Zapotrzebowanie na płytki będzie różne w zależności od kilku czynników. Dużo zależy od tego, jakie pomieszczenie będzie aranżowane. Jeśli mamy pokój składający się tylko z czterech ścian, bez winkli, załamań i krzywizn, i kładziemy płytki tradycyjnie lub płytki kwadratowe, to wyliczenie potrzebnych materiałów jest stosunkowo proste. Nieco trudniej jest wyliczyć zapotrzebowanie w gres czy płytki ceramiczne w przypadku, jeśli chcemy wykonać kładzenie płytek w caro lub z przesunięciem 1/3. Tutaj należy wziąć pod uwagę nieco większy zapas. Sprawa jeszcze bardziej się komplikuje w przypadku starego budownictwa lub mieszkań z dużej płyty, gdzie kąty proste nie są często spotykane.

Zapotrzebowanie na płytki ścienne i na posadzke

Kolejnym elementem jest format płytek podłogowych i tych montowanych na ściany. Im większe płytki, tym montaż jest szybszy, jednak w niektórych przypadkach może okazać się, że zostanie nam bardzo dużo odpadu. Głównie dotyczy to pomieszczeń o skomplikowanym kształcie lub takich, gdzie podłogi i ściany są krzywe.

Zapotrzebowanie w materiał - od czego zależy obliczenie ilości?

Ostatecznie dużo zależy też od wymiarów pomieszczenia. Jeśli mamy pokój, którego ściany idealnie dzielą się przez cyfrę 6, to najlepiej wybrać płytki 60 × 60 lub 30 × 60 cm. Dzięki temu nie będziemy mieli praktycznie żadnego odpadu, montaż pójdzie szybko i sprawnie, a korzystając z usług glazurnika, zapłacimy najmniej.

mozaika płytek

Obliczając zapotrzebowanie w płytki do łazienki, należy także wziąć pod uwagę fakt, że mamy tutaj wiele płytek, w których będą wycinane otwory na baterie prysznicowe, umywalkowe oraz wszystkie otwory związane z WC. Niestety podczas docinania często zdarza się, że płytka pęka. Czasem jest to z winy wykonawcy, czasem winna jest płytka, a czasem brak odpowiedniego sprzętu, co najczęściej zdarza się przy gresach. Dlatego do łazienki należy wziąć jeszcze większy zapas płytek.

Warto także wziąć pod uwagę to, czy w przyszłości będziemy coś zmieniać lub dorabiać. Wzory płytek dynamicznie się zmieniają. Dany wzór płytki ceramicznej, gresu czy kamienia naturalnego dostępny dzisiaj, za miesiąc może zniknąć ze sprzedaży. Dlatego warto dobrze rozważyć, czy nie przyda nam się zapas na przyszłość.

Wielkość powierzchni, sposób układania oraz formaty płytek – jak uwzględnić je w naszych obliczeniach?

W pierwszej kolejności należy zmierzyć dokładnie całe pomieszczenie. Trzeba w nim uwzględnić wszystkie winkle, krzywizny i ewentualne docinki. Następnie trzeba dobrać rozmiar płytek tak, aby ilość docinek była możliwe najmniejsza. Oczywiście znaczenie ma też, co jest dla Ciebie bardziej istotne. Czy zależy Ci na efekcie końcowym z dużymi płytkami i nie liczysz się z kosztami, czy ważne jest, aby wykończyć pomieszczenie estetycznie, ale możliwie najtaniej. Jeśli ważna jest dla Ciebie ostateczna cena projektu, powinieneś dobrać materiał w taki sposób, aby długość i szerokość dobrze dzieliła się przez rozmiar płytki.

obliczanie ilości potrzebych płytek

Dodatkowo jeśli masz małe pomieszczenie, gdzie jest sporo nierówności i będzie sporo docinania, to powinieneś wybrać mniejsze płytki. Dzięki temu będzie łatwiej wykonać wszystkie wykończenia, a w razie błędu koszt odpadu nie będzie taki duży.

Nie bez znaczenia jest także sposób układania kafli. Wybierając caro musisz liczyć się z dużą ilością odpadu, który musi powstać podczas docinania wszystkich płytek dolegających do ścian.

Ciężko jest jednoznacznie określić, ile płytek ceramicznych czy gresu należy dokupić w zapasie. Przy projektach bardzo prostych, gdzie nie ma praktycznie odpadów, docinków ani wycinania żadnych otworów, należy wziąć około 5% zapasu. Jednak w niewielu projektach zakłada się tak małą rezerwę. Najbezpieczniej założyć 10% nadwyżki do takich pomieszczeń jak salon czy kuchnia. W przypadku korytarzy, a tym bardziej łazienek, zapas powinien być nieco większy. W szczególnie trudnych przypadkach zapas kafelek może wynosić nawet 20%

Elementy dekoracyjne – obliczamy ilości na dekory, cokoły albo listwy

Jeśli wycinamy dekory, cokoły czy listwy z tych samych płytek, które zakupiliśmy na ściany i podłogi, to praktycznie nie zakłada się zapasu. Dzisiejszy sprzęt, tarcze do cięcia glazury czy gilotyny, jest wielokrotnie lepszy, precyzyjniejszy i praktyczniejszy niż jeszcze 5 lat temu. Przy wycinaniu cokołów w 99% przypadków cięcie jest idealne. Dlatego obliczając ilość materiału potrzebnego na cokoły, należy podzielić płytkę o wysokość listwy. Najczęściej cokoły wycina się na wysokość 6, 8 i 10 cm.

Jak obliczać zapotrzebowanie na płytki ścienne?

Obliczając zapotrzebowanie na płytki ścienne, postępujemy dokładnie tak samo, jak w przypadku płytek podłogowych. Różnicą są tutaj krzywizny, które ostatecznie nie wpływają tak bardzo na dodatkowy zapas. Standardowo wystarczy 10% zapasu, chyba że w pomieszczeniu występuje sporo miejsc z ewentualnymi docinkami.

docinki płytek

Czy kalkulator obliczy orientacyjne zużycie zapraw i fug przy układaniu płytek na podanej powierzchni?

Pytania najczęściej zadawane naszym pracownikom to: ile kleju muszę kupić, jak dużo fugi będę potrzebował, jaki klej wybrać. Jednoznacznie bardzo ciężko jest to wszystko określić. O tym, ile fugi będziemy potrzebować, można by napisać osobny artykuł. Na ilość potrzebnej fugi wpływają takie elementy jak: wysokość płytki, rodzaj powierzchni (polerowana, matowa, ze strukturą, porowata), wielkość płytki oraz rodzaj fugi. W zależności od tych czynników, różnica może być nawet dwukrotna. Przy fugowaniu mozaiki średnio należy liczyć około 0,6–0,7 kg na m2. Jeśli fugować będziemy tradycyjne płytki o wielkości 0,6 × 0,4 cm, to zużycie będzie dwukrotnie mniejsze. Powyższe obliczenia dotyczą zużycia fugi Mapei.

fugowanie płytek

Podobnie jest w przypadku klejów. W zależności od wybranego kleju, sposobu montażu, miejsca montażu, podłoża, wielkości i rodzaju płytek, ilość potrzebnego spoiwa może bardzo się różnić. Przykładowo zużycie kleju Mapei Adesilex P9, w zależności od powyższych parametrów. będzie wynosiło od 2 do 5 kilogramów suchej mieszanki na każdy m2. Przed zakupem warto skorzystać z porady naszych pracowników. Pomogą oni oszacować potrzebną ilość fugi oraz zaprawy klejącej do płytek. W razie dodatkowych pytań warto skorzystać również z centrum pomocy marki Mapei.