trawertyn Silver łupany 61x15,2x1-1,5 cm Panel kamienny trawertyn Silver łupany 61x15,2x1-1,5 cm
  Nowość
 11. Stopień trawertynowy Classic szlifowany z bullnose 135x33x3 cm Stopień trawertynowy Classic szlifowany z bullnose 135x33x3 cm
  Nowość
 12. Płytki Trawertyn Light Premium bębnowany komplet 0,742 m2 Płytki Trawertyn Light Premium bębnowany komplet 0,742 m2
  Nowość
 13. Płytki Trawertyn Light Premium bębnowany 61x40,6x1,2 cm Płytki Trawertyn Light Premium bębnowany 61x40,6x1,2 cm
  Nowość

Produkty 1-36 z 40

Ustaw kierunek rosnący

Trawertyn

Trawertyn – materiał z tysiącletnią tradycją

Trawertyn jest bardzo interesującym materiałem, znanym i wykorzystywanym od wielu wieków. Niewiele osób o tym wie, ale większość rzeźb pochodzących ze starożytnego Egiptu została wykonana właśnie z trawertynu, nazywanego egipskim alabastrem. Także Koloseum, jeden z Cudów Świata, zostało właśnie wykonane z trawertynu. To świadczy o wysokiej trwałości tego materiału.

Opisywany materiał ozdobny i budowlany ma bardzo zbliżoną budowę do marmuru. Też jest wapieniem o porowatej strukturze, jednak w przypadku trawertynu jest ona nieco bardzo porowata. Proces powstawania tego materiału jest nieco skomplikowany. Warto jednak wiedzieć, że jest to skała osadowa.

Mimo że trawertyn charakteryzuje się naprawdę wysoką trwałością, czego przykładem jest Koloseum, które przetrwało niemal 2000 lat w bardzo dobrym stanie, to nie jest on najlepszym materiałem na zewnątrz. Dzisiejsze normy i standardy są nieco inne. Każde pęknięcie, zabrudzenie czy inne trwałe uszkodzenia są obecnie nie do przyjęcia, dlatego odradza się stosowanie tego surowca na zewnątrz.

Płytki trawertynowe – zastosowanie. Trawertyn w salonie i łazience

Płytki dekoracyjne są jednym z najczęściej wykorzystywanych elementów do dekoracji łazienek, salonów i kuchni. Są wytrzymałe, proste w montażu i wdzięczne w użytkowaniu. Podobnie jest z trawertynem. Zaletą kamieni naturalnych jest ich wysoka trwałość oraz niesamowity, unikalny efekt objawiający się mieszanką kolorów i wzorów niemożliwych do uzyskania przy produkcji ceramicznych czy gresowych płytek.

Niewątpliwym faktem jest, że trawertyn jest nieco mniej trwałym materiałem niż granit. Jednak tę różnicę zauważysz tylko wtedy, gdy zastosujesz go na zewnątrz. Płytki z trawertynu stosowane na ścianach wewnętrznych czy posadzkach sprawdzą się rewelacyjnie i nie ma żadnych obaw, że może im się coś stać.

Częstym powodem wybierania tego materiału do aranżacji wnętrz jest ich kolor. W zasadzie trawertyn jest jedynym materiałem na świecie o ciepłej, bardzo stonowanej kolorystyce, wpadającej w ciepłe i delikatne kolory beżu. Opisywane płytki dekoracyjne świetnie sprawdzą się w wnętrzach rustykalnych, vintage i kolonialnych, które charakteryzują się ciepłym i rodzinnym klimatem. Ciekawe bogactwo kolorystyczne posiada w swojej fakturze bębnowej kamień trawertyn w postaci kostek trawertynowych 10 centymetrowych.

Trawertyn można stosować na posadzkach oraz ścianach w kuchni, salonie i łazience. Tak naprawdę ogranicza Cię tylko wyobraźnia. Warto jednak dodać, że wybierając płytki z trawertynu na posadzki, należy skorzystać z płytek kamiennych pierwszego gatunku. A jeszcze lepiej jeśli są to płytki żywicowane.

Trawertyn w salonie

Zwracając uwagę na to, co jest napisane wcześniej, do salonu należy wybierać płytki z trawertynu pierwszego gatunku. Najpewniej zastosujemy je na posadzkach, a oprócz walorów estetycznych posadzki muszą być łatwe w myciu i przyjemne w użytkowaniu. Do tego rewelacyjnie sprawdzą się płytki Trawertyn Classic Light. Produkt ten charakteryzują wyjątkowe kolory o ciepłym odcieniu. Jednak największą zaletą tych płytek kamiennych jest to, że są one szlifowane i wypełniane. Trawertyn ma w sobie sporo porów, które, niewypełnione, zachodzą kurzem oraz innym brudem i bardzo ciężko jest je doczyścić. W tym wypadku nie ma o to obawy. Płytki są idealnie wypełnione żywicą, gładkie, o lekko wyczuwalnej strukturze trawertynu i bardzo proste w czyszczeniu. Płytki Classic Light są też niezwykle często stosowane do domów weselnych, gdzie rewelacyjnie spełniają swoje zadanie. Trawertyn w takiej postaci jest odporny na ścieranie i nawet częste i duże wesela nie są w stanie mu zaszkodzić.

Trawertyn na ścianie – jak położyć?

Płytki z trawertynu montuje się dokładnie tak samo, jak gres czy płytki ceramiczne. Należy jedynie pamiętać, żeby do montażu trawertynu zastosować biały klej. Klej do kamienia naturalnego produkowany jest na bazie białego cementu. Jeśli zastosowałbyś tradycyjne kleje do płytek gresowych lub ceramiki, na płytkach szybko pojawiłyby się wykwity niemożliwe do usunięcia.

Montując trawertyn, trzeba bardzo uważać podczas fugowania. Jeśli wybierzesz płytki bez powierzchni żywicowanej, to możesz mieć problem z myciem fugi. Zawsze należy fugować, używając minimalnej ilości fugi, którą wypełniamy tylko szczeliny pomiędzy płytkami. Nie należy podchodzić do tego tak, jak w przypadku tradycyjnych płytek ceramicznych. Dodatkowo fugę należy nanosić etapami i cyklicznie ją domywać. Jeśli fuga zaschnie nam w porach płyty, może okazać się, że nie ma możliwości jej doczyszczenia.

Trawertyn do łazienki na ściany

Trawertyn jest materiałem, który szybko przyjmuje ciepło. Zastosowanie go w łazience da nam dużą korzyść – będzie bardzo szybko się nagrzewał. Po gorącej kąpieli nie ma nic gorszego, niż chodzenie po zimnej posadzce. Dzięki płytkom trawertynowym, połączonym z ogrzewaniem płaszczyznowym, takie sytuacje nie będą miały miejsca.

Rewelacyjnym materiałem do łazienek w stylu klasycznym jest mozaika trawertynowa. Stosując ją w swojej łazience, stworzysz obraz wprost z włoskich łaźni!

Jak czyścić płytki trawertynowe – czy trawertyn nadaje się na zewnątrz?

Trawertyn nie jest najlepszym pomysłem do wykorzystania na zewnątrz. Mimo że dawniej używano go nawet do budowy, jak w przypadku Koloseum, to dzisiaj mamy nieco inne poczucie estetyki.

Wybierając materiały na tarasy i inne zewnętrzne aranżacje chcielibyśmy, aby były one nie tylko trwałe i nie pękały, ale również, aby nie trzeba było ich sprzątać. Dlatego trawertyn ze swoją porowatą strukturą, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Przede wszystkim jest duże ryzyko, że wilgoć w połączeniu w mrozem mogą rozsadzić płytki. Drugi problem to utrzymanie tego materiału w czystości. Płytki trawertynowe mają powierzchnię à la polerowaną, jednak posiadającą pory. Przez to każdy brud, na przykład z błota, będzie widoczny i ciężki do wymycia.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem na tarasy czy balkony będzie łupek lub granit. Są to materiały dużo trwalsze, o które nie musimy się obawiać, że popękają.

Czyszczenie trawertynu wewnątrz domu jest bezproblemowe. Wybierając materiał pierwszego gatunku, mamy powierzchnię niemal pozbawioną porów. Do mycia wystarczy woda i mop. Warto pamiętać o tym, aby wystrzegać się kwasów zawartych w części chemii gospodarczej, ponieważ są dostępne w sprzedaży płyny do podłóg i okien z dodatkiem octu. Trawertyn w kontakcie z kwasem będzie wchodził w reakcje, przebarwiając płytkę lub ją matowiąc.

Cena płytek z trawertynu

Cena płytek trawertynowych jest uzależniona od ich gatunku. Jednak z naszego doświadczenia wynika, że najlepiej wybierać właśnie te z pierwszego gatunku. Mimo że są najdroższe, to niewielka różnica cenowa szybko rekompensuje się podczas prostego i przyjemnego użytkowania tego niesamowitego materiału.